Apple wprowadzi nowe opcje roamingowe do iOS 8, specjalnie dla Europy

Strona główna Aktualności

O autorze

Jesienią użytkownicy iPhone'ów na terenie Unii Europejskiej będą mogli skorzystać z ciekawych opcji systemu iOS 8, które dają większą kontrolę nad przesyłaniem danych w roamingu. Ulepszenia zostały wprowadzone do wersji beta 4 deweloperskiego iOS 8, a jesienią, kiedy iOS 8 uzyska status stabilnego, trafią do odbiorców – najprawdopodobniej z nowymi telefonami Apple'a w dwóch rozmiarach.

Włączenie roamingu podczas podróży zagranicznej często łączy się z naliczaniem sporych opłat. Wskazówka na ekranie ustawień poleca więc wyłączenie tej opcji poza granicami kraju, by uniknąć naliczania za MMS-y, odbieranie poczty czy inne usługi. Opcja „EU Internet” zaś aktywuje możliwość korzystania z Internetu (bez MMS-ów i podobnych usług) na terenie Unii Europejskiej, czy to bezpośrednio z telefonu, czy to przy wykorzystaniu iPhone'a jako przenośny punkt dostępowy.

Ustawienia w nadchodzącym systemie nie są jeszcze dopracowane. Obecnie aby włączyć opcję „Internet w UE” dla przesyłania danych, najpierw trzeba aktywować zwykły roaming. Potem można roaming wyłączyć. Prawdopodobnie jest to błąd, który zostanie naprawiony przed premierą systemu.

Nieczęsto zdarza się, by firma Apple projektowała coś specjalnie z myślą o osobach mieszkających poza Stanami Zjednoczonymi. Tym razem zmiany prawdopodobnie są konsekwencją reformy prawnej, która ma znieść opłaty roamingowe na terenie Unii Europejskiej i ujednolicić rynek telekomunikacyjny. Nowe prawo wchodzi w życie w przyszłym roku, ale wielu operatorów już teraz porzuca opłaty.

To oczywiście tylko jedna, drobna nowość wśród wielu, jak przygotowuje dla użytkowników firma Apple. Poza najnowszymi iPhone'ami (prawdopodobnie 6), iOS 8 będzie można zainstalować także na urządzeniach: iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Air, iPad mini, iPad mini Retina i iPod touch 5.

© dobreprogramy
s