Apple wycofuje się z ZFS

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilkakrotnie pisaliśmy o wprowadzaniu systemu plików ZFS do systemu operacyjnego Mac OS X. Niestety, zanim ZFS na dobre zadomowił się w systemie spod znaku jabłuszka, Apple przerwało prace nad nim z powodów licencyjnych.

ZFS jest zaawansowanym, nowoczesnym systemem plików, zapewniającym wysoką skalowalność, wydajność i bezpieczeństwo danych. Opracowany został przez firmę SUN. Jego zalety sprawiły, że Apple zapowiedziało obsługę ZFS w Mac OS X. Następnie udostępniono źródła makowego portu ZFS i rozpoczęto projekt Open Source mający rozwijać obsługę ZFS w Mac OS X. Niestety, krótko przed wydaniem Mac OS X 10.6 Appple usunęło ze swoich stron odniesienia do ZFS jaki i samą jego obsługę ze swojego systemu operacyjnego.

W końcu projekt został usunięty z MacOSForge a Sun przyznał, że nie udało się dojść z Apple do porozumienia w sprawie licencji na której ZFS będzie wykorzystywany w Mac OS X. Wszystko wskazuje na to, że Apple rozpocznie teraz prace na własnym nowym systemem plików. Rozpoczęto nawet zatrudnianie programistów mających doświadczenie z systemami plików. Użytkownicy chcący skorzystać z ZFS na Maku mają do dyspozycji jeszcze projekt MacFUSE dzięki któremu sterowniki mogą być uruchamiane w przestrzeni użytkownika.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSprawdź, czy możesz być astronautą. Ten test oblali nawet najlepsi