Apple zgadza się na wirtualizację Leoparda

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Apple zmieniła swoje stanowisko w sprawie uruchamiania wersji "Server" najnowszej wersji swojego systemu operacyjnego jako system goszczący na maszynie wirtualnej. Do wydania Mac OS X 10.5 (Leoparda) jakakolwiek forma wirtualizacji tego systemu oraz instalacja więcej niż jednej kopii na tej samej maszynie była niezgodna z licencją. Użytkownik miał prawo do zainstalowania i użytkowania jednej kopii systemu Mac OS X Server na jednym komputerze firmy Apple. W związku z tym żaden producent oprogramowania umożliwiającego wirtualizację nie zajmował się wspieraniem tego systemu w ramach swojego produktu.

Treść licencji Leoparda została dość znacząco zmieniona i gwarantuje prawo do instalacji i uruchamiania nieograniczonej liczby kopii Mac OS X Server 10.5 na jednym komputerze firmy Apple, pod warunkiem posiadania odpowiedniej liczby ważnych licencji na ten system. Zmiana nie dotyczy wersji "Desktop" Leoparda ani poprzednich wersji Mac OS X.

W konsekwencji, zarówno Parallels jak i VMware, planują prace nad zagwarantowaniem możliwości uruchomienia Leoparda jako systemu goszczącego na maszynach wirtualnych na komputerach firmy Apple wyposażonych w procesory Intela. Wiadomo już, że Parallels rozpoczęło ścisłą współpracę z Apple i wyniki pracy obu firm będą dostępne dla użytkowników tak szybko, jak to będzie możliwe. VMware nie pozostaje w tyle i również podejmuje kroki w kierunku włączenia Mac OS X 10.5 Server do gamy wspieranych przez swoje produkty systemów.

© dobreprogramy