Aptana - wieloplatformowe tworzenie WWW

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj opublikowaliśmy bardzo ciekawą aplikację będącą darmową alternatywą dla komercyjnych pakietów dedykowaną głównie programistom... ale nie tylko.

Aptana jest opensourcowym środowiskiem IDE służącym do tworzenia stron internetowych (HTML, CSS, XML), w których duży nacisk położony jest na technologię AJAX/Java Script. Program został napisany w Javie dzięki czemu jest bardzo elastyczny i można go uruchomić na różnych platformach systemowych (Windows, Linux). Posiada takie funkcje jak podświetlanie składni, weryfikacja błędów, auto uzupełnianie kodu. Ponadto pokazuje w jakich przeglądarkach obsługiwany jest dany znacznik. Do aplikacji dołączone zostały popularne biblioteki AJAX m. in. AFLAX, Dojo, MochiKit, Prototype, Rico czy Yahoo UI.

Autorzy na specjalnie przygotowanej stronie aptana.tv udostępniają bardzo interesujące screencasty demonstrujące możliwości aplikacji. Materiały wideo są bardzo dobrą lekturą wprowadzającą nie tylko w tajniki funkcjonalności Aptany, ale również samego programowania.

Najnowszą bezpłatną wersję aplikacji Aptana 0.2.4 można pobrać w dziale PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Tworzenie stron internetowych

© dobreprogramy
s