ArCADia Rama 3D w nowej wersji

ArCADia Rama 3D w nowej wersji

ArCADia Rama 3D w nowej wersji
Redakcja
22.03.2018 10:32

Z początkiem marca br. wprowadzona została do oferty INTERsoft kolejna, 16. wersja programu R3D3-Rama 3D. Została ona poszerzona m.in. o współpracę z modułem do wymiarowania stalowych profili wielogałęziowych, EuroStal BUILT-UP.

R3D3-Rama 3D to program dla konstruktorów budowlanych, służący do przeprowadzania obliczeń statycznych i wymiarowania płaskich i przestrzennych układów prętowych. Wprowadzanie danych w programie jest intuicyjne – geometrię układu można zdefiniować, używając wyłącznie myszki.

Program współpracuje z aplikacjami CAD i modułem branżowym systemu ArCADia BIM, ArCADia-ARCHITEKTURA. Dostępne są generatory podstawowych konstrukcji. W programie zawarta jest biblioteka stalowych przekrojów walcowanych i zimnogiętych, elementów żelbetowych i drewnianych. Program umożliwia łatwe wprowadzanie płaskich i przestrzennych układów prętowych, w tym także dużych struktur 3D zawierających setki prętów i węzłów. Dzięki temu możliwe jest liczenie takich układów konstrukcyjnych, jak np. ramy wielokondygnacyjne i wielonawowe, kratownice płaskie i przestrzenne, wieże kratowe, powierzchniowe struktury prętowe, ruszty prętowe itp. Współpracuje z modułami wymiarującymi według norm polskich: InterStal i InterDrewno, a także z modułami do wymiarowania według Eurokodów: EuroStal, EuroStal BUILT-UP, EuroŻelbet, EuroStopa i EuroDrewno.

Obraz
Obraz
Obraz

Najważniejsze możliwości programu:

  • Możliwość definiowania kombinatoryki grup obciążeń i automatycznej budowy obwiedni według Eurokodu.
  • Automatyczne obliczanie wszystkich możliwych charakterystyk przekroju, wczytywanie przekrojów z plików DXF.
  • Możliwość definiowania płaskich połączeń stalowych oraz ich wymiarowanie w programie EuroZłącza.
  • Obliczenia według teorii II rzędu z uwzględnieniem imperfekcji przechyłowych.
  • Obciążenia powierzchniowe, prętowe, węzłowe, kinematyczne i ruchome.
  • Zaawansowana funkcja śledzenia przy wprowadzaniu prętów układu (linie pomocnicze i punkty charakterystyczne).
  • Narzędzia wzorowane na aplikacjach CAD do edycji danych, takie jak: kopiowanie, wielokrotne kopiowanie w kierunku zadanego wektora (z ciągnięciem lub bez oraz ze skalowaniem lub bez), odsuwanie, przesuwanie, wydłużanie, usuwanie prętów i węzłów, obracanie, odbicia lustrzane, wyrównywanie węzłów, cofanie i przywracanie wprowadzonych zmian.
  • Generatory parametryczne konstrukcji: przestrzennych ram prostokątnych, łuków (parabolicznych i kołowych), kratownic płaskich, drewnianych wiązarów dachowych, wież przestrzennych i przekryć geodezyjnych.
  • Możliwość definiowania prętów typu cięgno i prętów na mimośrodzie.
  • Wczytywanie podrysów dachów z systemu ArCADia BIM oraz automatyczna generacja konstrukcji połaci dachowych.

Nowości w wersji 16:

  • Wymiarowanie stalowych profili wielogałęziowych (blisko- i dalekogałęziowych) według Eurokodu w module EuroStal BUILT-UP.
  • Gradientowe mapy naprężeń normalnych, stycznych i zredukowanych w dowolnych przekrojach prętów.
  • Import i eksport modelu w formacie DXF w podziale na grupy prętów odpowiadające nazwom warstw z programów CAD.
  • Kopiowanie grup prętów i kombinacji użytkownika, usuwanie duplikatów kombinacji.
  • Wprowadzenie funkcji Uporządkuj kierunki układów lokalnych.
  • Nowe narzędzie w zakresie modelowania przestrzennego geometrii układu.

Główną zaletą programu, poza jego zakresem merytorycznym – tym oczywistym i tym mniej znanym (cięgna, mimośrody, teoria II rzędu, imperfekcje, obciążania ruchome, powierzchniowe i oczywiście Eurokody) – jest szybkość tworzenia modelu przestrzennego konstrukcji. Pozwalają na to narzędzia precyzyjnego modelowania, takie jak punkty przyciągania, śledzenie, praca na podrysach, użycie generatorów konstrukcji oraz wczytywanie modelu czy też kształtów przekrojów z plików DXF. Wszystkie z nich działają na modelu 3D i miejscami są lepiej pomyślane niż podobne funkcje w programach graficznych CAD 3D (grafika wektorowa). Program zawiera również wiele funkcji ułatwiających pracę z dużymi modelami prętowymi (ukrywanie, grupowanie, widokowanie itp.). Przy opisanych powyżej możliwościach pozostaje on intuicyjny, przyjazny i stosunkowo prosty w obsłudze w porównaniu z innymi tego typu programami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)