Arch Linux 2009.02

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się finalna wersja dystrybucji Arch Linux 2009.02.

Od początku system był tworzony z myślą o łatwych i automatycznych aktualizacjach systemu. Z tego powodu autor zdecydował się napisać własny menadżer (Pacman) zarządzający pakietami binarnymi kompilowanymi dla architektury i686. Programy dostępne są w postaci archiwów TAR zbudowanych zgodnie z systemem Arch Linux Build System (ABS). Instalacja pakietów za pomocą Pacmana odbywa się za pomocą prostych komend i repozytoriów, podobnie jak ma to miejsce w przypadku aplikacji APT.

W najnowszej wersji Arch Linux 2009.02 zaktualizowano wiele pakietów oraz jądro do wersji 2.6.28. Zapewnia ono wsparcie dla możliwości instalacji systemu na partycjach sformatowanych z systemem plików ext4, w tym odzyskiwania tego typu woluminów. W pozostającym cały czas w fazie rozwoju instalatorze pojawił się AIF (Arch Linux Installation Framework). Autorzy poza tym zaktualizowali tłumaczenia, przewodnik dla początkujących i poprawili kilka innych drobnych błędów.

Najnowszą wersję systemu Arch Linux 2009.02 w postaci obrazu ISO można pobrać z serwerów FTP. Więcej informacji na temat dystrybucji można uzyskać na stronie projektu.

© dobreprogramy