Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

"Zbliża się koniec Silverlighta i Flasha?"

O co po co?

Ojojoj, no przyznam szczerze, że nie wiem co mam o tym myśleć.
HTML5 jest zapowiadany na 2020 rok, mimo iż teraz jest popularny, bez JavaScript jest niczym innym jak HTML4 z nowymi znacznikami, ludzie są nie świadomi co to jest HTML5, i są szczęśliwi że gdy wtyczka Adobe zajmująca kilka MB zostanie usunięta, będą mieli super szybki komputer! Nic bardziej mylnego. To na początek, a następnie dokładniejsze opisanie poszczególnych za i przeciw.

so. lets fight!

Runda 1

Popularność, dostępność dla mnie i dla Ciebie.

HTML5

Wspierany jest przez najnowsze przeglądarki takie jak Google Chrome, Firefox, Safari, IE 9 czy Operę oraz ich odpowiedniki na platformy mobilne, jednakże największym problemem (póki co) jest iż każda przeglądarka w różnym stopniu wspiera HTML5.

FLASH

Na najpopularniejszych (również - póki co?) komputerach osobistych Flash osiąga ponad 90% dostępność, taki zasięg ponad dwukrotnie większy od konkurenta daję sporą przewagę na start, wtyczka od Adobe jest dostępna także na urządzenia mobilne (oczywiście sprawa z Apple jest jasna) po przez serwery streamingujące czy konwencjonalną wtyczkę.

Wynik: HTML5 - FLASH 0:1

Runda 2

Możliwości, czyli obalamy limity.

HTML5

Już na początku HTML5 stoi na lekko przegranej pozycji ponieważ jest zdecydowanie młodszą technologią. Możliwości te dopiero są ustalane i jedyne limity są po stronie organizacji W3C. Jednakże najważniejszą rzeczą jest to iż HTML5 bez JavaScript i CSS3 jest po prostu kolejną wersją popularnego HTML'a z nowymi znacznikami.
Zatem znajomość CSS i JS jest niezbędna do zbudowania "modernistycznej" strony WWW - i właśnie to obniża możliwości HTML5 (a szkoda).

FLASH

Tu zdecydowanie prowadzi Adobe. Póki nie powstanie (porządne) oprogramowanie które mogłoby pomóc nam konstruować aplikację internetowe w oparciu o najnowsze technologie HTML5 jest na straconej pozycji, bo pisanie setek linijek kodu w JS (tak powtarzam kolejny raz HTML5 bez JS czy CSS jest bezużyteczny) jest znacznie bardziej upierdliwe" niż użycie jednego z programu do tworzenia animacji Flash, którą są bardzo dobrze rozwijane i nie stoją w miejscu, także HTML5 nie tylko musi dogonić Flash w tym co już jest, a być cały czas na bieżąco. Aplikacje RIA póki co nie pozwalają na wygranie 2 rundy przez HTML5, zatem 2 punkt dla Flasha.

Wynik: HTML5 - FLASH 0:2

Runda 3

Support, czyli pomoc w naszych wypocinach.

HTML5

Podczas napotkania jakiegoś problemu, pomoc znajdziemy na każdym (szanującym się) forum dla webmasterów, wystarczy znajomość JS bo pojęcie HTML5 jest źle rozumiane ale o tym w następnej części. W sieci znajdziemy wiele przykładów, gotowców w większości przy użyciu frameworka Jquery lub mniej popularnego Moo Tools, a już rzadko w czystym JS. Jeżeli chodzi o wsparcie to należy przyznać 1 punkt, mimo iż dokumentacja HTML5 to nic innego jak zbiór tagów, wsparcie przez społeczności bardzo dużo nadrabia!

FLASH

Forów dotyczących Flash'a w sieci jest sporo, ba nawet sam jestem założycielem jednego z nich ale w planach mam również wsparcie dla "Modern Technology". AS2 czy AS3 niezależnie od wersji, przykładów jaki i tutoriali jest masa, dokumentacja jest zdecydowanie jaśniejsza, i duży plus za to iż Flash i AS to jedność, co niestety w przypadku HTML tej jedności brak.
Zatem w tej rundzie remis!

Wynik: HTML5 - FLASH 1:3

Co dalej?

W następnej części kolejne rundy w której poruszę dokładniej sprawę wydajności obu technologi jak i podsumuję całość. Są za i przeciw, na pewno nie jestem przeciwnikiem HTML5 - jest to po prostu technologia która jest zbyt młoda aby mogła konkurować z Flashem, mimo tego i tak używam równocześnie obu technologi zależnie od wymagań projektu. Jako iż jest fanboyem Flasha i powoli HTML5, mocniej trzyma mnie ta pierwsza technologia, także jeżeli z czymś się nie zgadzacie proszę o info w komentarzach, z miła chęcią poznam Wasze opinie!

PS. Jestem tylko młodym programistą, korzystałem ze słownika w przeglądarce, starałem się pisać poprawnie także proszę poprawność językową przerzucić na drugi plan i skupić się na treści.

Zapraszam kolejną część "wkrótce" :) 

internet programowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 16.09.2011 15:26

"Jednakże najważniejszą rzeczą jest to iż HTML5 bez JavaScript i CSS3 jest po prostu kolejną wersją popularnego HTML'a z nowymi znacznikami.
Zatem znajomość CSS i JS jest niezbędna do zbudowania "modernistycznej" strony WWW - i właśnie to obniża możliwości HTML5 (a szkoda)."
A odkąd to "modernistyczne" strony WWW się pisze w czystym HTMLu? Wskaż mi popularną stronę, która jest napisana w samym HTMLu.

Ardziej   5 #2 16.09.2011 15:34

"Modernistyczną" znaczy w HTML5.
Każdy używa pojęcia HTML5 jako wybawiającej świat technologi.
JS i CSS są niezbędnymi otoczkami zarówno dla HTML5 jak i HTML4 czy xHTML, a całość to jedna wielka ściema!
Poza nowymi tagami póki co nic nie ma, i praktycznie to samo było za czasów html4 ? czyż nie ?
Czysty HTML to już nie Web 2.0 także o tym nie ma mowy.
Nie do końca się zrozumieliśmy ;-)
Chodzi oto że HTML5 to tylko tymczasowy(albo i trwały) szał aby dobić tego złego w rodzinie, dzięki któremu mamy dziś masę przywilejów w sieci, live streaming itd. co do super HTML5 to życzę powodzenia w tej sprawie przy tylu przeglądarkach ale o tym to w następnym parcie :)

Ardziej   5 #3 16.09.2011 15:36

A co zdania jest ono całkowicie prawdziwe :)

Jaahquubel_   13 #4 16.09.2011 15:52

"Poza nowymi tagami póki co nic nie ma, i praktycznie to samo było za czasów html4 ? czyż nie ?"
Wideo było?

Ardziej   5 #5 16.09.2011 16:01

Poza nowymi. Video nie było. Ale był Quick Time, Flash, Silverlight i wiele innych.
Bez przesady że wideo i audio to coś co wprowadza rewolucję ?
Canvas to rozumie, ale wsparcie słabe.
Fajnie dla Ciebie że video sobie via HTML5, ale ja muszę przygotować playera dla każdej przeglądarki, wszędzie inaczej wygląda. Designerzy będą mieli ciężkie życie.
"praktycznie" nic nowego, nowe tagi co dają dużo, jednakże cała ta otoczka jest nie potrzebna, i pisanie iż w HTML5 zrobimy OS to bujda, bo czy w HTML4 nie zrobimy OS'a ?
JS i CSS też było :)

C-dur   4 #6 16.09.2011 16:04

HTML od lat nie jest językiem samowystarczalnym. Oczywiste jest, że bez CSS i JavaScript praktycznie nic nie można w nim zrobić, dlatego pisząc "HTML5" ma się na myśli połączenie HTML5, CSS i JavaScript.

HTML jest językiem znaczników, więc to chyba normalne, że nowości polegają tam na nowych znacznikach. :) Nie było AUDIO, VIDEO, CANVAS... Do tego dochodzi obsługa technologii drag & drop, Web Storage API, Messaging API... Chyba coś jednak się zmieniło.

Ardziej   5 #7 16.09.2011 16:30

@C-dur doskonale to wiem bo i zdarzyło się i używać :)
Całkowicie się z Tobą zgadzam, jednakże HTML5 to po prostu kolejna wersja HTML'a i tyle która rozwija się i próbuje wypędzić inne alternatywne technologie, ale patrząc na przygotowanie porządnego RIA nie wyobrażam sobie pisania takiej ilości kodu w 3 językach bez wsparcia oprogramowania którego jako takiego ni ma.
Ext Designer. Nic porządnego tak nie widać, a właśnie takie oprogramowanie jest niezbędne jeżeli HTML5 chce podbić świat, to zatem W3C zakasać rękawy i pisać softa i sprzedawać za grubą kasę ?!
Bo to dzieli obie technologię.
Ludzie lubią płacić jak dostaną w zamian coś wartego tej ceny, dlatego rola jaką odgrywa HTML nie pozwala na takie zachowanie, bo on jest dostępny dla mnie, dla Ciebie dla rodziny.

Kintoki   6 #8 16.09.2011 21:44

Html5 dodaje jedną bardzo ważną rzecz, sposób w jaki mają być obsługiwane błędy przez przeglądarkę. Na dzień dzisiejszy jest wolna amerykanka na tym polu.

Ardziej   5 #9 16.09.2011 22:51

@Kintoki, a o tym nie wiedziałem jeszcze :)
Ale kiedy to wszystko ujrzymy dla każdego niezależnie od przeglądarki, tego nie wie nikt, tempo mnie odstrasza, do 2020 roku prawdopodobnie będę kończył już swoją karierę w tej branży :D