Arkusz kalkulacyjny Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Google rozpoczęła dzisiaj ograniczone testy beta swojego kolejnego produktu. Po marcowym przejęciu firmy Upstartle, twórcy edytora tekstu Writely pracującego w przeglądarce WWW, Google, zgodnie z naszymi przewidywaniami, wzięło się do pracy nad kolejnym komponentem pakietu narzędzi do pracy biurowej online.

Google Spreadsheet będzie arkuszem kalkulacyjnym, który ma konkurować z Excel firmy Microsoft. Tak jak reszta aplikacji Google, jest napisany przy użyciu modnej ostatnio technologii AJAX. Nowy produkt Google raczej nie będzie tak zaawansowanym narzędziem, ma raczej dawać możliwość prostej analizy danych. Z zapowiedzi wynika, że użytkownicy będą mieli możliwość współdzielenia arkuszy, wspólnej edycji i importu danych z plików .xls i .csv. Stworzone pliki będą oczywiście przechowywane na serwerach firmy.

Eksperci twierdzą, że posunięcie firmy nie ma raczej służyć walce z konkurencją w postaci MS Office i OpenOffice. Sądzą oni, że tworzenie tego typu aplikacji ma otworzyć nowe kanały dla personalizowanych reklam AdSense, takich jak w GMailu. Przechowywanie plików na serwerach może być także uzasadnionym źródłem obaw o prywatność danych.

Zainteresowani Google Spreadsheet mogą obejrzeć pierwsze zrzuty ekranu i zarejestrować się do testów na stronie firmy.

© dobreprogramy
s