Artlantis Studio Artlantis Studio 7.0.2.3

Strona główna Windows Grafika Modelowanie 3D
Pobierz program

Artlantis Studio to narzędzie do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji 3D budynków, wystroju wnętrz, ogrodów i tym podobnych, zarówno statycznych, jak i w postaci animacji i interaktywnych panoram do oglądania na goglach VR. Program polecany jest przede wszystkim architektom, którzy chcą tworzyć imponujące wizualizacje bez konieczności zagłębiania się w czasochłonne narzędzia do modelowania i renderowania projektów.

Bogata biblioteka shaderów (materiały wraz z teksturami) oraz zarządzanie obiektami i światłami znacząco przyspieszają proces przygotowywania renderów. Artlantis ma własny system fizyki, który świetnie symuluje takie zjawiska, jak ambient occlusion. Wykonywanie nawet najbardziej zaawansowanych fotoprezentacji nie wymaga żmudnych prób i eksperymentowania z ustawieniami parametrów programu. Modele można importować w wielu formatach, w tym DWF, DWG, DXF, OBJ czy 3ds. Dla wielu programów powstały wtyczki eksportujące dane dla Artlantis.

Silnik renderujący pozwala generować dokładny podgląd modeli 3D w oknie roboczym. Dzięki temu łatwiej przewidzieć wygląd obrazu końcowego i dostosować oświetlenie. Światło naturalne można dostosować do wybranej pory dnia, sztuczne zaś odpowiednio poukładać w przestrzeni i dobrać barwę.

Ograniczenia wersji testowej

  • Wersja testowa pozwala na korzystanie z programu przez okres 30 dni.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Łatwość obsługi, dokładny podgląd, moduł do generowania nieba, cienie
Jakość renderingu gorsza od V-ray, mało ustawień, ubogie biblioteki, mapowanie, sporadyczne błędy programu
ocena użytkownika
08.11.2010 23:23 • Recenzja do wersji 3.0.4.1

Artlantis to zewnętrzny renderer pozwalający na wykonywanie fotorealistycznych wizualizacji plików w formatach .3ds [3D Studio Max], .dwf, .dwg, .dxf [Autocad], .fbx, .gs1, .obj, .skp [SketchUp]. Ponadto producent udostępnia pluginy do importu plików z programów takich jak Autodesk Revit, Archicad, Vectorworks, Sketchup Pro, Bonzai.

Po wgraniu modelu przystępujemy do ustawienia sceny mając do dyspozycji szczegółowy i szybki podgląd na żywo w którym możemy wygodnie manipulować sceną przy pomocy myszki. Ustawienia można skorygować przy pomocy rzutów 2D oraz wprowadzając dane ręcznie.

Na pochwałę zasługuje Heliodon - moduł do generowania nieba i chmur generujący bardzo naturalnie wyglądające efekty. Oczywiście możemy ustalić parametry oświetlenia o określonej porze dnia dla dowolnego punktu na ziemi. Niestety w standardzie brak polskich miast, ale łatwo możemy dodać własne. Program oferuje również ustawienie bitmapy jako obrazu tło oraz/lub pierwszego planu.

We wgranym modelu możemy umieścić obiekty z biblioteki Artlantisa. Niestety modele pojazdów i jedyny dostępny model człowieka są zbyt uproszczone aby mówić o fotorealizmie. Podobnie udostępnione nieliczne próbki zieleni reprezentują dość niski poziom. Oczywiście można dokupić drogie biblioteki obiektów na stronie producenta lub wgrać własne modele i wyeksportować jako obiekty Artlantisa.
W zakresie materiałów program posiada niewielką bibliotekę gotowych shaderów oraz umożliwia tworzenie nowych materiałów. Niestety uproszczone mapowanie utrudnia np. dokładne dopasowanie bitmapy do obiektu.

Renderer pozwala w ograniczonym zakresie regulować parametry Anty-aliasing i Radiosity oraz parametry ekspozycji. Ma też wbudowane proste filtry imitujące ziarno lub pastele oraz dodające pogrubione krawędzie.Artlantis występuje w dwóch odmianach: Studio i Render. Te druga jest zubożona o narzędzia do animacji.

Co do jakości renderingów to jest to o wiele lepsze narzędzie niż np. używany kiedyś do wizualizacji przez użytkowników Autocada Accurender, ale nie dorównuje zaawansowanym rendererom typu V-ray. Jeżeli jednak ktoś potrzebuje programu łatwego w obsłudze, pozwalającego szybko uzyskać niezłej jakości wizualizacje np. architektury za rozsądne pieniądze to Artalntis może być dobrym wyborem.