gpg4usb -Proste szyfrowanie

Witam nazywam się Artur i to jest mój pierwszy wpis na blogu więc przepraszam za błędy.
Do napisania zainspirował mnie wpis silversun link. Szukałem czegoś po polsku i w wersji przenośnej gdy natknąłem się na program wymieniony w tytule.

Zaczynamy pracę z programem

Program pobieramy z link w formie archiwum zip. Po rozpakowaniu wystarczy kliknąć dwukrotnie start_ odpowiedni system

Po uruchomieniu ukarze nam się takie oto okno programu.

Jak widać program komunikuje się z nami po polsku, jeśli nie jest jako domyślny wybieramy polski. Na początek potrzebujemy pary kluczy tworzymy je wybierając: zarządzanie kluczami -> klucz -> generowanie klucza

W pole nazwa podajemy dane które pomogą łatwo zidentyfikować do kogo należy dany klucz.
E-mail: to wiadomo, pole nie wymagane.
Komentarz: dodatkowe dane mogące być przydatne, pole nie wymagane.
Hasło: wykorzystywane przy odszyfrowywaniu PILNIE STRZERZEMY.

Klikamy OK i mamy swój pierwszy klucz. Aby ktoś mógł nam przesłać plik, który odszyfrujemy naszym kluczem, musimy mu dać nasz klucz PUBLICZNY, wyeksportujemy go z naszego klucza PRYWATNEGO używanego do odszyfrowania.
Wybieramy zarzadzanie kluczami, zaznaczamy nasz nowo utworzony klucz i klikamy eksportuj do pliku. Otworzy nam się okno w którym podajemy nazwę pliku i miejsce zapisu.

Szyfrujemy nasz pierwszy plik

Aby zaszyfrować plik dla kogoś musimy otrzymać ( np. przez e-mail jako załącznik) jego klucz publiczny i dodać go do naszej bazy kluczy klikając importuj klucz -> plik. Gdy już dodaliśmy klucz możemy zaszyfrować naszą pierwszą tajną wiadomość do przyjaciela. Klikamy szyfracja -> szyfruj plik. Pojawi się okno w którym podajemy lokalizację pliku który chcemy zaszyfrować, lokalizację gotowego pliku zaszyfrowanego oraz wybieramy klucz publiczny osoby która ma otrzymać nasz plik; klikamy OK i nasza tajna wiadomość gotowa.

Programem możemy szyfrować także tekst, który wyślemy jako zwykłą wiadomość. Zaznaczamy odbiorcę i klikamy zamkniętą kłódkę i powstały zaszyfrowany tekst kopiujemy wysyłamy jako wiadomość.

Odbiorca wkleja zaszyfrowaną wiadomość i klika otwartą kłódkę, podaje swoje hasło i gotowe.

 

Zabezpieczamy nasz klucz prywatny przed utratą.

Klikamy nasz klucz prawym klawiszem myszy. Wybieramy pokaż szczeguły.

Klikamy eksportuj klucz prywatny.

Pokarze nam się ostrzeżenie, że to nie jest klucz publiczny, i aby go nie rozdawać. Potwierdzamy i wskazujemy miejsce zapisu.