reklama

Artykuł: Scribus w praktyce

Strona główna Aktualności

O autorze

Na łamach vortalu wielokrotnie już wspominaliśmy o Scribusie - programie do składu publikacji DTP, rozpowszechnianym na licencji GNU GPL.

Program ten jest dość dobrze znany użytkownikom Linuksa i to nie tylko tym, których interesuje tematyka DTP. Jest to bowiem nie tylko pierwszy tak rozbudowany program DTP, ale też jeden z najciekawszych i wręcz modelowych projektów Open Source. Scribus jest rozwijany systematycznie od kilku lat, z dużym zaangażowaniem coraz większej liczby osób uczestniczących w projekcie. Pierwsza wersja 1.0 Scribusa dla tych systemów została udostępniona czerwcu 2003 r. - od tego czasu program przeszedł prawdziwą ewolucję. Obecnie program jest z powodzeniem wykorzystywany do profesjonalnych celów.

Scribus umożliwia tworzenie różnego rodzaju publikacji - od prostych broszur poprzez biuletyny i gazetki do nawet książek. Cechuje się przejrzystym interfejsem, którego część rozwiązań i elementów nasuwa skojarzenia z takimi legendami jak chociażby QuarkXPress. Co ważne dla wielu użytkowników, interfejs ten jest polskojęzyczny, a sam program oferuje obsługę polskich znaków narodowych i dzielenie wyrazów. Scribus pozwala na wykorzystywanie czcionek TrueType, Type 1 i OpenType. Definiowanie kolorów jest możliwe w standardach RGB i CMYK. W publikacjach można wykorzystywać pliki graficzne w najpopularniejszych formatach (m.in. SVG, EPS, PSD, TIFF, JPEG, PNG). Umożliwia też generowanie elektronicznych publikacji w formacie PDF (również formularzy).

Dziś prezentujemy obszerniejszy materiał, który ma za zadanie przybliżyć sposób obsługi tego niezwykle ciekawego programu początkującym użytkownikom. Zapraszamy do lektury artykułu Scribus w praktyce.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama