reklama

Atak gorszy niż DDoS. Anonymous Analytics pokazują, że nie warto kłamać

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Dyskretny powab Anonimowych trochę się wypalił. Z anarchistycznej dezorganizacji, której znakami szczególnymi były czarny humor, nihilizm i hakerskie talenty, Anonymous przekształcili się w ideologicznie zaangażowanych „haktywistów”, którzy za pomocą prymitywnego ataku DDoS blokowali niezgodne z ich przekonaniami strony internetowe. Nie wszystko jednak stracone – na horyzoncie pojawiła się nowa grupa Anonimowych, która zaczęła robić coś wcześniej niespotykanego. Wykorzystując swoje umiejętności hakerskie i zrozumienie mechanizmów giełdowych, tzw. Anonymous Analytics atakują firmy… za pomocą raportów giełdowych.

Na liście celów Anonimowych Analityków znalazły się już duże amerykańskie i chińskie spółki. Metoda działania jest zawsze taka sama – połączenie oficjalnie publikowanych danych finansowych i informacji przejętych w niekoniecznie legalny sposób, a to wszystko skompilowane do liczących po kilkadziesiąt stron raportów, które merytorycznie nie ustępują tym przygotowywanym przez firmy takie jak Gartner czy IDC.

Okazało się, że udostępnione z anonimowego źródła raporty mają ogromny wpływ na rynek. Choć nie publikował ich Financial Times ani Wall Street Journal, informacje przygotowane przez zamaskowanych analityków zostały wzięte przez inwestorów za dobrą monetę. Najbardziej spektakularnym przypadkiem była historia chińskiego producenta maszyn loteryjnych REXLot. Anonimowi odkryli, że w oficjalnych raportach tej firmy podano fałszywe informacje o przychodach. Efekt? Po publikacji anonimowego raportu, w ciągu jednej sesji na giełdzie w Hongkongu wartość akcji spółki zdążyła spaść ponad czterokrotnie, zanim obrót został zawieszony. REXLot wycofało się z giełdy – by ponownie wrócić w kwietniu tego roku, wydając przy tym nowy, poprawiony raport.

Nie na wiele się to zdało – dzień później Anonymous, śmiejąc się w żywe oczy ze starań REXLot, opublikowali swój kolejny raport o chińskiej spółce, zmieniając rekomendację dla inwestorów ze „sprzedawaj” na „natychmiast sprzedawaj”. Rekomendacja była jak najbardziej trafiona, bo w kolejnym tygodniu okazało się, że firma nie jest w stanie skupić swoich obligacji, została zmuszona do wyprzedaży swojego majątku.

Nie mniej interesujące są raporty poświęcone słynnej firmie od przekazów finansowych Western Union, czy internetowemu potentatowi Qihoo 360. Nie zawsze jednak raporty są negatywne. Np. w wypadku domenowego operatora Demand Media anonimowi analitycy uznali, że firma jest niedoceniona przez giełdę i zasugerowali, że należy kupować.

Jak do tej pory Anonymous Analytics nie nadużyli zaufania, którym obdarzył ich rynek. Ich bronią jest przecież rzetelna informacja, wykorzystywana w interesie inwestorów. Jednak co stanie się, gdy zdecydują się ruszyć ofensywnie, przeciwko nielubianej firmie? Taki atak mógłby spowodować straty daleko większe, niż jakikolwiek DDoS. Póki co grupa zaprasza zainteresowanych z całego świata do współpracy, najwyraźniej szukając informatorów mających dostęp do tajemnic firm. Anonimowość gwarantowana.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama