reklama

Atak phishingowy na klientów PKO BP

Strona główna Aktualności

O autorze

G DATA Software ostrzega przed nowym atakiem na klientów bankowości internetowej banku PKO BP. Cyberprzestępcy wykorzystują do tego wyrafinowany mechanizm, łączący kilka technik, w tym sprytny sposób na wyłudzenie haseł jednorazowych.

Atak rozpoczyna się od zachęcenia użytkownika do aktualizacji Flash Playera w trakcie wizyty na zainfekowanej stronie WWW. W istocie plik pobrany jako aktualizacja to trojan, który atakuje plik host, dzięki czemu może przekierować użytkownika na dowolną stronę WWW.

Użytkownik, chcąc dokonać operacji na swoim koncie, klika w skrót lub wpisuje adres w przeglądarkę. W wyniku działania trojana, zamiast strony banku otwiera się strona internetowa cyberprzestępców (oczywiście wyglądająca niemal identycznie, jak serwis transakcyjny banku). Jednak w tym miejscu kończą się podobieństwa do klasycznego ataku phishingowego, ponieważ przestępcy dodali kolejny krok - po "zalogowaniu się" do banku otwiera się kolejna strona, na której użytkownik proszony jest o podanie pięciu kolejnych haseł jednorazowych. Jest to niezwykle groźne, ponieważ dysponując kombinacją tych trzech informacji, cyberprzestępcy są w stanie przelać wszystkie środki na koncie klienta banku na dowolne konto.

Kluczowym elementem ochrony przed tym atakiem jest niedopuszczenie do zainstalowania się fałszywej aktualizacji Flash Playera.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama