Athena: nowy menedżer okienek Chrome OS-a może wprowadzić ten system na tablety

Strona główna Aktualności

O autorze

Podział google'owych systemów operacyjnych przez chwilę był jasny: Android jest dla urządzeń z ekranami dotykowymi, głównie telefonów i tabletów, Chrome OS to system dla laptopów i desktopów, dla niepoznaki zwanych chromebookami i chromeboksami. Granica ta jednak coraz bardziej się rozmywa – na półkach dużych sklepów z elektroniką bez trudu znajdziemy dziś laptopy z preinstalowanym Androidem, z kolei sam Chrome OS zaczyna pojawiać się na urządzeniach typu all-in-one, dla których głównym interfejsem użytkownika w założeniu jest ekran dotykowy. Odkrycia w kodzie Chromium pokazują, że i samo Google coraz bardziej myśli o zorientowaniu swojego przeglądarkowego systemu na dotyk.

Zmiany wprowadzane są w ramach projektu, który otrzymał nazwę kodową Athena. Z enigmatycznych wypowiedzi programistów związanych z Google'a, oraz tego, co udało się znaleźć w kodzie przeglądarki, wnioskować można, że Athena będzie zamiennikiem dotychczas używanego menedżera okienek Ash (Aura Shell).

Z trackera błędów projektu Chromiuum można się dowiedzieć, że Athena będzie zawierała wirtualną klawiaturę ekranową, wizualizującą interakcje podobnie jak skryptozakładka TouchView. Powłoka ekranowa korzystać ma z mechanizmu kart (przynajmniej dla niektórych aktywności, takich jak otwieranie adresów internetowych). Uruchamianie aplikacji odbywać się ma przez launcher o nazwie Ares, prawdopodobnie zbliżony do launchera aplikacji znanego z OS-a X. Nowy menedżer okienek będzie też miał własny system rozszerzeń, ale też będzie dzielił ze starym Ashem tyle kodu, ile to jest tylko możliwe. Najciekawiej zapowiada się jednak zmiana wprowadzona 4 czerwca, dotycząca dodania do Atheny obsługi żyroskopów i akcelerometrów.

Takie czujniki nie występują jednak w chromebookach, nie mówiąc już o chromeboksach, są za to standardowym wyposażeniem smartfonów i tabletów. Pozwoliło to rozpocząć w Sieci spekulacje dotyczące rychłego wydania „dotykowego” Chrome OS-a na tablety i smartfony. Nie jest to zupełnie nierealne, przynajmniej w odniesieniu do tabletów – zespół pracujący nad Atheną przygotowuje zestaw podstawowych gestów, które w dziwny sposób przypominają gesty stosowane na tabletach z Windows.

Na koniec przypomnijmy, że Atena i Ares nie są jedynymi greckimi bogami, których Google przywołało z olimpijskiego panteonu. Jakiś czas temu serwis Android Police donosił o tajemniczym Projekcie Hera, który miałby mieć związek z Chrome i wyszukiwarką na mobilnym systemie Google'a. Czy ma on cokolwiek wspólnego z projektami dla Chrome OS-a, możemy na razie tylko spekulować.

© dobreprogramy

Komentarze