Audacity 2.2 wygląda jak chcesz, ulepsza edytor i ułatwia dostęp do dokumentacji

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Dwa lata minęły od wydania Audacity 2.1 – wolnego narzędzia do nagrywania, edytowania i miksowania dźwięku, które w popularności bije na głowę narzędzia komercyjne. W tym tygodniu zadebiutowała nowa wersja, oznaczona numerkiem 2.2, przynosząc wsparcie dla motywów graficznych, uporządkowanie interfejsu i refaktoring kodu, przynoszący usunięcie wielu anomalii i zwiększający bezpieczeństwo programu.

Pierwsze co zobaczymy po uruchomieniu programu, to odświeżony widok. Pomyślano o uzyskaniu modnego dziś płaskiego minimalizmu, ale bardziej on przypomina nam to, co zobaczymy w macOS-ie Sierra, niż np. Windowsie 10. Widok nie jest jednak obowiązkowy. Zmienić go można przechodząc przez menu do Edycja > Ustawienia > Interfejs > Motyw. Do wyboru, obok domyślnego (Jasny), mamy też Klasyczny, Ciemny i Wysoki kontrast. Jeśli to nie wystarczy, to zawsze możemy zbudować własny motyw, tak jak to opisano w dokumentacji programu.

To nie wszystkie zmiany w interfejsie: w wielu oknach programu pojawiły się przyciski bezpośrednio odsyłające do pomocy dla danej funkcji, zawartej w podręczniku programu. Podręcznik normalnie dostępny jest online, ale w Edycja > Ustawienia > Interfejs > Ścieżka instrukcji możemy wymusić korzystanie z lokalnej kopii. Samo menu zawiera teraz dodatkowe polecenia, zawarte w kategoriach Rozszerzony pasek i Rozszerzone polecenia. Pojawiły się także nowe kategorie i nowe widoki w oknie preferencji.

Gdy już przystąpimy do pracy z programem, zauważymy szybko pojawienie się skrótów klawiszowych do pracy z klipami, oraz nowe zachowanie klawiszy funkcyjnych. Nagrywanie dźwięku jako nowej ścieżki możliwe jest po naciśnięciu Shift + R – normalnym zachowaniem jest teraz nagrywanie do istniejącej ścieżki.

Klawisz Esc pozwala na przerwanie wszystkich operacji związanych z przeciąganiem i przeskakiwanie pomiędzy celami kliknięć, co jest przydatne przede wszystkim przy wykorzystaniu Multinarzędzia (klawisz F6). Usunięto też przycisk Synchronizuj-zablokuj ścieżki, dostępny jest on tylko z menu Ścieżki. W pasku narzędziowym selekcji pojawiła się zaś opcja wyśrodkowania.

Ostatnia warta wzmianki uwaga to możliwość odtwarzania plików MIDI i Allegro zaimportowanych do ścieżek nutowych.

Łącznie Audacity 2.2 przynosi niemal 200 poprawek względem poprzedniej wersji – więc naprawdę warto poświęcić czas na zaktualizowanie tego narzędzia. W naszej bazie oprogramowania znajdziecie kompilację na Windowsa i macOS-a. Jeśli chodzi o Linuksa, to deweloperzy udostępnili kod źródłowy, paczki już pojawiają się w repozytoriach dystrybucji (na pewno są już w repozytoriach Archa), znajdziecie też gotową paczkę w formacie Flatpak.

© dobreprogramy

Komentarze