Audi i Huawei ogłaszają zaskakującą współpracę. Obie firmy stworzą autonomiczny samochód

Strona główna Aktualności
Nowe Audi A7.
Nowe Audi A7.

O autorze

Komputeryzacja samochodów sprawia, że firmy motoryzacyjne i technologiczne zaczynają nawiązywać współpracę. Celem najczęściej jest stworzenie najbardziej nowoczesnego auta, zarówno pod względem oprogramowania, jak i systemów wsparcia kierowcy. Audi i Huawei ogłosiły rozpoczęcie współpracy.

Obie firmy połączą siły, aby przyspieszyć rozwój funkcji autonomicznych w samochodach Audi. Niemiecki koncern zamierza opracowane technologie wykorzystywać głównie w autach sprzedawanych na rynku chińskim. Wynika to z przepisów obowiązujących w Państwie Środka. Natomiast w Europie najpewniej wciąż będzie stawiał na bardziej autorskie rozwiązania, które już teraz umożliwiają zaoferowanie trzeciego poziomu autonomiczności w chociażby nowym Audi A6.

Chiny wymagają od zagranicznych producentów samochodów współpracy z lokalnymi firmami, jeśli ci chcą produkować auta na terenie kraju. Dotyczy to także rozwoju pojazdów autonomicznych. Rząd chce bowiem dokładnie kontrolować testy autonomicznych pojazdów. Zwłaszcza tych wykorzystujących zaawansowane systemy do skanowania otoczenia i tworzenia cyfrowych map.

Nie zostały ujawnione szczegóły dotyczące współpracy obu firmy. Mogliśmy już jednak poznać efekt współpracy. Podczas HUAWEI CONNECT 2018 zaprezentowany został prototyp Audi Q7 wyposażony w platformę Huawei Mobile Data Center, której zadaniem jest obsługa funkcji autonomicznych. Wykorzystywane są czujniki i radary, a wszystkie dane są przetwarzane niemal w czasie rzeczywistym.

Firmy motoryzacyjne i technologiczne będą coraz częściej współpracować. Zwłaszcza, że w Dolnie Krzemowej trwają intensywne prace nad samochodami, które mogą jeździć bez kierowcy. Warto zaznaczyć, że w rozwój funkcji autonomicznych zaangażowane są największe firmy świata IT. Własną flotę aut ma chociażby Apple czy Google (Waymo). Co więcej, Waymo poinformowało o dużym sukcesie – testowe samochody przejechały już łącznie ponad 16 mln kilometrów po publicznych drogach.

© dobreprogramy
s