Audio Video Show 2018

W Warszawie po raz kolejny odbyła się wystawa audio - video. Miejscem wystaw był stadion narodowy, hotel Golden Tulip oraz hotel Radisson Blu Sobieski. Oba hotele znajdują się w bliskim sąsiedztwie, zaś pomiędzy stadionem a Sobieskim kursowały darmowe autobusy. Byłem na takiej imprezie pierwszy raz i w skrócie opiszę co najbardziej mnie zaciekawiło. Nie będę opisywać wszystkiego. Nie jestem audiofilem i do tematu podchodziłem z dystansem sugerując się moją własna logiką.

MCIntosh zaprezentował swój topowy model XRT2.1K. Każda kolumna posiada 81 głośników, zaś zestaw kosztuje 660 tyś. zł. Na zdjęciu poniżej widać cztery monobloki MC1.25 kW. Zestaw gra naprawdę świetnie. Tylko jaki trzeba mieć salon na taki sprzęt?

MBL, Zeta Zero

Kolejnym zestawem, który mnie zaciekawił był mbl Radialstrahler. Ten niezwyczajny kształt kolumn ma swoje przeznaczenie. Kolumna składa się z sześciu głośników (patrząc od dołu: nisko, średnio, wysoko, wysoko, średnio, nisko - tonowy). Omnipolarny wzór promieniowania tworzy dźwięk stereofoniczny już tylko jednej kolumny rozchodząc się równomiernie w każdą stronę, a nie jak to ma miejsce w klasycznych konstrukcjach. Przemieszczając się zatem po salonie, w każdym miejscu słyszymy stereo, nawet gdybyśmy odłączyli drugą kolumnę. Sprawdziłem to i potwierdzam. Bardzo mi się podoba to rozwiązanie, bo efektem jest stworzony możliwie najbardziej przestrzenny dźwięk. Każda kolumna jest sama w sobie stereofoniczna. Myślę, że jest to kierunek postępu tworzenia dźwięku. Fotografia poniżej przedstawia kolumnę stereofoniczną podłączonych do dwóch monobloków (wzmacniaczy mocy).

Obaj przedstawiciele promowali swoje propozycje niezwykle profesjonalnie i rzeczowo. Cieszy mnie to i tego właśnie oczekuję od wystawców.

Kolumna w środku

Jak to bywa na targach, niektórzy producenci ujawniają rąbek tajemnicy swoich produktów.

Jako, że jestem elektrykiem z zawodu, interesują mnie kabelki. Próbowałem dowieść, a raczej przełamać swoje anty podejście do super drogich kabli. Nie udało mi się. Dalej nie rozumiem co jest takiego cudownego w takim kabelku za kilka tysięcy?

Sporo producentów stosuje podstawki pod kable.

Jakie powinny być kable głośnikowe?

Nie zabrakło tez chłopaków z forum internetowego, którzy na co dzień projektują i składają sprzęt audio. Można nawet u nich zamówić gotowe do składania części. Poniższa fotografia przedstawia wycięte płyty mdf frezarką CNC.

Odczucia

Jechałem na targi z myślą, że wystawcy będą się chwalić swoimi najlepszymi tworami, co jest oczywiste. Trudno więc znaleźć coś dla siebie - przyziemnego. Szkoda, bo sam szukam dla siebie wzmacniacza ale za kilka tysięcy, a nie kilkadziesiąt. Pieniądze nie są wykładnią w odczuciu słuchania. Słuchałem kolumn za 240 tyś., a moim zdaniem grały gorzej niż Paradigm za kilkanaście tysięcy. Mocno reklamował się Tonsil, dość dobrze grał.

Podsumowanie

Odsłuch najwyższej klasy sprzętu nasunął mi bardzo istotny wniosek: jak dobry musi być wykonawca utworu, jak dobrze jest odtworzony dźwięk. Słuchając Jean-Michel Jarre miałem wrażenie jakby stał przede mną. Polecam wszystkim posłuchać żeby się przekonać.