Analog i cyfra w symbiozie dla optymalnego odtwarzania muzyki z PC

Normalną rzeczą jest, iż nie każdy wie, że w procesie zapisu nagrań z muzyką lepiej sprawdza się technika cyfrowa, a analogowa przy odtwarzaniu. Wielu kreujących się na ekspertów także tego nie zrozumiało, a ich bezkrytyczne podejście do analogu świadczy, że nie znają jego słabych stron. Orędownicy cyfry nie mają łatwiej. Trudno im być na bieżąco z ograniczeniami, gdy tak wiele jest intensywnie korygowane. Cyfra jest zero-jedynkowa, lecz w temacie odtwarzania muzyki takie upraszczanie nie ma sensu. Potrzebna jest różnorodna wiedza i nierzadko dość zaawansowana.

Alternatywa dla Tidal nadchodzi w Spotify hi-fi i jest nawet szansa na korzystanie z WASAPI

Wytrawni melomani dostają chyba nowe możliwości. Pojawia się oferta z nazwą Spotify hi-fi. Bezpłatny foobar2000 ma już wtyczkę Spotify Integration, a kolejna dla obsługi WASAPI może zapewnić oversampling, jak w odtwarzaczu CD. Łatwo jest również podłączyć sobie PC do dobrego zestawu audio. Na temat foobar można tu w serwisie przeczytać m.in:

6.0.9071 to ciekawy sterownik dla optymalnego odtwarzania muzyki z popularnymi DSP

Testuję chyba najbardziej wygodny sterownik dla uzyskania w domu optymalnej jakości odtwarzania muzyki z PC - bez manualnej konfiguracji. Sprawia wrażenie, że potrafi dostosować się do np TV użytego w roli ekranu i wolnostojących głośników hi-fi z analogowym podłączeniem. Sprawdza się także dobrze dla siedzących przy biurku i do odtwarzania muzyki z internetowych strumieni.

We wprowadzeniu użyłem skrót myślowy, który z pewnością niejednokrotnie popełniłem wcześniej. Nie chodzi oczywiście o brzmienie sprzętu RTV. Nie to jest interesujące. Chcemy słuchać muzyki.

Alternatywna impreza z uroczystym przyznawaniem nagrody Nobla w transmisji DVB-T2

Szwedzka telewizja nie mogła transmitować w tym roku migawek z balu dla laureatów nagrody Nobla i wyłapać przy tej okazji w sztokholmskim ratuszu ciekawych osób do wywiadów. Reklamowano w zamian przygotowane wcześniej wywiady z nagrodzonymi i bogaty program artystyczny. Planowałem spokojnie spędzić wieczór oglądając te transmisje i być wypoczętym na poranny lot do Trójmiasta. 

Podobny relaks planowało z pewnością bardzo wielu Szwedów.

3.1 czy stereo - nowy format w Windows dla domowego odtwarzania muzyki?

Zwróciłem uwagę na nowy format dźwięku przestrzennego dla odtwarzania muzyki z PC, gdy Windows 20H2 sprawiały nieco problemów z instalacją na czysto. W trakcie zmagań (chyba z powodu zmiany rutyn OS, które dotyczą panelu sterowania) mignęło gdzieś ustawienie "3.1". Później zobaczyłem podczas poszukiwań tej ciekawostki, że okienka mają odpowiednie ustawienie dla takiej konfiguracji głośników.

Jest to bardzo interesująca możliwość dla odtwarzania muzyki z PC. Korzystanie z dźwięku wielokanałowego

2 typy konfiguracji PC na potrzeby odtwarzania muzyki w domu i ciekawe wyzwanie od TVP

Poszukiwania najlepszej możliwej konfiguracji PC na potrzeby odtwarzania muzyki rozdzieliłem od samego początku na dwa kierunki. Pierwszy to domowy serwer, co jest proste dla osób czerpiących wiedzę nie tylko z opisów - a zainwestowanie w tradycyjny sprzęt audio nie jest lub nie było dla nich dużym wyzwaniem. Z drugim kierunkiem sprawa jest znacznie trudniejsza, chociaż dotyczy trendu, który stał się najbardziej popularny,

Aktywny subwoofer i nowoczesna wiedza dla niego oraz ta z elegancko ilustrowanego magazynu

Natrafiłem w poczekalni na magazyn z tytułem na okładce: "Bas z pudła. Konfrontacja 14 subwooferów aktywnych (500-10 000 zł). W środku jest tekst z podtytułem: "Subwoofer aktywny to nieodłączny element każdego współczesnego systemu AV. Był jednak czas, że tymi specyficznymi głośnikami interesowali się melomani i posiadacze zestawów stereofonicznych. Postanowiliśmy się przyjrzeć, jaką jakość oferują dostępne na rynku konstrukcje i czy są pomiędzy nimi istotne różnice. Pod lupę trafiło 14 modeli z bardzo szerokiego przedziału cenowego.

Audio z telefonu i telewizora nie zachwyci, ale lepiej wprowadzi nowinki

Wpisy kieruję do zainteresowanych czytelników, bo z nimi mogą się zrodzić ciekawe projekty. Brakuje właściwego odzewu, bo stawiam wysoko poprzeczkę i dla wielu są to rzeczy wręcz niezrozumiałe. Teraz otwiera się szansa, że łatwiej będzie zrozumieć w czym rzecz, bo nowości pojawiają się częściej w sprzęcie, który oferowany jest w największych ilościach, a nie jak kiedyś w tym najdroższym. Zwróciło to moją uwagę po opublikowaniu