Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

399 zł na „analogowe" uszlachetnienie laptopa do odtwarzania muzyki

W poprzednim wpisie podałem przykład zestawu audio, który normalnie nie jest w kręgu mojego zainteresowania. Przy tej okazji poruszyłem temat odtwarzania muzyki on-line, ale darowałem sobie dublowanie informacji technicznych, które są ogólnodostępne w Internecie. Każdy bez problemu może w polskojęzycznej wersji Wikipedii, czy też w dedykownym serwisie Hi-Fi poczytać o formatach plików dźwiękowych. Temat nie był przypadkiem. Sporo myślałem o tym w ostatnim czasie.

Zaprzyjaźniona barmanka poprosiła o pomoc, by kupić dobre głośniki do laptopa. Próbowałem wyjaśnić jej, że zajmuje się trochę innymi sprawami, ale ona nie odpuściła. Słyszała moje rozmowy z właścicielem baru i wiedziała jak mnie podejść. Kierowałem ją do sklepu przy dworcu w Sopocie, gdzie od lat kupuję sprzęt, ale ona argumentowała, że "głośniczki z salonów komputerowych to dudnienie" i tu nie mogłem z nią polemizować.

Zaproponowałem, by poszukać czegoś odpowiedniego w salonach z dobrym sprzętem audio i zaczęliśmy wędrówkę w smartfonie. Wspomniany w poprzednim wpisie zestaw za 2690 złotych wydawał mi się rozsądny, ale jej komentarz był morderczy, że "nieźle to wygląda, ale za dużo z tym zawracania głowy". Pozostałe oferty komentowała znacznie dosadniej, czym zmobilizowała mnie do intensywnego myślenia "w innych klimatach".

Ratunkiem okazał się sklep muzyczny. Opólnopolska sieć sklepów „Rock'n'Roll ” ma sprzedaż wysyłkową, a jeden z salonów w trójmiejskiej galerii, w której Dariusz Michalczewski bardzo dba o zdrową atmosferę i jest tam także nowoczesna biblioteka publiczna z dominującym działem multimedialnym. W witrynie internetowej sklepu zwróciłem uwagę na głośniki Fostex, bo to nie jest tylko renomowane logo z dobrą tradycją. Ich monitorki studyjne PM 04 miały przez lata niezłą renomę w świecie i znalazłem nawet recenzję w j. pol., która opublikowana była w czasopismie branżowym "Estrada i Studio"

Trudno mi było uwierzyć, że sklep oferuje je za 399 złotych. Okazało się, że za sztukę. Jest to trochę mylące, bo w ofercie na pierwszym miejscu jest mniejszy model z ceną 499 złotych za parę, ale rozumiem, że to jest oferta profesjonalna i większe modele kupowane są np do teatrów, by dyskretnie służyły na scenie jako odsłuchy dla aktorów. Daje to przy okazji dla domu możliwość indywidualnego zakupu do HTPC centralnego głośnika, by pracował w parze z niskotonowym

Zwróciłem także uwagę, że oferowany głośnik ma w nazwie dodatkową literkę. To nowsza wersja z cyfrowymi wzmacniaczami, a z doświadczenia wiem, jak te słabo radzą sobie z odtwarzaniem muzyki. Zdecydowałem się jednak na przetestowanie wersji z cyfrowym wzmacniaczem, bo producent nie należy do tego licznego grona, gdzie bierze się gdzieś jakieś elementy głośnikowe i wzmacniacze, które plastyk adoptuje w mniej lub bardziej efektownej obudowie, by później oferować z logo renomowanych marek.

W informacji podane jest, że nowa wersja PM04d ma dostosowane elementy głośnikowe. Jest w tym sens. Wzmacniacz analogowy lepiej radzi sobie z trudnymi zwrotnicami i elementami głośnikowymi, a tu są aktywne kolumny, gdzie można łatwiej ograniczyć problemy związane z konstrukcją zasilania. W danych technicznych widać, że zostało to uwzględnione w nowym modelu, bo moc wzmacniaczy dla niskich i wysokich tonów jest odpowiednio dostosowana do potrzeb, a nie tylko jako funkcja oszczędzania energii zgodna z europejskimi dyrektywami ErP

Jest również bardzo istotna zmiana z tunelem rezonansowym Bass-reflex. Nie jest on umieszczony we froncie, tak jak pasuje to w konstrukcjach z dużymi "kolumnami Hi-Fi", które stoją sobie gdzieś w pokoju. To są "monitory bliskiego pola" bez klasycznego niedopatrzenia w stosunku do słuchającego, któremu nawet super drogie głośniki pompują w twarz powietrze z portu Bass-reflex, co jest pomocne dla sprzedaży w supermarketach, ale na dłuższą metę jest męczące. Zastosowanie w nowym monitorze jednego dużego portu z tyłu jest lepszym rozwiązaniem niż dwóch mniejszych z przodu, które były wcześniej. W temacie portu są oczywiście różne szkoły konstruktorów, ale nie ma sensu poruszać tego na blogu o oprogramowaniu komputerowym. W polskojęzycznej recenzji starszej wersji tych monitorków zwarcano uwagę na cofnięte pasmo środkowe, co w komputerze można bardzo łatwo skorygować, ale zmiana z portem ułatwiała producentowi poprawę tego w głośniku, podobnie jak zlikwidowanie niedogodności z radiatorem i zamontowanym na stałe kabelem zasilania, który zmieniono na stadardowe gniazdo dla 220 V.

Ustawiłem w laptopie co można było dla optymalnego odtwarzania muzyki i zrobiłem trochę testów odsłuchowych z tymi monitorkami. Wypadło całkiem znośnie w porówaniu z tym co można usłyszeć z drogimi systemami i powinno z nawiązką wystarczyć dla odtwarzania muzyki on-line. Jestem pewny, że znajoma nie będzie już nic komentowała o dudnieniu z komputera. Zwróciła natomiast uwagę, że barmani czesto zmieniają miejsce zamieszkania i przeniesienie takiego zestawu do słuchania muzyki nie będzie problemem, a w tym fachu liczną grupą stanowią także osoby mieszkające z rodzicami i dla nich takie głośniki są bardzo praktyczne. Najbardziej zaskoczyła mnie tym, że jest to intersujące dla Polaków mieszkających zagranicą, bo mogą to zabrać do torby w samolocie. Ciekawy jestem jak na to zareagują celnicy i czy znajoma nie znalazła pracy w innym kraju, gdzie mieszka ktoś z jej rodziny.

Nie mogłem oczyście przepuścić okazji, by sprawdzić optymalne możliwości PM04d z referencyjnym PC na bazie płyty głównej A88X. Tu było miłe zaskoczenie, że te maleństwa są w stanie wydobyć tyle muzyki. Najpewniej sprawdzają się przy odsłuchu po obu stronach ekranu na wysokości uszu. Stawiając je natomiast na blacie stołu warto dać pod nie klin, na podobieństwo oferty prezentowanej w poprzednim wpisie. Nie musi to być nic specjalnie drogiego. Chodzi o skierowanie dźwięku z głośników w bezpośrednim kierunku do uszu, czyli pod kątem, który zależy od wysokości blatu, gdzie stoją. Spróbowałem także odsłuchu w wolnej przestrzeni, czyli stojące na statywie metr od ściany pokoju. Poradziły sobie całkiem przyzwoicie w nocnej ciszy niewielkiego pomieszczenia, gdzie jest sporo mebli, ale takie warunki są dość abstrakcyjne w codziennym życiu.  

sprzęt hobby inne

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 22.07.2016 09:27

Znajoma barmanka poprosiła Cię o głośniki do laptopa. :) Może to coś ze mną jest nie tak, ale wygląda na mocno naciągane. Ja rozumiem, żeby Cie poprosiła o spotkanie, pomoc przy zakupie laptopa lub zaprosiła na wspólne łapanie pokemonów. Ale zakup głośników i to do laptopa? :)

pocolog   13 #2 22.07.2016 09:32

/facepalm/

  #3 22.07.2016 09:34

"Rynce" opadają...

En_der   9 #4 22.07.2016 09:55

Fajne te wszystkie ''nowoczesne zestawy'' ale ja i tak wolę przepuszczać - całą ''muzę'' w mieszkaniu przez taki - http://www.radiomuseum.org/r/vilma_vilma_311_stereo_311.html - stary sprzęt trafiony w dziewięćdziesiątych latach na bazarku. Używam tego jako wzmacniacza - muzyka lat 80, 90 lub coś z klimatu lat 60 - Niejedną amatorkę dobrej nuty zmiękczyła w mojej jaskini rozpusty ( kiedy byłem młodszy) ;)

AudiofilPC   6 #5 22.07.2016 10:08

@En_der: Wykorzystanie tradycyjnych zestawów audio więcej daje, a z "bazarkowym" rozdaniem może być bardzo ekonomicznie. Tu chodziło, by "było zgrabnie i niedudniąco"

AudiofilPC   6 #6 22.07.2016 10:15

@DjLeo: Z laptopem to na 100% skierowanie do sklepu. A z głośnikami do laptopa to nie pierwszy raz. Skierowałem kilku kolegów do sklepu kompterowego i coś tam kupili.

Berion   16 #7 22.07.2016 10:45

Bełkotu ciąg dalszy...

AudiofilPC   6 #8 22.07.2016 10:52

@DjLeo: Sorry, nie załapałem z początku. To była zaprzyjaźniona barmanka. Pokemony mogła zaproponować już dużo wcześniej :-)

GeloXD   8 #9 22.07.2016 10:54

Taki syf za takie pieniądze.
Toż to za 100-200 zeta bym lepszy zestaw złożył a nie 4 stówy na takie marne 'coś'.

clubber84   5 #10 22.07.2016 11:31

AudiofilPC - można? Można.
Teraz z przyjemnością przeczytałem twój wpis - jest informacja o wyborze produktu, jego parametry i krótki opis instalacji wraz z wrażeniami z odsłuchu.
W takiej właśnie formie chciałbym widzieć twoje wpisy o komputerowym "audiovoodoo" na łamach bloga DP (choć podanie nazwy sklepu zakrawa już na kryptoreklamę).
Ma być prosto i łatwo opisane, aby każdy użytkownik DP mógł sobie sam poradzić z podłączeniem i ustawieniami zestawów audio do sprzętu komputerowego.

Pozdrawiam

Autor edytował komentarz w dniu: 22.07.2016 11:32
macminik   18 #11 22.07.2016 11:47

Hmmm... Głośniki do laptopa zaproponowałeś za ponad 2 tys. Interesujące, zważywszy na fakt, że laptop z pewnością nie wykorzysta ich potencjału. Na szczęście barmanka była kulturalna i zdołała się wykręcić od tej propozycji nie sugerując Ci, abyś przy użyciu młotka wybił siebie to z głowy.
No ale jest już lepiej, połowa wpisu zjadliwa... Końcówka po staremu.

AudiofilPC   6 #12 22.07.2016 12:10

@clubber84: wielu komentatorów doszuka się z pewnością sponsorawania przez PKP, by ludzie jechali z Rzeszowa, czy Wrocławia do Gdańska :-)

KoczurekK   10 #13 22.07.2016 12:15

@Berion: Nazwa sklepu, nazwiska, ceny, w które trudno uwierzyć… wypadałoby przestać nazywać jego wpisy „kryptoreklamą” i uciąć pierwszy człon.

Berion   16 #14 22.07.2016 12:29

@clubber84: "Ma być prosto i łatwo opisane, aby"

A poprzednie jego wpisy były trudne i skomplikowane? Nie - to był totalny bełkot schorowanego na gonitwę myśli. Nic się kupy nie trzyma. Tutaj wcale nie jest lepiej. Do tego okraszone historiami na poziomie seriali w telewizji i jak słusznie @KoczurekK zauważył, reklamami. Nie rozumiem czemu to jest w ogóle dopuszczane do głównej blogów. Dla folkloru, urozmaicenia? Naprawdę nie wiem.

Autor edytował komentarz w dniu: 22.07.2016 12:32
macminik   18 #15 22.07.2016 12:32

@Berion: eee... Nie przesadzaj. Do zdjęcia z białymi głośnikami wszystko jest w ok... Pózniej zaczyna się "czarna magia"..

Berion   16 #16 22.07.2016 12:36

@macminik: Odnoszę się do całokształtu jego radosnej twórczości bo wszystkie te wpisy lądowały na głównej bloga, a bywały takie że nawet fazery do floodu by się ich nie powstydziły.

En_der   9 #17 22.07.2016 12:57

@AudiofilPC: W sumie jak koleżanka i Ty ( ze swoich wysiłków) jesteście zadowoleni, a do tego jeszcze jest zgrabnie - to ok. Myślę jednak, że dzięki dobrej akustyce wnętrza ( oraz odrobinie fantazji) i z bazarkowej ekonomi można coś fajnego - wyciągnąć dla ucha.

Autor edytował komentarz w dniu: 22.07.2016 13:00
stan55   9 #18 22.07.2016 13:31

Dziękuję za kolejną reklamę, że też adblock tego nie zatrzymuje.

  #19 22.07.2016 13:55

@takie ten tego (niezalogowany): jak się czyta twój komentarz...

  #20 22.07.2016 13:56

@DjLeo: A dlaczego miała by nie poprosić??? Czasami jak bys nie wiedział "szefy" maja gdzie zajmowaniem się takimi sprawami... ale tak lepiej hejtnąć...

  #21 22.07.2016 19:16

Pewnie typ karty dźwiękowej coś ,,uszlachetni,, na końcowym sygnale przed wzmacniaczem.Jednak ta pani udochowiona pendrivem i mp3jką może co najwyżej zaświecić sprzętem nad barem.Zawsze to COŚ zapsorbuje klienta i wystrojem wnetrza.Nic,przenigdy nic nie nie zmieni w odsłuchu jakiejkolwiek muzyki,jeżeli nośnikiem jest kompresja.Te pokolenie płaci od wielu lat nie za jakość,a dostępną ilość.muzy.Nawet Youtube przestał ograniczać wrzutki internautów.No i co z tego.Spróbowałem raz drugi przerzucić to analogiem na zewnętrzny wzmacniacz z ostrą wymuszoną korekcją podbicia filtrów. Wytrzymałem godzinę i więcej nie będę,bo zdążyłem poznać lat wstecz co znaczy jakość odbioru.Tak, tu bloger zadziałał prawidłowo. Dla takiej sieczki,sprzęt wzmocnienia dla pubu zamknąć do 300zl.i mamy tego wybór jak bułeczki w markecie.

  #22 22.07.2016 19:28

kolezanka jest podobna to tyra missoux ale to tak ze smiechem .ogolnie to polecam microlab ale jest drogi za db. mala kase mozna miec b. dobre stereo na 2 glosniczkach

praglowski   6 #23 22.07.2016 23:02

@AudiofilPC: wybacz stary, ale padłem :) skierowałeś kolegów do sklepu? no istny GURU z ciebie :)

  #24 23.07.2016 12:21

Zawsze myslalem ,ze monitorki sa do odsluchu dzwieku przy produkcji muzyki . Do domu wolalbym 5.1 dzwiek przestrzenny .

AudiofilPC   6 #25 24.07.2016 14:55

We wpisie wspomniałem o korygowaniu głośnika z PC. Zaawanasowane możliwości ma przystawka do foobar2000

@ http://www.foobar2000.org/components/view/foo_room_eq

AudiofilPC   6 #26 25.07.2016 14:07

Starsze PM04 można zobaczyć na YouTube
amerykańskie filmiki
https://www.youtube.com/watch?v=ZgWzZCb3XQE
https://www.youtube.com/watch?v=ypuZK7ftn4I
i jakiś azjatycki
https://www.youtube.com/watch?v=8dOHnLIUJb0

AudiofilPC   6 #27 26.07.2016 08:37

Być może dla lepszego zrozumienia tematu głośników pomocny będzie tekst rodzimej Unitry o ich nowym produkcie za 6999 zł.

Zestawy głośnikowe Unitra ZGWS-R-301 to konstrukcja trójdrożna, którą oparto na głośnikach uznanego na świecie norweskiego producenta - SEAS. Obudowa z płyty MDF o grubości 19mm wraz z dodatkowymi wzmocnieniami wewnątrz, jest solidną bazą dla wysokiej klasy zestawu głośnikowego. Nadające lekkości konstrukcji pochylenie ku tyłowi ma znaczenie nie tylko estetyczne ale i akustyczne. Dzięki temu zabiegowi zostały dopracowane do perfekcji zależności fazowe między przetwornikami. Same przetworniki zostały starannie wyselekcjonowane, tak by dobierając ich charaktery i możliwości techniczne stworzyć dźwięk kompletny, angażujący i jednocześnie na wysokim poziomie technicznym. Bezkompromisowe podejście do jakości zaowocowało dźwiękiem pełnym, barwnym, dynamicznym, z kapitalną plastyką instrumentów oraz organizacją sceny dźwiękowej. Całość okablowania wewnątrz obudów została wykonana z wykorzystaniem przewodu z miedzi beztlenowej o czystosci 6N. Dla ukazania pełni możliwości zestawów głośnikowych można bez obaw używać referencyjnych systemów elektroniki, jednak ze względu na swój uniwersalny charakter brzmieniowy dadzą one Państwu wiele przyjemności z obcowania z muzyką również w mniej wymagającym systemie. Zestaw głośnikowy UNITRA ZGWS-R-301 dedykowany jest do pomieszczeń o kubaturze nawet do 40m2.

AudiofilPC   6 #28 26.07.2016 08:45

Znane Tosil Altus dostały także "trudniejszą' prezentacjęAltus 380

NOWA GENERACJA ALTUSÓW

Nowe kolumny Tonsil Altus to zestaw stworzony całkowicie od podstaw. Ich obudowa została wykonana w oparciu o całkowicie nowy projekt o zwiększonym litrażu aż do pojemności ok. 100 litrów. Konstrukcja kolumny jest solidna, wzmocniona wewnętrznym ożebrowaniem, wykonana z grubościennej płyty MDF. Dodatkowo obudowa wyposażona jest w zintegrowaną komorę balastową do samodzielnego wykorzystania.


Głośniki w kolumnach Tonsil Altus

Wysokotonowy głośnik ma tytanową, miękko zawieszoną kopułkę, dzięki której zyskujemy bardzo naturalne brzmienie bez żadnych podbarwień. Z kolei głośnik niskotonowy to innowacyjna konstrukcja wykorzystująca dużą cewkę o dużej amplitudzie, podwójny magnes ferrytowy oraz gumowe zawieszenie. Głośnik średniotonowy, jako sprawdzona jednostka, pozostał w niezmienionej formie.


W kolumnach Tonsil Altus zastosowano ponadto także nowe, precyzyjnie strojone zwrotnice, które są wykonane ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, na podzespołach m.in. firmy MŰNDORF np. kondensatorach M-Cap Supreme. Zmianom uległo również okablowanie, które obecnie jest wykonane z najwyższej czystości miedzi beztlenowej. Zadbaliśmy o każdy detal w nowych Altusach zaopatrując je w przyłącza firmy WBT.

  #29 28.07.2016 18:05

@AudiofilPC: Moje tansze 75 Wattow powinno wystarczyc na 40 m2.

  #30 01.08.2016 23:39

@cykacz (niezalogowany): Było napisane, że głośniki mają być do laptopa (też łatwe w transporcie) i do odsłuchiwana głównie Muzyki. Także zestaw 2.0 jak najbardziej trafny wybór. Zestaw 5.1 owszem ale raczej do czegoś na wzór kina domowego w dużym pokoju do oglądania filmów.

  #31 09.08.2016 11:47

@macminik: A niby dlaczego ma nie wykorzystać? Nowoczesne zintegrowane karty muzyczne mają parametry lepsze niż ludzki narząd słuchu. Ględzenie handlarzy audiofilską galanterią to brednie.

macminik   18 #32 09.08.2016 14:05

Me@MelomanPC (niezalogowany)Nie zrozumiałeś. Kupowanie głośników za bajońskie suny po to by je podpiąć do przeciętnego laptopa ma taki sam sens, jak lanie benzyny Shell VPower 100 Nitro do Fiata 126p. .

AudiofilPC   6 #33 10.08.2016 15:17

@taki sobie (niezalogowany): Na takiej powierzchni z tą mocą można wiele. Pytanie, w co ta moc idzie.

AudiofilPC   6 #34 10.08.2016 15:30

@MelomanPC (niezalogowany): Parametry tak, ale ucho ? ;-)

Kilka dekad temu Niemcy próbowali wprowadzić standard ucha, by porównywać to z możliwościami sprzętu Hi-Fi. Na tym opierali się z mp3. Wcześniej producenci płyt argumentowali dla CD 44,1 kHz, że to 2 x więcej niż słyszymy

AudiofilPC   6 #35 10.08.2016 15:38

@MelomanPC (niezalogowany): ale racja z nowymi możliwościami i ględzeniem