Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Aglomeracja trójmiejska i cyfrowe transmisje radia i telewizji

Moją receptą na relaks z muzyką jest domowy serwer podłączony do analogowego zestawu audio z tradycyjnymi głośnikami. Nie widzę w tym żadnego luksusu, ale dla wielu znajomych w Trójmieście jest to jeszcze chwilowo nieosiągalne. Chodzi głównie o młodych ludzi, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania. Najczęściej są to studenci, ale nie brakuje także osób pracujących już zawodowo. Jest również liczna grupa „bamboccioni”, którzy wciąż mieszkają z rodzicami i według informacji Polskiej Agencji Prasowej stanowią ponad 43 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat.

W kwietniu zamieściłem wpis dotyczący płyty głównej Gigabyte G1 Sniper A88X, która ma wyjątkowe możliwości ze swoimi wbudowanymi układami dźwięku i grafiki. Intensywnie testuję to teraz na potrzeby domowego serwera muzyki. Jednak z myślą o sporej grupie znajomych w Trójmieście postanowiłem, że w testach będę brać pod uwagę nie tylko odtwarzanie muzyki z domowym zestawem audio i serwerem na PC. Normalnie AIMP pod Windows 8.1 wystarcza dla uzyskania całkiem dobrej jakości odtwarzania z domowym serwerem muzyki i nie ma w tym zakresie różnicy dla głośników, czy słuchawek. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy w grę wchodzi także odbiór muzyki z transmisji w eterze i konieczność korzystania z oprogramowania producentów sprzętu.
Wiele lat temu zrobiłem kilka zestawów PC z analogowym tunerem FM. Był to Gigabyte GO-MB1600B, czyli hybryda DVD i tunera FM z kartą dźwiękową, co pozwalało na słuchanie radia bez włączania PC. Jakość odtwarzania muzyki z tym rozwiązaniem nie była oszałamiająca, ale miało to praktyczne zastosowanie. Można było swobodnie posłuchać muzyki z radia bez obciążania ówczesnych PC.
Później w mocniejszych już PC dużo lepiej sprawowały się karty Leadtek dla odbioru analogowych transmisji radia i TV. W takim odbiorniku na karcie PCI były nowoczesne filtry cyfrowe, ale analogowy sygnał fonii wyprowadzany był specjalnym kablem do niezależnego procesora dźwięku. Podobne tunery na USB, które przesyłały sygnał cyfrowo do procesora dźwięku nie pozwalały odtwarzać transmitowanej muzyki z równie dobrą jakością.
Sytuacja zmieniła się z cyfrowymi transmisjami DVB-T i DAB, ale powodem tego był brak odpowiednich kart. Znalazłem tylko jeden tuner dla gniazda USB, który pozwala odbierać cyfrowe radio i telewizję. Testowałem go z wieloma komputerami i przy dobrym sygnale z eteru sprawdzał się lepiej niż poprzednie rozwiazania.
W Sopocie na Monciaku mam jednak koszmarne waunki dla odbioru cyfrowej telewizji naziemniej. Widziałem, że jedna z restauracji na plaży miała antenę skierowaną na półwysep Hel, co jest dość dziwne, bo nadajnik jest po przeciwnej stronie. Z ogólnodostępnych danych wynika, że nadajnik w Chwaszczynie ma moc 100 KW dla każdego z trzech multipleksów. Przedtem dla transmisji analogowej było również 100 KW dla TVP1 nadawanej na niższych częstotliwościach, ale na wyższych dwójka miała 600 KW, a regionalna 400 KW. Obecne transmisje cyfrowe są na frekwencjach między starą TVP2 i programem regionalnym. Transmisję cyfrowego radia DAB+ obsługuje natomiast nadajnik o mocy 10 KW , a analogowe miały po 120 KW dla każego programu.
Prawdopodobnie za niska moc z nadajników powoduje, że nie mam możliwość rzetelnego przetestowania jakości odtwarzania muzyki z cyfrowych transmisji w Trójmieście. Z DVB-T dociera do mnie tylko zakłócony sygnał multipleksu 2, ale jednocześnie przebija się transmisja z masztu w Olsztynie-Pieczewie. Nie lepiej jest z sygnałem DAB+ i chociaż udało się zrobić trochę prób, to trudno jest cokolwiek porównać.
Dwójka jest w reklamach Polskiego Radia dedykowana dla "koneserów kultury" , ale transmisje kodowane są z acc dla 128 kbps. Daje to trochę lepszą jakość niż udostępniony w Internecie odpowiednik z archaicznym kodowaniem wma. Największy problem jest jednak w tym, że muzykę z transmisji DAB+ moża odtwarzać jedynie z oprogramowaniem producenta, które jest niewłaściwie skongiurowane i słychać przesterowanie. Sygnał z Internetu można natomiast odtwarzać z programem AIMP, który lepiej sprawuje się z muzyką.
Ta wiedza o jakość odtwarzania muzyki jest jednak ze Sztokholmu, gdzie mam optymalny sygnał z nadajnika, który transmituje acc 192 kbs i to samo dostępne jest w Internecie. Ciekawe jest przy tej okazji to, że ogarnięta wojną Ukraina udostępnia w Internecie programy radiowe z lepszą jakościa niż Polska, która postrzegana jest jak lider Europy Wschodniej. Wygląda na to, że w Trójmieście będę dla relaksu z muzyką polecał tylko domowy serwer muzyki.
Biorę jednak pod uwagę, że rozwój Windows 10 zmieni nasze stare przyzwyczajenia z biurowym PC, który dostał tylko wsparcie multimedialne i za jakis czas znajomi w Trójmieście będą korzystać z wielu urządzeń, które będą się uzupełniały. Trzy lata temu wiodący reklamodawcy, właściciele mediów oraz decydenci związani z branżą spotkali się w Barcelonie na dwudniowej debacie pod nazwą „Bitwa ekranów: Rywalizuj czy współpracuj?”. Podkreślano tam, że dziś co trzeci europejczyk używa na co dzień przynajmniej trzech różnych ekranów. Zdalny pulpit Windows 10, o którym niedawno napisała Anna Rymsza uchroni nas od zalania przez niezależne od siebie ekrany. Podobny trend odczytuję z relacji Macieja Olanickiego z jabłuszkowej konferencji, a inny autor informuje, że "w systemie iOS 10, który oficjalną premierę zaliczy jesienią tego roku, możliwe będzie usuwanie aplikacji dostarczonych przez Apple wraz z oprogramowaniem systemowym."
W tej perspektywie ciekawie brzmi zrelacjowane przez Adama Golańskiego wyjaśnienia sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że trwają rozmowy z ekspertami na temat różnych możliwości uszczelnienia ściągania abonamentu radiowo-telewizyjnego.  

sprzęt hobby inne

Komentarze

0 nowych
mmm777   6 #1 15.06.2016 07:42

“I znakomity mówca. Jak mu płyną myśli, co?
- Zdumiewająco! Płyną tak szparko i tłumnie, iż stukają się głowami i nie wiadomo nawet, o co idzie.
- To właśnie wielka zaleta stylu jego mowy...”

abrakadabra77   5 #2 15.06.2016 08:14

Rany boskie...
Kilka akapitów i mamy : słuchanie radia, Zdalne pulpity w Windows 10, nowości w nadchodzącym iOS i ściąganie abonamentu. Żadna z poruszonych kwestii nie łączy się jasno z pozostałymi, a wszystko razem podlane "audiofilskim" bełkotem. Naprawdę bez złośliwości- ciekawi mnie czy autor na codzien też ma tak chaotyczny i niespójny sposób komunikacji?

Autor edytował komentarz w dniu: 15.06.2016 08:17
AudiofilPC   6 #3 15.06.2016 09:14

@abrakadabra77: O DAB+ bradzo elegancko poukładane jest na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, gdzie toku myśli w żaden sposób nie burzy to co aktualnie dziele się wokół na świecie.

@ http://www.krrit.gov.pl/radio-cyfrowe/

jajecpl   10 #4 15.06.2016 10:13

Przeczytałem..i nie bardzo wiem o czym przeczytałem..że radio kiepsko odbiera w Gdańsku? Tu jest dużo radia :)
http://shoutcast.com/Search
http://www.emsoft.strefa.pl/med1r.htm
A w sumie też kiedyś coś pisałem po pijaku..
Rozdają jakieś złote maliny na DP?..

Autor edytował komentarz w dniu: 15.06.2016 10:42
vbruder   7 #5 15.06.2016 10:31

Cytuję fragment:

"Podkreślano tam, że dziś co trzeci europejczyk używa na co dzień przynajmniej trzech różnych ekranów. Zdalny pulpit Windows 10, o którym niedawno napisała Anna Rymsza uchroni nas od zalania przez niezależne od siebie ekrany. Podobny trend odczytuję z relacji Macieja Olanickiego z jabłuszkowej konferencji, a inny autor informuje, że "w systemie iOS 10, który oficjalną premierę zaliczy jesienią tego roku, możliwe będzie usuwanie aplikacji dostarczonych przez Apple wraz z oprogramowaniem systemowym."

Co ma usuwanie aplikacji w iOS do wielu monitorów/ekranów i pulpitu zdalnego w Windows 10, a razem wzięte co mają do testowanej przez Ciebie płyty głównej w temacie audio PC?

Autor edytował komentarz w dniu: 15.06.2016 10:31
AudiofilPC   6 #6 15.06.2016 10:59

@vbruder: Testy są z tradycyjnym PC, ale wokół powstają nowe koncepcje i ten temat poruszany był w Barcelonie. Zdalny pulpit pozwoli sterować z np telefonu innym urządzeniem, które normalnie potrzebuje własnego ekranu i ułatwi to także wolny wybór aplikacji na sprzęcie Apple.

AudiofilPC   6 #7 15.06.2016 11:01

@jajecpl: Eureka ! To w Internecie jest możliwość słuchania radia ?

Autor edytował komentarz w dniu: 15.06.2016 11:02
vbruder   7 #8 15.06.2016 11:11

@AudiofilPC: Nie prościej kupić sobie za grosze jakiegoś Androida, na PC-ta włożyć i aktytować serwer Foobara i sterować nim aplikacją mobilną z Andka?

AudiofilPC   6 #9 15.06.2016 11:29

@vbruder: Można i całkiem nieźle to wyjdzie, ale szukam jeszcze lepszych rozwiązań.

jrd   4 #10 15.06.2016 12:46

@AudiofilPC: ...literówka (jest swomi powinno być swoimi) i IMHO błąd merytoryczny...."wpis dotyczący płyty głównej Gigabyte G1 Sniper A88X, która ma wyjątkowe możliwości ze swomi wbudowanymi układami dźwięku i grafiki... "
???
grafika to jest wbudowana raczej w procesorze AMD a nie w płycie głównej....

AudiofilPC   6 #11 15.06.2016 19:38

@jrd: Dzięki. Literówka skorygowana. Z grafiką mam dylemat, bo to nie jest karta graficzna.

jrd   4 #12 16.06.2016 08:12

@AudiofilPC: ... "bo to nie jest karta graficzna" ....

nie za bardzo rozumiem Twój dylemat..., chodziło mi o to, iż mówiąc o "wbudowanym układzie", mówimy o układach zamontowanych na stałe na płycie głównej, niewymiennych, i tak jest w przypadku układu odpowiedzialnego za generowanie dźwięku na tej płycie, ale w przypadku układu graficznego nie jest on zamontowany na tej płycie na stałe, ale jest/może być częścią procesora AMD z serii kaveri, godavari etc... więc nie zależy od tej płyty, ale od tego jaki procesor tam włożymy, z układem R7 czy R5....
Piszę "jest/może być" gdyż są też wersje procesorów AMD na podstawkę FM2+, np. AMD Athlon X4 880K, pozbawione układu GPU i wtedy bez osobnej karty graficznej sama płyta nie wyświetli Ci obrazu...

AudiofilPC   6 #13 16.06.2016 12:59

@jrd: Nie ma problemu ze zrozumieniem w czym rzecz z procesorem.

Na tej płycie głównej jest również gnizado dla wzmacniacza operacyjnego, który można wymienić na inny. Taka podstawka była kiedyś standardem, ale montaż powierzchniowy to zmienił. Czy kiedyś scalaki w gnieździe nie były wbudowane w układ elektroniczny? Procesor w układzie elektronicznym to tylko scalak.

WODZU   18 #14 16.06.2016 13:17

Nie widzę za bardzo przyszłości dla DAB+, skoro praktycznie każde radio nadaje w formie strumienia w Internecie. Ze stacjonarnego odtwarzacza sieciowego mam dostępną np. całą listę zamieszczonych tu stacji http://vtuner.com/setupapp/guide/asp/BrowseStations/startpage.asp

AudiofilPC   6 #15 17.06.2016 11:54

@WODZU: Trochę różne sprawy, ale generalnie podobnie myślę. Polskie Radio reklamuje cyfrę, a robi wszystko, by ludzie szukali innych nadawców.

AudiofilPC   6 #16 17.06.2016 12:05

@WODZU: Do oprogramowania są też imponujące "gotowce", by wybrać sobie jakąś radiostację z Internetu. Sprawdzałem np ostatnio ProgDVB i u nich Dwójka Polskiego Radia ma adres do strumienia z lepszą jakością odtwarzania niż aplikacja nadawcy. Niestety załączone z programami adresy czasami nie działają. Stacje często wygaszają strumienie. Nadawały np przez pewien czas z bardzo obiecującym kodowaniem OPUS, a teraz trudno coś z tym trafić

Autor edytował komentarz w dniu: 17.06.2016 12:15
AudiofilPC   6 #17 17.06.2016 12:19

@WODZU: Nie sprawdzałem jak sygnał z rozgłośni jest przekazywany do nadajników DAB i FM, ale najprawdopodobniej przez Internet. W takim przypadku dziwne jest, że do nadajników idzie acc, a obywatele płacący abonament nie mają do tego dostępu.

WODZU   18 #18 17.06.2016 12:33

@AudiofilPC: Obywatele mają płacić, a nie mieć dostęp :)

AudiofilPC   6 #19 19.06.2016 09:35

W temacie transmisji muzyki polecam artykuł pt "OPUS - nowy, zupełnie darmowy standard dźwięku"

@ http://www.chip.pl/artykuly/technika/2013/06/opus-nowy-zupelnie-darmowy-standard...

AudiofilPC   6 #20 24.06.2016 18:06

Sprawdziłem przy okazji informację Polskiego Radia i wynika z niej, że za dodatkową opłatą jest w Internecie możliwość lepszego odbioru Trójki, niż z Dab+.

@ http://www.polskieradio.pl/131,Piano

Autor edytował komentarz w dniu: 26.06.2016 20:34
AudiofilPC   6 #21 28.06.2016 10:40

W tekście wspominam o udostępnianiu w Internecie transmisji z wma. Były z 48 Khz, ale nie mogę już na nie trafić. Te strumienie są chyba wyłączone. Znalazłem natomiast transmisje z mp3 44,1 kHz, które wcześniej były chyba z wma. Lista jest na http://www.listenlive.eu/poland.html

AudiofilPC   6 #22 29.06.2016 17:40

Transmisji Polskiego Radia z 48 kHz nie mogłem odebrać z Windows 10, ale właśnie ich słucham pod Windows 8.1