Aktywne i interaktywne monitory studyjne z Finlandii

Wujek Google potrafi czasami mile zaskoczyć. Treść poprzedniego wpisu zrozumiał lepiej od niektórych komentatorów. Poruszyłem tam nietypowe zagadnienie i szukałem informacji, by dać adekwatne do tego linki. Intensywne poszukiwania spowodowały, że zmienił się rodzaj wyskakujących reklam. Ukierunkowało to właściwie rezultaty wyszukiwania. Trafiłem na wysyp fachowej informacji o oprogramowaniu GLM. Na jego przykładzie łatwiej jest zrozumieć zagadnienie optymalnej konfiguracji głośników, co było najistotniejszym wątkiem poprzedniego wpisu.

Genelec Loudspeaker Manager to klasyczne oprogramowanie dla systemu wbudowanego, które pracuje z Windows i Mac. Funkcje są zautomatyzowane i ograniczone wyłącznie do konkretnego produktu, przez co jest łatwiej zrozumieć temat skonfigurowania głośników, by zapewnić sobie optymalną jakość odtwarzania muzyki. Program służy do optymalnego skonfigurowania aktywnych monitorów studyjnych Genelec w wersji SAM. Polski przedstawiciel Genelec podaje na ten temat:


Monitory studyjne SAM™ Coraz więcej osób poszukuje systemów audio, które zapewnią idealną reprodukcję dźwięku w trudnych warunkach akustycznych. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, firma Genelec opracowała technologię SAM™ (Smart Active Monitor). Opatentowane przez firmę Genelec oprogramowanie GLM™ (Genelec Loudspeaker Manager) służy do kontroli nowatorskiego algorytmu Genelec AutoCal™, który pozwala na pełną automatyzację pomiarów, analizy i kalibracji monitorów.

Na obrazku powyżej widać, że są to zaawansowane konstrukcje. Pokazana jest konstrukcja najnowszej wersji monitorów Genelec, do której należy model 8341 z wymiarami tylko 350 x 237 x 243 mm i zapewniający SPL 110 dB 38 Hz - 37 kHz (-6 dB)± 1.5 dB (45 Hz - 20 kHz).

Warto zapoznać się przy okazji z obszerną recenzją modelu 8340, która opublikowana jest w angielskojęzycznym serwisie dla branży, gdzie dostał ocenę 4.3/5. Ma podobne do 8341 wymiary, a w ofertach handlowych ma dużo niższą ceną i podawane jest tam dla niego: Peak SPL per pair at 1m: 115 dB.

W rekordowo niskiej cenie dla profesjonalnego sprzętu jest wyglądający podobnie model 8010, który przy 195 x 121 x 116 mm daje 105 dB SPL Peak (1 m), ale nie jest obsługiwany przez GLM, czyli nie są w wersji Smart Active Monitor

Oprogramowanie GLM można pobrać bezpłatnie, ale jest bezużyteczne bez właściwych monitorów Genelec.

Wybrałem się w związku z tym do polskiego przedstawiciela, by przetestować możliwości GLM. Demo room z pełną gamą produktów Genelec wygląda imponująco. Przygotowany jest na prezentacje dla realizatorów dźwięku, którzy mają najwyższe wymagania.

Wizyta w Konsbud Audio była zaanonsowana ws odtwarzania muzyki z PC i zarządzający demo room poświęcił przez to dużo czasu na wyjaśnianie różnicy ze sprzętem do studio. Okazuje się, że mity są także wśród profesjonalistów. Słuszne jest oczywiście, że w studio konieczny jest najniższy możliwy poziom przekłamania przy odtwarzaniu nagrania. Nie należy jednak zakładać, że w domu jest z tym dowolnie, chociaż w praktyce bardzo często tak jest.

Drugim szeroko zaprezentowanym tematem była filozofia tego fińskiego producenta. Cała produkcja odbywa się u nich na miejscu. Zachowana jest przy tym wyjątkowa staranność o każdy szczegół, co widać nawet na filmiku z jakiegoś happeningu, typu "otwarte drzwi". Używane są wyszukane materiały i najnowsze technologie. Przykładowo w obudowie są precyzyjnie wyprofilowane w tym celu elementy z aluminium, a nie toporna sklejka. Zapewnia to stabilniejszą konstrukcję, a przy okazji redukuje także jej ciężar.

Niemniej najważniejsze jest, jak to się sprawdza w praktyce. Posłuchałem dostępnych na miejscu nagrań i własnych, które miałem na pendrive.

  • Precyzja "obrazu" stereo była idealna.
  • Brzmienie instrumentów nie było zniekształcane przez niewłaściwe ustawienie odsłuchu.

Nie porównywaliśmy różnych produktów Genelec, bo nie to mnie interesowało. Uprościliśmy przez to testy ograniczając się do włączenia i wyłączenia optymalnych ustawień GLM. Różnice były kolosalne.

Najistotniejsze jest jednak, że nie potrzeba mieć zaawansowanej wiedzy, by optymalnie ustawić odsłuch. Automat robi to w kilka minut. Najpierw jest krótki "gwizd", by z monitorów wysyłać pełne spektrum częstotliwości, które odbiera specjalny mikrofon. Komputer dostaje w ten sposób do przetworzenia bardzo konkretne dane o warunkach akustycznych w miejscu, gdzie chcemy słuchać muzyki.

Ustawienia robione są z pomocą algorytmów Genelec AutoCal, które przygotowane są dla konkretnych produktów. GLM to aplikacja do ich obsługi, by zebrać odpowiednie dane z pomieszczenia i zrobić właściwe obliczenia. Bardzo istotna jest tu możliwość aktualizacji. Powoduje, że oferta nie stanie się archaiczna, co jest jedną z najsłabszych stron oprogramowania dla systemów wbudowanych. Indywidualne podejście do każdego produktu powoduje, że ten także nie stanie się archaiczny.

Referencyjny odsłuch muzyki podczas testu

Skorzystałem m. in z nagrania "Papa Was A Rollin' Stone". Na widocznym powyżej teledysku The Temptations zaakcentowane jest, na co zwracać uwagę w tym utworze. Ich nagranie na analogowym nośniku świetnie sprawdzało się, by demonstrować możliwości odtwarzania winylu z ekstremalnie drogim sprzętem. Robiłem to niejednokrotnie i bardzo dobrze zapamiętałem wiele detali oraz poszczególne brzenia. Muzyka bez obrazu zapewnia przy intensywnym słuchaniu jeszcze silniejsze doznania.

Teraz korzystałem z cyfrowego nagrania, które zrobili Chris Botti i Lisa Fisher. Optymalnie ustawiony odsłuch pozwolił precyzyjnie usłyszeć różnice w podejściu tych artystów do tego tematu muzycznego. To kolejne doznanie warte zapamiętania. Próbka możliwości tych artystów jest na filmiku poniżej w nagraniu z Symfonia Varsovia pod dyrekcją fenomenalnego Adama Sztaby.

Podsumowanie

Wspominałem kilka razy wcześniej, że producenci dobrego sprzętu dla Dolby Atmos skorzystają z możliwości komputera użytkownika, by mógł optymalnie dopasować głośniki i słuchawki. Drogę do tego pokazuje producent sprzętu do studio, a tam powstają przecież nagrania z muzyką. 

W ofercie Genelec są także produkty do zabudowy, które z GLM stwarzają dodatkowe możliwości, by zapewnić dobrą jakość odtwarzania muzyki w domu, czy w barze, ale to temat na zupełnie inny wpis.