Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Aktywnym komentatorom nie staje fantazji na potrzeby muzy z PC

Pisząc w ubiegłym miesiącu o podłączeniu do laptopa małych monitorów studyjnych Fostex zakładałem, że będzie to dostatecznie prosty temat dla komentatorów, którzy mają problem, by zrozumieć o co mi chodzi. Pod tym tekstem pojawiła się słuszna uwaga, że wątek z barmanką jest jakiś naciągany. Faktycznie. Wątek jest autentyczny, ale opisywanie go tak szeroko nie wnosiło w tekście nic konkretnego. Kilka dni później przeczytałem podręcznikowo zredagowany wpis o słuchawkach, który opublikował ktoś z wieloma odznakami za aktywność w niniejszym serwisie o oprogramowaniu. Efekt tego jest, że posłucham rady udzielonej kiedyś dla prezydenta Kwaśniewskiego: „Nie idź tą drogą Sabo!„

Zdecydowałem się, by nie brać już pod uwagę aktywnie komentujących w każdym temacie. Oni nie mają czasu na samodzielne uzupełnianie wiedzy o tym, co mnie interesuje, czy zgodnie z moją intencją, by samemu sprawdzić coś w praktyce .

Mnie interesuje odtwarzanie muzyki i praktyczne poznawanie nowych możliwości w tym zakresie z PC, by uzyskać najlepszą jakość. Publikowanie w pełnym wymiarze tego co jest dostępne w Internecie to dla mnie strata czasu. Wolę poruszyć w skrócie wybrany wątek tematu, który testuję w praktyce, a każdy może w Internecie bez problemu uzupełnić swoją widzę. Sprawdziłem jak jest z informacją na tematy, które są dla mnie istotne i chcę na nie zwrócić uwagę innych osób.

Pierwszy z nich to standard Intel HD Audio, zwany także Azalia. Wikipedia ma ten temat całkiem obszernie opisany, ale brakuje informacji w języku polskim. Podobnie jest na intelowskich stronach, co jest dziwne, bo ten standard podlega oddziałowi w Gdańsku. Nie wiem jakie są ich zadania w pracach z tym standardem, ale brak polskojęzycznej informacji nie jest naturalny. Zastanawiałem się, czy napisać szerzej na temat Intel HD Audio, ale stwierdziłem, że lepiej jest pozostać przy tym co robię. Standard dotyczy nie tylko odtwarzania muzyki z PC, a ja nie mam czasu, by zgłębiać wszystkie możliwe dziedziny. Postawię na kompromis z pokazaniem tu tylko schematu.

Drugim tematem jest WASAPI, czyli Windows Audio Session API. Polskojęzyczna informacja na ten temat jest bardzo uboga, co uważam za duży błąd Microsoft. Nie posiadają w Polsce własnego działu badawczo-naukowego, ale jest przecież imponująca struktura na potrzeby sprzedaży. Większość oprogramowania zlokalizowano na język polski, a informacje o szczegółach systemu operacyjnego prezentowane są bardzo wybiórczo. W przypadku WASAPI pewnym wytłumaczeniem może być, że informacja potrzebna jest głównie producentom oprogramowania. Konkretne rozwiązania producentów na bazie tego standardu są ich tajemnicą handlową. Najlepsze dla mnie rozwiązania są w AIMP, który obchodzi właśnie rocznicę 10 lat . Natomiast przy odtwarzaniu muzyki z obrazem polecam Light Alloy. Jeszcze szersze zastosowanie daje ProgDVB, ale mogą pojawić się problemy ze stabilnością. Zobrazuję WASAPI również jedynie schematem.
Sposób w jaki tych dwóch globalnych potentatów podchodzi do przekazania informacji na lokalny rynek skojarzył mi się z artykułem z połowy marca w Polityce nr 12 (3051), który jest na stronie 78 pt „Inteligentni mieszkańcy w przemądrzałych miastach”. Autorka wspomina o raporcie przygotowanym przez Orange, by zachęcać do poważnych inwestycji w nowe rozwiązania technologiczne. Takie zachęty są podstawą powstających budżetów inwestycyjnych, które mają być finansowane z środków unijnych i podatków ściąganych od obywateli. Niestety szukanie dalszych informacji o zaletach lub wadach tych propozycji jest zbyt często całkowicie pomijane lub tylko markowane, tak jak jest to opisane w artykule.

Podobny trend obserwuję wśród osób prywatnych, które reagują tylko na zachęty marketingowe i nie zastanawiają się nad tym co jest w ofercie. Zalew tych ofert powoduje, że u ludzi pojawia się strach, by nie zostać w tyle za innymi. Ekspertem staje się przez to jakiś przypadkowy sprzedawca, który bezwzględnie to wykorzystuje, gdy nie posiada dostatecznej wiedzy.

Miałem niedawno okazję przekonać się, jak kupujący może zostać zblokowany. Znajomy jest bystrym elektronikiem i gawędziliśmy sobie przy świetnym winie z Gruzji na temat SACD, który on kupił kilka lat temu. W trakcie rozmowy nie pamiętałem szczegółów na temat tego produktu, bo testowałem go wiele lat temu i nie widzę przyszłości dla tego formatu. Zostałem w związku z tym zalany potokiem informacji, ale miałem wrażenie, że nie rozmawiam z fachowcem, a słucham zachęty marketingowej producenta.

Zadałem jakieś głupie pytanie o nośniku, bo kołatało mi w głowie, że były z tym dziwaczne koncepcje z łączeniem DVD i CD. Usłyszałem że jest to CD, a znajomy jest przecież inżynierem posługującym się swobodnie wieloma językami i mógł bez problemu zapoznać się z informacją na temat tej ekskluzywnej wersji srebrnego krążka. Powielił jednak błędną informację, którą najprawdopodobniej przekazano mu przy zakupie, bo słuchając płyty nie zastanawia się przecież nad formatem krążka.

Mam nadzieję, że ta rozmowa ze znajomym spowoduje, że nie będzie traktował swojego zestawu Marantz, jak ołtarza tej marki. Może puści wodze swojej fantazji i zrealizujemy jakiś ciekawy projekt, bo zainteresował się możliwościami PC na potrzeby odtwarzania muzyki. Zadzwonił nawet, że z Linux widzi całą informację na krążku SACD, a z Windows tylko pliki CD.

Innym zainteresowanym polecam na przykład lekturę poradnika " How to make a DSD Disc using a Korg DSD Recorder"

Osoby znające jezyk rosyjski mają natomiast możliwość zapoznania się z aktywnością użytkowników SACD na forum serwisu producenta programu AIMP  

sprzęt oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
En_der   9 #1 12.08.2016 10:43

Być może zbyt wysoko stawiasz poprzeczkę dla zwykłych słuchaczy, a szczególnie tych melomanów, których interesuje fonia będąca podkładem gier :) Ale dobrze, że piszesz, bo może oswoisz i do czegoś zachęcisz innych w temacie- ci bliskim.
PS.
Przypominasz mi znajomego, który ciąge słucha płyt zespołu ToTo i ciągle twierdzi, że w ich utworach znajduje nowe dźwięki - To chyba prawdziwa pasja.

AudiofilPC   6 #2 12.08.2016 11:39

@En_der: Miałem od najmłodszych lat styczność z profesjonalnym sprzętem do produkcji audiowizualnych. Potem zajmowałem się również domowym sprzętem do odtwarzania muzyki i widziałem różnice w podejściu do tematu. Nowe technologie oferują jednak dużo ciekawych możliwości również dla domu. Najciekawsze jest to, że najwięcej jest ich po stronie oprogramowania, a o nim jest ten serwis :-)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #3 12.08.2016 11:52

"Aktywnym komentatorom nie staje fantazji na potrzeby muzy z PC" ? WTF?

KoczurekK   10 #4 12.08.2016 11:56

No, pomijając tytuł to już można czytać. ;)

  #5 12.08.2016 12:00

Nie staje Wam fantazji na zrozumienie tematu?

AudiofilPC   6 #6 12.08.2016 12:05

@DjLeo: Sorry, nie chodzi o wszystkich. Zasugerowałem się tym potokiem "zmęczonych", że .....

Berion   16 #7 12.08.2016 12:08

"Zadzwonił nawet, że z Linux widzi całą informację na krążku SACD, a z Windows tylko pliki CD."

Do dekodowania SACD wymagany jest sprzętowy dekoder. Tutaj system operacyjny nie ma nic do rzeczy i to dlatego tak długo nie dało się skopiować zawartości w DSD. Pierwszym mi znanym były PS3 z Linuksem/CFW.

A prawdziwy meloman dawno przerzucił się z SACD na PureAudio. ;)

PS: "Aktywnym komentatorom nie staje fantazji na potrzeby muzy z PC"

Zażywasz coś przed pisaniem swoich wpisów?

sr57be45   7 #8 12.08.2016 13:23

Publikowanie w pełnym wymiarze tego co jest dostępne w Internecie to dla mnie strata czasu.

Od początku ;) dla zwykłego zjadacza: "Brzęczyk systemowy" epoka DOS, Soundblaster ... , Ac97, Realteki, (w między czasie Soundstorm,) Soundblaster X-fi, Asus Xonar ... . i dziś płyty główne z lepszym wyjściem "Audio" nie są fikcją.

Mnie interesuje odtwarzanie muzyki i praktyczne poznawanie nowych możliwości w tym zakresie z PC, by uzyskać najlepszą jakość.

Ale tu PC jest najwęższym gardłem przy małym budżecie ;). Za high definition audio link wystarcza USB i jedna USB-DAC bądź kilka małych skrzynek przetwarzających 010101 na dźwięk.

SACD chyba przetrwa(ł) dłużej niż betamax ?

  #9 12.08.2016 13:48

@Berion: Ja przerzucilem sie na Ableton live i wave 24bit ;-)

  #10 12.08.2016 15:03

@AudiofilPC: Mozna wyprobowac zamiast tego darmowy asio4all . Ciekawe czy wychwycisz roznice ...

  #11 12.08.2016 19:19

i znów, kolejny raz.. intel HDA i WASAPI. YAY! *facepalm*
to są tylko opisy standardu tworzenia interfejsów do sprzętu i korzystania z nich. To nie ma nic wspólnego z możliwościami przetworników, które pracują w ramach tego interfejsu.
rozumiem, że sprzęt Hi-Fi który nie ma powyższych technologii brzmi słabo. No i oczywiście nie ma tam AIMPa więc kaszanka...
Czy szanowny Pan Autor może kiedyś wspomni coś o DACach i AMPach, które to stanowią dość ważny element toru? Czy to wykracza poza uszlachetnione PC?
Po co cała wielka branża wymyśla coraz to nowe scalaki, które się różnią parametrami kiedy mogliby po prostu używać intel HDA i WASAPI. No idioci.

Recenzja głośników - ok, ale te kolejne historie o analogowym uszlachetnianiu to naprawdę na hyperreal się nadają.

Giiixxxx6   10 #12 12.08.2016 21:52

''Aktywnym komentatorom nie staje''
No i wszystko jasne, wystarczy przestać komentować, a ja chciałem do lekarza :P

Autor edytował komentarz w dniu: 12.08.2016 21:52
takiktoś   11 #13 13.08.2016 00:28

@Berion: Daj mu spokój, ma jakiś oryginalny tytuł a nie...

"INTERNAUCI MAJĄ DOŚĆ DYSKUSJI O MUZYCE [ZOBACZ MEMY]"

Berion   16 #14 13.08.2016 00:40

@takiktoś: Dobrze że nie: "producenci (!) muzyki go nienawidzą, zobacz dlaczego". :p

@Anonim (niezalogowany): Nie rozumiem Ciebie. PureAudio to format, tak jak SACD, CDDA itd. A Waść wyskakujesz z programem do tworzenia muzyki i niekompresowanym formatem. Co ma jedno do drugiego bo nie pojmuję?

AudiofilPC   6 #15 13.08.2016 13:57

Widzę, że wiele zainteresowania wzbudza tytuł, którym chciałem zaanonsować, że rezygnuję z prób zrozumienie potrzeb niektórych komentatorów. Bo jak zrozumieć komentatora ustalającego z pomocą formatu zapisu muzyki kto jest melomanem i na dodatek twierdzi, że system operacyjny nie ma znaczenia dla programu pod Linux. Inny komentator sprawia wrażenie, że boryka się z autyzmem i chociaż rozumiem, że audiofilstwo może być dobrą terapią, to nie mam przecież kompetencji lekarza.

  #16 13.08.2016 14:26

@Berion: Sorry myslalem , ze wav, nieskompresowane pliki o wyzszej glebi dzwieku to pureaudio .

  #17 13.08.2016 15:21

@AudiofilPC:

Artykuł - jak zwykle bełkot z mentorskim zacięciem.Może twój diler żeni ci jakiś lewy towar.

Berion   16 #18 13.08.2016 20:17

@AudiofilPC: "Bo jak zrozumieć komentatora ustalającego z pomocą formatu zapisu muzyki kto jest melomanem i na dodatek twierdzi, że system operacyjny nie ma znaczenia dla programu pod Linux"

Czyli jednak nie tylko nie masz pojęcia o czym sam piszesz, ale nawet nie rozumiesz tego co "komentator" napisał.

Przy melomanie PureAudio postawiłem emotikonę z przymrużonym okiem. Tego też jak widać nie rozumiesz. Podpowiem: format >> jakość >> satysfakcja. Zakładając, że się to słyszy. Mnie wystarcza fla(c)k.

"i chociaż rozumiem, że audiofilstwo może być dobrą terapią, to nie mam przecież kompetencji lekarza."

Masz za to świetne predyspozycje na bycie pacjentem. Może więc czas się już udać do przychodni? Neurologicznej.

@Anonim (niezalogowany): Ano nie, to po prostu kolejny format audio na nośnikach optycznych BD-ROM.
https://en.wikipedia.org/wiki/High_Fidelity_Pure_Audio

Autor edytował komentarz w dniu: 14.08.2016 11:48
  #19 14.08.2016 10:34

@Berion: Daj spokój, komentowanie tego uwłacza ludzkiej godności. Gościu plecie jakby wciąż był na haju, rzuca jakieś wyrwane z kontekstu wzmianki o interfejsach, linuksie, inwestycjach, SACD, a na deser kpi z komentujących i znajomych. Już dawno powinien dostać bana.

AudiofilPC   6 #20 15.08.2016 10:31

W kilku kometarzach pojawił się temat, który ma w Wikipedi opis zaczynający się : "High Fidelity Pure Audio (HFPA) is a marketing initiative".

Agresywność reakcji jednego z komentatorów powierdza to o czym wspomnam w tekscie niniejszego wpsiu na temat "reagowania na zachęty marketingowe".

AudiofilPC   6 #21 15.08.2016 10:40

Zaintersowani HFPA maja także możliwość zapoznania się z treścią artykułu pt Deja vu: Yet another high-resolution audio 'format'

@ http://www.cnet.com/news/deja-vu-yet-another-high-resolution-audio-format/

Berion   16 #22 15.08.2016 11:10

@AudiofilPC: Tak, tak, pozycjonuj sobie, pozycjonuj dalej...

  #23 15.08.2016 15:55

Kto w ogóle to gówno wrzucił na główną? Zero rzetelnej informacji, poziom żenujący - bełkotliwe wynurzenia kreującego się na guru snoba, któremu się wydaje, że wie o czym pisze.

AudiofilPC   6 #24 16.08.2016 19:18

W potoku twórczości zalogowanych i niezalogowanych hejterów przoczyłem pytanie o asio4all.

Oprogramowanie dla Audio Stream Input/Output dostarczane jest z kartą, czyli nie kosztuje ekstra. Darmowy asio4all może być dobrym rozwiązaniem, gdy oryginał asio z jakiś powodów nie działa.

AudiofilPC   6 #25 19.08.2016 09:32

Jeżeli ktoś jest zaintersowany tematem SACD, to AIMP ma od kilku lat wbudowaną obsługę formatu, ale jest to nadal korygowane i podawane na bieżaco w listach zmian:

AIMP v3.60 Build 1421 Beta 1 (29.08.2014)

Poprawiono: SACD – Błąd podczas ładowania plików w formacie DSF

AIMP v3.60 Build 1495 (03.06.2015)

SACD plugin: multi-threaded dekodowanie jest teraz obsługiwane

SACD Plugin: obrazy w formacie SACD są teraz obsługiwane ISO

AIMP v4.00 Beta 1 Build 1645 (08.08.2015)
Wtyczki: SACD – ISO – teraz oba pluginy wyświetlają stereo i 5.1 utworów

w AIMP v4.00 RC 3, Build 1675 (30.11.2015)
Naprawiono: SACD – poszukiwanie działa nieprawidłowo podczas odtwarzania pliku, że wielkości większej niż 4 GB

Berion   16 #26 20.08.2016 14:11

@AudiofilPC: Wklej jeszcze changelog z Foobara i całej plejady innych programów, żeby jeszcze lepiej wypozycjowować swoje wypociny w wyszukiwarkach.

AudiofilPC   6 #27 21.08.2016 11:40

Pozycjonowanie na bazie SACD dla którego nie widzę przyszłości, ma taki sens, jak działalność hejtera i anonimowe odpowiadanie samemu sobie, by dowartościować się kolorowymi "naklejkami", który przydziela automat statystyk klikania. Cenię natomiast pracę twórców programu foobar2000 oraz szerokiej gamy wtyczek i warto jest dodatkowo udostępnić informację o ich działalności.

Nie przetestowałem jeszcze możliwości foobar2000 dla SACD, ale wtyczka do obsługi formatu jest pod adresem https://sourceforge.net/projects/sacddecoder/

Według instrukcji wcześniej trzeba skorzystać z "zgrywarki", która dostępna jest na
http://code.google.com/p/sacd-ripper/ project.

Berion   16 #28 21.08.2016 19:49

@AudiofilPC: Cofnij się do któregoś ze swoich wcześniejszych wypocin, tam jeden z użytkowników mądrze demaskuje szopkę jaką odstawiasz. Pozycjonuj dalej, bo widzę że nawet w próbie uszczypliwości nie możesz sobie odmówić tego e-fetyszu.

Aha, czyli ktoś kto przyzna mi rację anonimowo, to na pewno ja... Genialne! Że też wcześniej nie wpadłem na pomysł takiej straty czasu.

Nie jesteś w stanie przetestować niczego, bo nie masz pojęcia o czym piszesz - co kolejny raz udowadniasz linkiem do martwego od 4 lat repozytorium z programem dla PS3, z którego nikt już nie skorzysta bo konsol z dekoderem SACD nie dość, że nie produkują już od ponad 5 lat to wszystkie te modele do tej pory mają YLOD. :D

PS: A na tych plakietkach tak bardzo mi zależy, że mają swoje specjalne miejsce w AdBlocku Plus: dobreprogramy.pl###badges

Autor edytował komentarz w dniu: 21.08.2016 19:56
AudiofilPC   6 #29 24.08.2016 09:16

Hejt jest prymitywnym narzędziem marketingowym. Chodzi o działalność zawodową, która wygenerowała hejt amatorski, by zwrócić na siebie uwagą zleceniodawców wprowadzania do Internetu dezinformacji i zamieszania. Nic dziwnego, że hasło audiofil tak kusi, bo jest kojarzone z duża kasą.