Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Audiosfera piwnego konsulatu przy Rondzie Niemena i transmisji internetowych

TVP emitowała niedawno program „Sonda”, w którym poruszono temat reakcji mózgu na obraz, który widzi nasze oko. Widziałem tylko krótki fragment programu, gdy rozmawiałem ze znajomymi i przypuszczam, że chodziło o to, jak nasz umysł dostosowuje się do otaczającej rzeczywistości. Ze słuchem jest podobnie i docierające do nas dźwięki rozpoznajemy na podstawie tego co mamy już w pamięci. Przypomniało mi się to w Konsulacie Dobrego Piwa, który otwarto niedawno w Sopocie przy Rondzie Niemena. W suficie zamontowane są klasyczne dla takich instalacji głośniczki, ale w odróżnieniu od innych barów muzyka z nich nie jest przesterowana i brzmi całkiem sensownie.
Wpadłem tam w niedzielę na małe espresso i przywitały mnie z głośniczków jakieś francuskie utwory, których brzmienie było z lat 60 i późniejsze. Spytałem, czy to Silvie Vertan. Uśmiech barmanki potwierdził, że trafiłem w dziesiątkę, ale nie było szans porozmawiać z nią na ten temat, bo miała sporo gości. Z przyjemnością posłuchałem tej muzyki i bogactwa jej aranży. W polskojęzycznej informacji Wikipedii jest minimalny wpis na temat tej piosenkarki i nie widać tam, że pisali dla niej najlepsi i miała imponującą karierę. Najlepiej prezentuje to francuska wersja, ale w angielskojęzycznej też jest dość oszernie.
Tego dnia robiłem także testy odsłuchowe z programem do odbioru transmisji telewizyjnych przez Internet i DVB-T. W nowym zestawie referencyjnym z płytą główną Gigabyte G1 Sinper A88X zainstalowałem ProgDVB. Odpaliła mi się nieznana stacja radiowa i odniosłem wrażenie, że jestem na jam session z grupą dobrych muzyków. Słyszałem jakieś drobne przesterowania, ale właśnie z tym planowałem popracować, czyli wyszukać optymalną konfigurację dla tego programu z tym sprzętem. Ustawianie odsłuchu z nieznaną stacją jest jednak ryzykowne. Poszukałem polskiej Trójki i okazało się, że została już zaprogramowana w ProgDVB dla odbioru w formacie WMA ze studyjnym próbkowaniem 48 kHz. Marcin Kydryński puszczał akurat różne aranżacje utworów żuczków z Liverpool i ciekawie to brzmiało. Chciałem je usłyszeć z najlepszą możliwą jakością, a wiedziałem, że nie zdążę wyszukać optymalnego ustawienie z ProgDVB, więc odpaliłem sprawdzony już AIMP.
Pojawiła się w związku z tym refleksja, że w barze zwróciłem tylko uwagę na jakość aranży i nie byłem pewny wykonawcy. Jakość odtwarzania muzyki w barze była ograniczona i sporo się domyślałem na podstawie tego co już kiedyś słyszałem. To oczywiście wystarcza w barze, bo muzyka ma być tłem, które wprawia nas w dobry nastrój. Działa to najlepiej, gdy znamy odtwarzane utwory. Ta francuska muzyka nie była pewnie równie ciekawa dla osób, które nigdy wcześniej nie słyszały tej piosenkarki i jej wykonań. Natomiast nowe wykonania znanych beatelsowskich utworów były dla mnie bardzo ciekawe, bo z dobrym systemem odsłuchowym mogą być odtwarzone wszystkie detale. Ze zdezelowanym radiem tranzystorowym takie utwory bardzo łatwo jest odebrać, jako liche wykonania znanych nam przebojów.
Z dedykowaną przez Gigabyte dla graczy płytą Sinper i programem ProgDVB uzyskałem bardzo dobrą jakość odtwarzania muzyki z transmisji internetowych. Program ma jednak tak imponujące możliwości konfiguracji, że dotarcie do optymalnych ustawień zajmie jeszcze sporo czasu. Interesująca jest możliwość pominięcia procesora dźwięku, ale trzeba przetestować to z różnymi płytami głównymi, sterownikami i kodekami dla poszczególnych formatów. Próbowałem już wielokrotnie to zrobić, ale w trakcie zbyt intensywnych testów program staje się niestabilny.  

oprogramowanie internet hobby

Komentarze

0 nowych
clubber84   5 #1 26.05.2016 08:46

Kolejny wpis nic nie wnoszący do tutejszej "blogosfery" oraz tak naprawdę o niczym.
I to przeniesiony na główną zaraz po opublikowaniu...

Czy to jest jakieś szeroko zakrojone badanie socjotechniczne?!
Bo naprawdę nie wierzę, że shaki i spółka przenieśliby taki wpis na główną!

A świetny wpis @Beriona nadal w poczekalni:
http://www.dobreprogramy.pl/Berion/Internetowa-defekacja,73287.html

Redakcjo DP, macie nas za głupków?!

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 08:56
AudiofilPC   6 #2 26.05.2016 09:33

Po opublikowaniu tekstu natrafiłem na artykuł Adama Golańskiego, w którym napisał m.in.

" Sony we współpracy z kognitywistką dr Anną Wilkinson wzięło się za badanie upodobań muzycznych psów, których słuch przecież jest daleko lepszy niż to, czym natura obdarzyła nasz gatunek. Wyniki tych badań mogą okazać się dość niepokojące dla audiofili o wyrafinowanym guście muzycznym, którzy żyją pod jednym dachem z futrzanymi przyjaciółmi. Psy wcale za klasyką nie przepadają."

http://www.dobreprogramy.pl/Sony-testuje-swoj-sprzet-audio-na-psach-a-te-od-klas...

Zastawanwiam się w jakim celu zrobiono te testy. Wiele lat temu piloty do telewizorów były zmorą dla psów i chyba Sony jako pierwszy rozwiązał ten problem. To był dobry argument marketingowy, którego nie podawano w mediach i przekazywano tylko do sprzedawców sprzętu RTV. Być może tym razem szukano głośników, które są przyjazne dla psów.

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 09:34
AudiofilPC   6 #3 31.05.2016 09:29

W tekście wspominam o imponujących możliwościch konfiguracji ProgDVB. Ciekawą alternatywą jest Media Player Classic - HomeCinema dla którego ktoś przygotował obszerną instrukcję w języku polskim.

@ http://htpc-audio.com/odtwarzanie_video.html