reklama

Aurora - jak ukształtują się webowe interfejsy użytkownika?

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Adaptive Path, przy współpracy z Mozilla Labs, zaprezentowała wczoraj wieczorem w San Francisco, projekt kolejnej koncepcji interfejsu webowego o nazwie Aurora.

Jego głównym autorem jest Jesse James Garrett, znany między innymi z popularnej ostatnimi czasy techniki tworzenia aplikacji WWW - Ajax. Ideą przyświecającą Aurorze jest przywrócenie kilku podstawowych cech współcześnie rzadko spotykanych, w tym świadomości kontekstu, naturalnej interakcji, ciągłości, czy też możliwości pracy z aplikacjami przez wielu użytkowników jednocześnie, dzięki czemu możliwe stałoby się zastosowanie wspólnego interfejsu użytkownika bez względu na wykorzystywany typ urządzenia i jego wielkość ekranu, a także łatwość przystosowania przeglądarki do użytkownika, a zarazem do trudności w zarządzaniu interakcją z siecią Web.

Jeśli chodzi o zarządzanie, różnego rodzaju dane takie jak ludzie, miejsca i rzeczy są przedstawiane w postaci obiektów w trójwymiarowej przestrzeni. Ich położenie jest ściśle powiązane z działaniami ze strony użytkownika. W przypadku, gdy korzysta on z danego obiektu, zbliża się on do niego, w przeciwnym wypadku, powoduje to jego oddalanie. Zmiana położenia odbywa się natomiast za pomocą specjalnego paska przypominającego w działaniu dock z systemu Mac OS X, umiejscowionego w dolnej części ekranu.

Projekt jest licencjowany na licencji Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike w wersji trzeciej. Dostępny jest również krótki film przedstawiający praktyczne wykorzystanie interfejsu. Jak ponadto zapewnia Adaptive Path, jego nowy produkt jest zaledwie puntem wyjścia dla otwartej dyskusji na temat przyszłości interfejsów użytkownika.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić