Australia coraz bliżej cenzurowania Internetu

Strona główna Aktualności

O autorze

Choć filtrowanie sieci kojarzy się nam obecnie raczej z Chinami, okazuje się, że nie tylko ten totalitarny kraj chce zablokować swoim obywatelom dostęp do nieodpowiednich treści. Nad cenzurowaniem Internetu od kilku lat pracują także Australijczycy, o czym pisaliśmy nieco ponad rok temu. Ostatnio z powodzeniem zakończyli oni serię testów i przygotowują się do objęcia filtrowaniem wszystkich swoich Internautów.

W serii testów wzięło udział dziewięciu lokalnych dostawców Internetu z czego pięciu z nich oceniło je bardzo pozytywnie. Część spośród kilku tysięcy osób biorących udział w badaniu skarżyła się jednak, że nie mogli uzyskać dostępu do całkowicie legalnych treści, a ponadto niektórzy narzekali na wydajność zastosowanych filtrów. Znakomita większość badanych nie napotkała jednak żadnych problemów, a odwiedzane przez nie witryny otwierały się bardzo szybko. Ravi Bhatia - szef lokalnego ISP iPrimus Australia - potwierdził, że testy miały oczekiwany przebieg i zaowocowały wieloma pozytywnymi doświadczeniami.

Nad programem "Cyber-Safety Plan", który ma odciąć obywateli od nielegalnych treści Australia pracuje od 2007 roku. Przeprowadzone analizy wykazały, że koszt jego wdrożenia wyniesie około 189 mln dolarów australijskich. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, nieodpowiednie treści mają być blokowane odgórnie, bez możliwości zrezygnowania z filtrowania. Blokada ma obejmować także wszystkie gry on-line, które mają status produktu dla osób pełnoletnich.

Z powodu niewielkich problemów, które zostały jeszcze do rozwiązania, nie jest znana dokładna data objęcia filtrowaniem wszystkich lokalnych dostawców Internetu. Ponadto w kraju projekt ma wielu przeciwników, którzy wątpią w skuteczność rozwiązania i zarzucają mu wysokie koszta, niewspółmierne do osiąganych wyników.

© dobreprogramy