reklama

AutoCAD LT 2009 i Autodesk Design Review 2009 do pobrania

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Autodesk udostępniła wersję testową AutoCADa LT 2009. Zgodnie z zapowiedzią, producent wydał też najnowszą wersję bezpłatnego programu Autodesk Design Review 2009.

AutoCAD LT 2009 jest ograniczoną funkcjonalnie wersją legendarnego programu do komputerowego wspomagania projektowania AutoCAD w wersji 2009. AutoCAD LT 2009 oferuje stu procentową zgodność z formatem DWG wykorzystywanym przez pełną wersję AutoCAD 2009 i poprzednie. Program w stosunku do wersji pełnej AutoCADa nie posiada action recordera, funkcji rysowania trójwymiarowego, zarządzania zestawami arkuszy, dostosowywania (LISP, ARX, VBA), grafiki prezentacyjnej, zarządzania standardami CAD oraz nie jest dostępny w postaci licencji sieciowych. Najważniejszą nowością w wersji 2009 jest nowy interfejs użytkownika, który w zamierzeniach producenta ma pomagać szybciej wykonywać rutynowe czynności i łatwiej znajdować rzadziej wykorzystywane polecenia.

AutoCAD LT 2009 nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży. Należy jednak przypuszczać, że cena programu pozostanie na zbliżonym poziomie tj. około 3500 zł netto. Szczegółowo o nowościach w całej linii AutoCAD 2009 pisaliśmy 2 tyg. temu.

Równolegle udostępniony został bezpłatny Autodesk Design Review 2009 - narzędzie wspierające proces projektowania, służące do oceny, nanoszenia i zaznaczania zmian w projektach. Użytkownicy mogą, w ramach procesu weryfikacji projektu, przeglądać i drukować pliki projektowe, a także dokonywać w nich pomiarów i wprowadzać do nich zaznaczane zmiany. Program umożliwia m. in. dokonywanie pomiarów 3D i nanoszenie uwag w widokach i definiowanych przez użytkownika systemach współrzędnych, porównywanie wersji z pokazywaniem recenzentowi skreśleń i uzupełnień, odniesienia geoprzestrzenne, umożliwiające osobom pracującym w terenie szybkie lokalizowanie znajdujących się na nich obiektów z wykorzystaniem GPS ponadto aplikacja umożliwia wyszukiwanie kontekstowe, z dostępem on-line do informacji katalogowych ThomasNet i GlobalSpec wprost z projektu.

Oczywiście jeżeli nie potrzebujemy tak rozbudowanej funkcjonalności, a chcemy tylko przeglądać i drukować pliki DWG czy DXF, można skorzystać z innego bezpłatnego programu Autodesku - DWG TrueView 2008. Jest on oparty na silniku AutoCADa dzięki czemu zapewnia 100% wierność projektu zarówno na monitorze, jak i na wydruku.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Autodesk udostępnia studentom wiele swoich komercyjnych produktów całkowicie za darmo, w ramach programu witryny Student Engineering and Design Community, o czym szczegółowo pisaliśmy jakiś czas temu.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama