Autodesk dla Open Source

Strona główna Aktualności

O autorze

Autodesk ogłosił udostępnienie kodu źródłowego MapServer Enterprise - swojej nowej platformy kartografii internetowej. Od dzisiaj kod źródłowy MapServer Enterprise jest dostępny poprzez MapServer Foundation, nową niezależną organizację non-profit, której misją jest wspomaganie i promocja udostępniania map w Internecie z użyciem oprogramowania Open Source. Członkami założycielami fundacji są między innymi członkowie Technicznego Komitetu Sterującego MapServer, zespół projektowy MapServer na Uniwersytecie stanu Minnesota oraz firmy DM Solutions Group i Autodesk.

MapServer Enterprise umożliwia projektantom szybkie tworzenie i wdrażanie aplikacji przestrzennych. Wykorzystuje najnowsze narzędzia PHP, .NET i Java, umożliwiające szybkie konstruowanie rozbudowanych aplikacji dla serwerów pracujących pod systemami Windows i Linux. Programiści mogą publikować mapy zarówno w formacie wewnętrznym, umożliwiającym na ich przeglądanie w sieciach intranetowych i Internecie, jak i w formacie publikacyjnym DWF firmy Autodesk, pozwalającym na korzystanie z nich poza Internetem. Aplikacje budowane z użyciem MapServer Enterprise umożliwiają ich użytkownikom szybsze przeszukiwanie, analizowanie i oglądanie istotnych informacji przestrzennych. Autodesk planuje wprowadzenie komercyjnej wersji tego produktu pod nazwą Autodesk MapServer Enterprise w 2006 roku, wraz ze środowiskiem do tworzenia kompozycji mapowych umożliwiającym korzystanie z różnorodnych danych geoprzestrzennych i ich przygotowanie do dystrybucji przez Internet.

Licencja na MapServer Enterprise udzielana jest na warunkach LGPL GNU (GNU Lesser General Public License). Prócz udostępnienia kodu źródłowego, firma przewiduje, że kompletna witryna projektu MapServer Enterprise Open Source zacznie działać na początku 2006 roku. Będzie można przez nią zgłaszać poprawki do kodu, informacje o wykrytych usterkach, będzie też ona obsługiwała listy mailingowe i fora dyskusyjne. Udostępniając kod MapServer Enterprise, Autodesk udostępni także kod źródłowy jego modułu obsługującego dane o obiektach FDO (feature data object), tworzącego rozbudowany interfejs do oprogramowania aplikacyjnego (API), umożliwiający dostęp do wszystkich typów informacji przestrzennych. Autodesk wprowadzi do projektu Open Source ponad dziesięciu "dostawców" FDO, w tym ArcSDE, WFS, WMS, SHP, ODBC i MySQL.

Wejście Autodesk do środowiska Open Source to uznanie dla pracy wykonanej przez społeczność MapServer i tym samym przez wszystkich ludzi zajmujących się projektami geoprzestrzennymi klasy Open Source. To, że Open Source odgrywa istotną rolę na rynku rozwiązań geoprzestrzennych, nie budzi żadnych wątpliwości - stwierdził Steve Lime, twórca MapServer i przewodniczący Technicznego Komitetu Sterującego MapServer. MapServer Foundation stanowiło następny naturalny ruch dla MapServer; z niecierpliwością oczekuję dalszego powiększania się naszej społeczności.

Na witrynie MapServer Foundation znajduje się także oryginalna platforma MapServer, czołowa światowa internetowa platforma kartograficzna, pobierana miesięcznie w przeszło 10 000 egzemplarzy. Dalszy rozwój MapServer prowadzony będzie pod nazwą MapServer Cheetah, by odróżnić ją od platformy MapServer Enterprise.

© dobreprogramy
s