Avast 2017 z obroną behawioralną i trybem dla graczy, pomoże też zabezpieczyć Internet Rzeczy

Strona główna Aktualności
image

O autorze

41% polskich internautów wybrało Avasta – takie były wyniki badania przeprowadzonego w grudniu 2016 roku przez firmę ARC Rynek i Opinia. Przy tak ogromnej popularności antywirusa z Czech, każde nowe jego wydanie jest wydarzeniem dużej wagi w świecie software. Udostępniony dzisiaj Avast 2017 na uwagę zasługuje jednak nie tylko ze względu na popularność. Nowe wersje pakietów Free Antivirus, Pro Antivirus, Internet Security i Premier to dostosowanie się do współczesnego świata cyberzagrożeń, w którym standardowe oprogramowanie antywirusowe dla Windowsa przestało wystarczyć – i w którym to już niekoniecznie ochrona komputera osobistego jest największym problemem.

Pakiety ochronne Avast 2017 to pierwsze wydanie po połączeniu Avasta z AVG, w wyniku którego powstała firma mająca ponad 30% globalnego rynku i ponad 400 mln użytkowników. Technologie przejęte od AVG znalazły wykorzystanie przede wszystkim w silniku antywirusowym i mechanizmach analizy zagrożeń w chmurze, przyspieszając czas wykrycia ataków i skuteczniej izolując szkodniki od oprogramowania systemowego. Wszystko to trafi zarówno do użytkowników korzystających z darmowej wersji Free Antivirus, jak i klientów, którzy kupili wersje komercyjne.

Nowe i ulepszone mechanizmy zabezpieczeń

Avast 2017 to przede wszystkim odświeżona wersja chmurowego skanera antywirusowego CyberCapture, który radzić ma sobie z wykrywaniem i analizą podejrzanego kodu w czasie rzeczywistym – przechwycone pliki trafiają do wirtualnego środowiska, w którym ich zachowanie jest testowane, a dane o zachowaniu przekazywane do Avast Threat Labs. Wydajność jest niezła, skaner przerabia średnio 417 nowych podejrzanych plików na godzinę, zwracając kompleksową analizę takiego pliku w czasie do 5 minut.

Chmurowemu skanerowi towarzyszy nowy mechanizm obronny Behavior Shield, przeprowadzający analizę zachowania procesów na komputerze użytkownika. Nastawiony przede wszystkim na wykrywanie aktywności typowych dla ransomware, keyloggerami i innym oprogramowaniem szpiegującym, chroni nawet przed nieznanymi dotąd zagrożeniami, wykorzystującymi luki 0-day.

Kolejnym elementem tej układanki bezpieczeństwa jest ulepszony Wi-Fi Inspector, wcześniej znany jako Avast Home Network Security. To narzędzie skupia się na zabezpieczeniach routera i urządzeń podłączonych do domowej sieci, sprawdzając, czy ich firmware jest wolne od luk. W razie wykrycia potencjalnego zagrożenia, Wi-Fi Inspector krok po kroku informuje użytkowników o czynnościach, jakie powinni podjąć, by zabezpieczyć swoją sieć i podpięte do niego urządzenia – sprawa szczególnie istotna w erze rosnącej popularności botnetów takich jak Mirai, przejmujących dziurawe jak sito urządzenia Internetu Rzeczy, a ignorujących zupełnie coraz lepiej zabezpieczone komputery osobiste.

Wygoda i kultura pracy

Avast 2017 przynosi ulepszony menedżer haseł. Przechowuje on wszystkie hasła użytkownika w centralnym schowku, zaszyfrowanym kluczem wyprowadzonym z hasła głównego (pamiętajcie o stosowaniu silnego hasła głównego!) – a teraz potrafi automatycznie uzupełniać wszystkie formularze wykorzystywane do logowania do kont online. W wersjach płatnych menedżer haseł sprawdza, czy dane użytkownika nie wyciekły czasem do sieci, pozwala też na odblokowanie dostępu do haseł na komputerze za pomocą smartfonu. Wsparcie (na Windowsie) oczywiście dla Chrome, ale też dla Firefoksa i Internet Explorera, zaś na Androidzie nie tylko dla Chrome, ale też mobilnej Opery.

Gracze docenią zupełnie nowy tryb Game Mode. Dobrze zrobiony antywirus i dobrze zrobiona gra nie powinny wchodzić sobie w drogę, jednak z jakością gier bywa różnie, czasem agresywnie walczą o zasoby sprzętowe – i jeśli chcemy oddać się rozgrywce, to lepiej im to dać. Avast 2017 przełączony w tryb Game Mode automatycznie wykrywa aktywność gry, priorytetyzując dla niej dostęp do zasobów i ukrywając wszelkie przeszkadzajki, które mogłyby zakłócić zabawę. Co szczególnie ważne, Game Mode blokuje w czasie nie tylko powiadomienia Avasta, ale też wszystkie komunikaty systemowe Windowsa.

Należy też wspomnieć o debiutującym w tym wydaniu trybie pasywnym. Dzięki niemu osoby korzystające już z innego antywirusa będą mogły wykorzystać interesujące ich funkcje Avasta bez konieczności odinstalowania tego, co już mają. Avast będzie grzecznie i niekłopotliwie działał sobie obok, bez zmniejszania wydajności komputera.

A na koniec coś, co widzi się na początku. Odświeżony interfejs użytkownika wygląda ładniej (choć to oczywiście kwestia gustu), oferując ujednolicony przebieg pracy dla wszystkich produktów z linii Avasta. Intuicyjności nie można nic zarzucić, przetestowano to wszystko pod kątem potrzeb zwykłych użytkowników PC.

Udana fuzja

Sposób przejęcia AVG przez Avasta można tylko pochwalić – wyszło to na plus każdemu. Zachowano w pewnym stopniu odrębność linii produktowych, jednocześnie łącząc ich najsilniejsze cechy i uwspólniając system wykrywania zagrożeń. Tak, to prawda, Avast i AVG działają obecnie na tym samym silniku antywirusowym (wykorzystującym rozwiązania obu firm), jednak poza tym będą rozwijać się oddzielnie, z uwzględnieniem różnych potrzeb i oczekiwań swoich użytkowników.

AVG postrzegany jest bardziej jako produkt dla zabieganych rodziców, stąd też oferuje np. oszczędzające czas mechanizmy automatycznej aktualizacji oprogramowania, podczas gdy wśród użytkowników Avasta spory odsetek to gracze – stąd też ten tryb Game Mode. Potrzeba ochrony przed malware jest jednak ta sama, dlatego obie linie antywirusów nawzajem służą sobie wykrywaniem zagrożeń przez mechanizm CyberCapture, współdzieląc także ten nowy mechanizm analizy behawioralnej na komputerze użytkownika (to co w Avaście 2017 nazywa się Behavior Shield, w AVG 2017 nosi nazwę Software Analyzera).

Avast 2017 jest już w naszej bazie oprogramowania. Dostępne są następujące wersje:

  • Avast Free Antivirus – do pobrania za darmo, oferujący wszystkie opisane tu nowe i ulepszone funkcje,
  • Avast Pro Antivirus – dla potrzebujących dodatkowego zabezpieczenia przed phishingiem, z dodatkową funkcją Secure DNS,
  • Avast Internet Security – zapewniający dodatkowo względem Pro Antivirusa zaawansowaną ochronę antyspamową i zaporę sieciową,
  • Avast Premier – który oprócz funkcji pakietu Internet Security zawiera dodatkowo bezpieczną niszczarkę danych.

© dobreprogramy