Avast świętuje 30. urodziny! Zapraszamy do sentymentalnej podróży w czasie

Strona główna Aktualności

O autorze

Choć nieco trudno w to uwierzyć, Avast, jeden z najpopularniejszych kompletnych programów antywirusów na świecie, jest z nami już od 3 dekad! Najlepiej świadczy o nim jego popularność – z naszej bazy oprogramowania pobraliście go 38 421 682 razy. Ten zawrotny wynik odpowiada niemal dokładnie populacji Polski. Z okazji jubileuszu twórcy Avasta udostępnili okolicznościowy film i infografikę, która prowadzi nas przez historię 30 lat cyberzagrożeń i obrony przed nimi.

Wszystko zaczęło się w roku 1988, kiedy Pavel Baudiš i Eduard Kučera stworzyli AntiVirus Avanced SeT, w skrócie AVAST. Tego samego roku między innymi Baudiš rozprawił się z napisanym w Assembly i infekującym komputery z DOS-em wirusem Vienna. Było to pierwsze zagrożenie w historii cyberbezpieczeństwa zneutralizowane za pomocą programu antywirusego. Do dziś nieznany jest twórca wirusa, natomiast Pavel Baudiš jest jak najbardziej rozpoznawalny i zajmuje 8. miejsce na liście najbogatszych Czechów. Jak widać, wybór jasnej strony mocy popłaca.

Przez lata Avast ewoluował i rozrósł się do jednego z wiodących systemów antywirusów zapewniających kompleksową ochronę i dostęp do najnowszych definicji – kto nie pamięta kultowego „baza wirusów Avast została zaktualizowana”? Bazy sygnatur są aktualizowane co kilka minut, zaś oprócz proaktywnej ochrony użytkownicy otrzymują dostęp do narzędzi dodatkowych, służących na przykład porządkowaniu dysku czy ochronie przeglądarek. Avast świetnie poradził sobie także w czasach mobilnej rewolucji i dziś często jest domyślnym silnikiem antywirusowym w oprogramowaniu dostarczanym przez producentów smartfonów.

Przełomowy był także rok 2000, kiedy Czesi zdecydowali się udostępnić ochronę antywirusową za darmo. Raptem dwa lata później z programu korzystało już 1 mln użytkowników, zaś w roku 2006 było ich już ponad 20 mln. Avast to także ważny partner dla dobrychprogramów – razem od lat przygotowujemy dla Was między innymi atrakcyjne konkursy. Więcej o ciekawej historii Avasta dowiedzieć możecie się z naprawdę świetnie przygotowanej infografiki.

Z okazji 30. urodzin Avasta życzymy Wam, twórcom programu i sobie co najmniej kolejnych trzech dekad bezpieczeństwa!

© dobreprogramy