Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Calibre - porządek w książkach

Witam,

Przyznam szczerze, że nigdy nie byłem fanem książek w formie elektronicznej. Drukowane tomiki na półce przyjemnie wyglądają, a papier nie męczy tak oczu jak ekran. Żyjemy jednak w czasach cyfryzacji, gdzie posiadanie wirtualnych książek jest praktycznie nie do uniknięcia. Choćby niektórzy wykładowcy dostarczają e-wersje podręczników swojego autorstwa na maile grupowe.

Aby nie szukać panicznie plików czy tworzyć ręcznie dziesiątek podfolderów postanowiłem wypróbować program o nazwie Calibre.

Otoczka

Zacząłem od odwiedzenia witryny projektu. Jest ona bardzo przyjemna wizualnie. Dużym plusem są także materiały video. Program jest multiplatformowy (zresztą, tylko o takich staram się pisać) - ma wersje na Windowsa, Maca i Linuxa. Lista wspieranych dystrybucji jest pokaźna. Użytkownicy Ubuntu niech nie zmartwią się napisem "Jaunty Jackalope" - działa u mnie na Lucidzie.

Program opiera się na Pythonie i pociągnął kilka zależności, poza tym instalacja jest standardowa.

Przy pierwszym uruchomieniu powitał mnie przyjemny kreator konfiguracji. Lista dostępnych do wyboru języków jest imponująca. Przy jednym z etapów program prosi o wybranie czytnika e-booków, co wskazuje na istniejącą współpracę z popularnymi urządzeniami. Jako że żadnego wynalazku tego typu nie posiadam (i nie zamierzam mieć), zostawiłem zaznaczoną opcję "Default".

Przyjazne międzymordzie

Interfejs jest przejrzysty, a ikonki ładne. U góry, po prawej, znajdują się informacje o autorze programu - zajmują nieco miejsca, ale nie przeszkadzają.

Górna belka to typowe menu (domyślnie z ogromnymi ikonkami, na screenach widzicie zmniejszone). W środku mamy kolekcję książek, a na dole - informacje o wybranej pozycji.

Program domyślnie nie załadował żadnego mojego dokumentu, w związku z czym pierwszą rzeczą, którą sprawdziłem, był mechanizm dodawania książek. Zasadniczo jest on prosty, szybki i przyjemny. Brakuje nieco możliwości określenia gatunku, no i nie mogę rozszyfrować czym jest "author sort".

Być może pomógłby mi w tym tooltip dostępny po najechaniu kursorem na owo tajemnicze pole, ale tooltipy są niemożliwe do przeczytania - biała czcionka na jasnym tle. Być może jest to kwestia moich ustawień (theme Plasmy-Volatile, kolory-Dust), ale niesmak pozostaje.

Ze względu na tego buga duże przyciski w prawym, dolnym rogu okna musiałem sprawdzić empirycznie. Pierwszy od lewej otwiera przeglądarkę typu CoverFlow (o tym za chwilę), drugi dodaje po lewej pole filtrowania a trzeci daje dostęp do Zadań, czyli miejsca, gdzie widzimy np. stan pobierania elementów z menu "Pobierz aktualności" (o tym za chwilę).

Drażni nieco niedokładne pokazywanie wielkości pliku - "The Raven" w rzeczywistości zajmuje 0,3 mb , a program pokazuje 0,0 .

Showtime!

Mechanizm pobierania okładek i danych z sieci działa sprawnie. Aż się prosi o efektowne zaprezentowanie okładek, prawda? Autor przewidział to i dodał efekt CoverFlow:

Podobny do tego zastosowanego w iTunes. Niestety, jak widać na załączonym zrzucie ekranu, okładki pobierane przez program są w niskiej rozdzielczości. Na szczęście każdą okładkę możemy ręcznie podmienić na dowolny plik z HDD w edytorze metadanych danej pozycji.

W Preferencjach możemy przełączać się między dwoma trybami CoverFlow - otwieranym w nowym oknie (na screenie powyżej) lub w środku programu, tuż pod listą książek. W tym drugim trybie rozdzielczość okładek nie kłuje już tak w oczy.

Funkcjonalność uber alles

Przyznam szczerze, że program jest sporym ułatwiaczem życia. Otworzenie wybranej pozycji to tylko jedno kliknięcie przycisku "Wyświetl". Możemy konwertować pliki do innego formatu i przesyłać je na podłączone urządzenia.

Ciekawy jest przycisk "Pobierz Aktualności". Z początku myślałem, że to fantazyjnie nazwany mechanizm aktualizacji. Tymczasem jest to pobierajka artykułów z kanałów RSS. Poza dostępnymi źródłami możemy dodawać własne. Cieszy integracja z Plasmanotify. I tak jak nigdy żadnych czytników RSS nie używałem, tak tutaj może się przełamię - najciekawsze artykuły możemy łatwo zachowywać na HDD i od razu mieć je w bibliotece.

Poza typowymi formatami jak .pdf, program obsługuje także archiwa (np. .rar), HTML czy otwarte formaty (.odt) - dla każdego coś miłego.

Warto?

Nie mam wątpliwości - warto. Calibre to wirtualny odpowiednik ogromnej półki na książki i gazety, podany w przyjemnej i prostej w obsłudze formie. Już nie musicie ręcznie porządkowywać e-booków, odpalać oddzielnego programu do RSS czy używać skomplikowanych konwerterów - Calibre ma wszystko w jednym miejscu. Wad praktycznie nie znalazłem.

Jeżeli znacie podobne, multiplatformowe aplikacje, podzielcie się w komentarzach :)

P.S. Przepraszam za skromną kolekcję e-booków i w związku z tym brak rzetelnych testów szukajki, ale jak już mówiłem, gustuję raczej w formie drukowanej, a piracić nie zamierzam. 

Komentarze

0 nowych
przemo_li   11 #1 17.01.2011 10:58

Yeah, Calibre doceniłem gdy przenosiłem kolekcję ebooków na Nokię 5230. Symbian 5 edycji i tylko jedna aplikacją do odczytywania ebooków, obsługująca tylko txt i fb2 (ale za to bardzo konfigurowalna). Callibre świetnie sobie poradził. Polecam!

XeonBloomfield   5 #2 17.01.2011 12:39

Ciekawy artykuł o interesującym programie.

Scottie33   4 #3 17.01.2011 12:45

Fajny art.! Uwielbiam takie wpisy* o nieznanym mi software. Co prawda kiedyś próbowałem przenieść mój zbiór książek z pliku excela do Calibre, ale jakoś nie mogłem się do tego przekonać. Może po tej publikacji spróbuję ponownie...

PS Może autor następnym razem opisał jakiś serwis online do kolekcjonowania książek?!

*) Takie powinny być wszystkie wpisy w Blogu DP, czyli opisy programów, a nie jakieś pierdoły o Linuxach, Windowsach, systemach operacyjnych itp.

Ave5   8 #4 17.01.2011 14:20

Czemu by nie?Rozejrzę się po rynku serwisów online i dam znać, jak któryś będzie wart uwagi.

parasite85   8 #5 17.01.2011 15:27

@Scottie33
Zgadzam się - wpis ciekawy, jednak Ciebie interesują takie, a inny chce poczytać a różnych cechach/różnicach/itp systemów operacyjnych - na blogu DP każdy zainteresowany szeroko rozumianej informatyki znajdzie coś dla siebie.
Znałem już ten program, ale jakoś się do niego nie przekonałem (mam e-czytnik i chciałem ujednolicić kolekcję), może znowu spróbuję

Piterson79   2 #6 17.01.2011 16:06

Fajny Art. Nie lubię czytać książek na kompie, ale polecę program żonie. Może skorzysta :)

Scottie33   4 #7 17.01.2011 16:18

@Ave: Super! Ja przez jakiś czas używałem LibraryThing (librarything.com), ale były duże problemy z "mapowaniem"/"przypięciem" polskich tytułów do oryginalnych. Dla przykładu, książka ,,Wielki marsz'' Stephena Kinga jakoś nie mogła się "zlinkować" (chodzi o opisy, postacie, serię itp.) do oryginalnego tytułu ,,The Long Walk''. :-| Chodzi o to, żeby nie odkrywać koła na nowo, bo w wersji angielskiej książki są super opisane.

@parasite: Masz rację. Ja lubię czytać o szeroko rozumianym software (zwłaszcza w wersjach portable), a kogoś innego interesuje zupełnie co innego. To jak w tym powiedzeniu: [i],,co dla jednych jest błotem, dla innych jest złotem''[/i]. :)

  #8 03.02.2011 13:53

Używałem kiedyś Calibre. Program był bardzo często aktualizowany (trochę to uciążliwe, że co 2-3 dni musiałem pobierać 30 MB na moim wolnym łączu). I po instalacji jednej z aktualizacji system padł (używałem wtedy XP). Nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze kilka miesięcy, rok temu był to program niszowy i trochę "ryzykowny". Ale mimo wszystko to chyba najlepsza tego typu aplikacja.