Cywilizowanie Symbiana UIQ3 (Orange W950i)

Witam,

Ostatnio w Sieci bardzo modna jest krytyka wszelkich odmian Symbiana. Sam posiadam telefon na tym systemie i zgodzę się - w porównaniu do Androida włącza się całe wieki. Z czasem udało mi się jednak zapewnić mu funkcjonalność, która dorównuje budżetowym modelom na innych systemach, albo przynajmniej jest akceptowalną protezą. Postaram się przybliżyć Wam to, co zrobiłem - a nuż się komuś przyda.

1. Królestwo za kabel!

Zawsze myślałem, że zdobycie kabla USB to prosta sprawa niewymagająca przemyśleń. Tymczasem do W950i istnieją co najmniej dwie wersje kabla, różniące się podobno znacząco. W dodatku nie tak łatwo je dostać nawet w środku Warszawy - opłaty za przesyłkę przy kablu za kilka złociszy to debilizm, więc w grę wchodziły tylko stacjonarne przybytki. Ostatecznie kabel dorwałem w......podziemiach Dworca Centralnego. Wersję szarą , podobno trwalszą. W każdym razie działa - pliki przesyła, telefon ładuje.

2. Debranding

Od wielu lat jestem użytkownikiem jednej sieci, najpierw nazwanej Idea, a potem Orange. Mojego W950i otrzymałem brandowanego. O ile podmianę motywu przy włączaniu czy zablokowanie kilku opcji w menu mogę wybaczyć, o tyle dodanie niewyłączalnego szarego paska z niepotrzebnymi ikonkami do serwisów firmy uważam za zbrodnię. Zacząłem więc od debrandingu. Za pomocą programu xs++ załadowałem wersję generic. Efekt? Telefon nieco szybciej się włącza (szkoda, że tylko nieco), pasek zniknął, pojawiło się kilka nowych opcji. Nieźle.

Debranding przeprowadzałem wedle tego tutoriala. Gdyby ktoś miał problemy z odpaleniem na Linuksie, polecam to video.

3. Aplikacje

Call Filter - Jedyny sposób na blokowanie wybranych numerów w tym telefonie. Ostatnio doceniłem go, gdy zaczął nękać mnie numer 326049000 *.

ClockSS - Wrzuca na wygaszacz zegar cyfrowy.

Opera Mini - Domyślny browser niby wyświetla, co trzeba, ale jest przeraźliwie wolny i ciężko trafić w jego klawisze.

Google Maps - Nawigacja za darmo!

GMail - Bo używam tej poczty.

Tablice - Ciekawy programik identyfikujący tablice rejestracyjne.

BarCoder - Całkiem zgrabnie identyfikuje pochodzenie produktów.

Oxford English Thesaurus - Idealna ściąga na anglistykę ;)

Dla rozrywki dorzuciłem Icy Tower, Real Football, CorePlayera i prosty programik do rysowania.

4. Wygląd

Domyślny wygląd Symbiana UIQ3 to tragedia. Na szczęście bardzo prosto temu zaradzić. Szczególnie przypadł mi do gustu motyw Glass Line, zwłaszcza w połączeniu z ikonami Oxygen (tymi z desktopa skopiowanymi na kartę pamięci - na ekranie głównym każdą ikonę można podmienić ręcznie).

Podsumowanie

Czy Symbian UIQ3 jest przestarzały? Tak. Domyślnie nie oferuje nic ciekawego, a najlepsze programy i tak powstają na Androida oraz iOS. Tym niemniej, z UIQ3 da się żyć, czego jestem przykładem. A przy okazji nadal mam normalną, fizyczną klawiaturę ;)

W nadchodzących dniach postaram się zakończyć opis R580 (zajęcia uniemożliwiały mi dokończenie tej serii).

* W głowie mi się nie mieści, że aby zwiększyć sprzedaż poważny (zdawałoby się) bank robi coś takiego. To jest świństwo, wydzwaniać do losowych ludzi i rżnąć głupa!

EDIT:

Po zablokowaniu numeru zadzwonili z innego, podobnego. Szlag mnie trafi...