Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

FocusWriter - artystyczne pisanie

Witam,

Z programem FocusWriter oraz jego odpowiednikami spotkałem się już dawno temu. Sama ich koncepcja nie przypadła mi wtedy do gustu. Los chciał, że z czasem zmieniłem zdanie.

Z czym to się je

FocusWriter należy do grupy nierozpraszających edytorów tekstu. Chodzi o to, że cały interfejs jest domyślnie ustawiony na autohide. Użytkownik widzi tylko to, co sam sobie ustawi na tło oraz tekst. Założenie takich programów jest proste - wykorzystują je często literaci (tak profesjonalni, jak i domorośli), ponieważ nie rozpraszają ich wtedy ikony interfejsu.

Edytory nierozpraszające teoretycznie pokrywają się z funkcjami normalnych programów biurowych. OpenOffice też posiada przecież tryb pełnoekranowy i służy do pisania, czyż nie? Rzecz w tym, że chyba nie da się sprawić, by OpenOffice wyglądał tak:

Pustkę widzę, pustkę!

Przy pierwszym uruchomieniu wita nas szarość. Dosłownie. Na ekranie nie ma absolutnie nic poza szarym tłem. Jak się szybko okazuje, u góry ekranu ukryte jest na autohide (pojawia się po najechaniu kursorem) menu główne, zaś u dołu podsumowanie wyników pracy.

Mimo skrajnego minimalizmu, program posiada sporo funkcji. Są to:

- Możliwość tworzenia dowolnej liczby motywów i przełączania się między nimi w locie
- Czasomierz
- Alarmy
- Sprawdzanie pisowni (działa znośnie, ale jak Sami zobaczycie na jednym ze screenów, podkreśliło mi poprawne słowo "kłódami", czyli zgrubienie od "kłódkami")
- Możliwość pracy w kartach (szalenie wygodne)
- Cele dzienne
- Licznik znaków
- Możliwość instalacji dodatkowych słowników

Wady

Osobiście brakuje mi tylko jednej rzeczy - typowych:

- wyśrodkowanie/lewa/prawa
- pogrubienie/kursywa/podkreślenie
- suwaka rozmiaru czcionki

Możliwych do ustawienia w klasycznej formie, czyli zaznaczam fragment tekstu i aplikuję dany efekt. Przez to, że czcionkę da się ustawić tylko globalnie (w preferencjach motywu), tytuły nieco zlewają się z tekstem i trzeba pracować enterami.

Nie matura, lecz chęć szczera, zrobi z Ciebie Pro Writera

Program dostępny jest na platformy Windows (nie trzeba instalować, starczy ściągnąć i odpalić), Mac i Linux (paczki dla kilku dystrybucji oraz źródła).

Stona programu

Fajnie uzupełnia się z innym projektem Gott Code, NovProg2.

Jeżeli kogoś zainteresował ten typ edytorów tekstu, to dobrymi alternatywami mogą też być:

TextRoomMaravePyRoom

Jeżeli znacie jeszcze jakieś, dopisujcie w komentarzach.

Wszystkie rymowanki ze screenshotów to moje własne kompozycje. 

Komentarze

0 nowych
webnull   9 #1 15.01.2011 18:37

Ciekawy edytor, Mi by się przydał, ale także do programowania ;-)

dodo.gemini   5 #2 16.01.2011 16:35

jak dla mnie całkowicie nie przydatne, nie widzę sensu takich programów, ale widzę, że znajdują się osoby którym się może przydać, więc ok

Gahar   5 #3 16.01.2011 17:31

@artykół:
"Sprawdzanie pisowni (działa znośnie, ale jak Sami zobaczycie na jednym ze screenów, podkreśliło mi poprawne słowo "kłódami", czyli zgrubienie od "kłódkami")"

Nie widzę w tym nic dziwnego, wszystkie słowniki jakie widziałem podkreślają to słowo, także w słowniku PWN języka polskiego nie ma takiego słowa. Po prostu jest to nieprawidłowa potoczna forma używana tylko w wąskich kręgach jako wyraz slangowy i jako taki nie jest w słownikach (nie należy do kanonu języka polskiego)

parasite85   8 #4 16.01.2011 22:29

@dodo.gemini
Moim zdaniem tego typu programy są dla bardzo wąskiego grona odbiorców, a co za tym idzie nie przypuszczam, żeby były dynamicznie rozwijane. Jednak bardzo się cieszę, że istnieje wybór (to zawsze jest lepsze od konieczności korzystania z konkretnego programu). Co do openoffice'a to myślę, że się da tylko trzeba mieć odpowiednie umiejętności, trochę czasu i chęci (skoro program ma otwarte źródła, to można z nim zrobić dosłownie wszystko - może autorzy takiego oprogramowania zamiast tworzyć własny projekt odpowiednio zmodyfikują coś istniejącego?)

Ave5   8 #5 16.01.2011 22:32

@Gahar

Nawet nie wiedziałem, ogromne dzięki za korektę!

@parasite85

Zmodyfikowany OO pewnie dłużej by się włączał (sam OO jest raczej skomplikowany i rozległy w kodzie), a tak programik jest bardzo lekki :) Inna sprawa, że dobrych forków OO mi osobiście brakuje (są tylko niemowlęce LibreOffice i niedoceniany Lotus Symphony).

OtherCoder   5 #6 16.01.2011 23:12

nie wyobrażam sobie pisania textu na blog czy jakiego kol wiek textu bez podobnego edytora. Narzekać mogą ci którzy jeszcze nie korzystali ;) swoją drogą miałem podobny program ale tam miałem możliwość zablokowania ekranu na określony czas np. 30 min więc szło albo pisać albo gapić się w monitor ;)

OtherCoder   5 #7 16.01.2011 23:13

Dodam tylko że zgubiłem ten program i nie potrafię go znaleźć. Będę wdzięczny za pomoc przy jego odnalezieniu

  #8 16.01.2011 23:59

Wy tu o programie, a tu całkiem niezłe wiersze. Ktoś je czytał? "Kałach" najbardziej mi się podoba. Jeżeli ten program tak pomaga, to wywalam zeszyt i pióro!

  #9 17.01.2011 09:34

Niezły program. Ale moim skromnym zdaniem w tej kategorii dużo lepszy jest WriteMonkey

Ave5   8 #10 17.01.2011 14:22

@Gasoline

Nie spodziewałem się, że komuś te wypociny się spodobają :P W sumie mam aż 7 kartek A4 takiego wierszoklectwa, może co lepsze wrzucę na screeny w arcie o IBM Lotus Symphony i KWordzie/Calligra Office.

skandyn   10 #11 20.01.2011 19:06

Zainstalowałem sobie pod moim PCLOS-em edytor tekstu FocusWriter, oraz słownik i jestem bardzo zadowolony z programu. Dobry edytor do pisania artykułów, bez zbędnych dodatków. Odgłosy maszyny do pisania są także fajne.

Dziękuję i pozdrawiam.

  #12 07.03.2013 12:51

Bardzo fajny edytor. Ustawienie celu dziennego i możliwość kontrolowania postępu pracy jednym przesunięciem myszki jest według mnie bardzo przydatne. Żadnych rozpraszaczy, tylko to co niezbędne i zapisuje pliki w formatach, które można otworzyć w wordzie. Bardzo się cieszę, że go znalazłam.