Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

KRunner - więcej, niż myślisz

Witam,

Pewnie wszyscy użytkownicy KDE 4 spotkali się przynajmniej raz z KRunnerem. Jest to niewielkie pole tekstowe z kilkoma przyciskami ukazujące się po wciśnięciu kombinacji klawiszy Alt+F2. Jak nietrudno się domyślić po istnieniu pola na wpisywanie tekstu, jest to uniwersalna szukajka, tak plików jak i programów.

Często na różnorakich stronach z poradami do KDE i dystrybucji o niego opartych pojawiają się też instrukcje,w których proste polecenia terminala wpisujemy właśnie do KRunnera.

Tyle tylko, że wymienione wyżej zastosowania to tylko wierzchołek góry lodowej - KRunner jest o wiele bardziej pożyteczny.

Prostsze zabijanie procesów

Przypuśćmy, że jakiś program przestał odpowiadać. Możemy odpalić terminal i użyć polecenia killall. Tylko który użytkownik uzna to za przystępną metodę?

KRunner natomiast oferuje specjalną wtyczkę (domyślnie włączoną), nazwaną w spolonizowanej wersji KDE Zatrzymaj. Możemy w niej ustawić słowo-wyzwalacz, które razem z nazwą programu zabije jego proces. Przykład?

zatrzymaj firefox

Kalkulator

Nie każdy potrafi wykonywać podstawowe obliczenia na dużych liczbach w pamięci. KDE jest domyślnie wyposażone w kalkulator naukowy, możemy też odpalić przeglądarkę i wpisać wyrażenie matematyczne w Google. Tylko znowu - nie są to najwygodniejsze rozwiązania.

Aby zaprząc KRunnera do obliczeń, wystarczy użyć następującej składni:

=liczbadziałanieliczba

Przykład:

=985798/4658

Wciskamy enter i otrzymujemy ~211,63546586518 ;)

Szybki dostęp do katalogu domowego

Wpisujemy w okienko KRunnera tyldę (~). Tyle. Dużo szybsze niż nawigowanie w Dolphinie, prawda?

Otwieranie lokacji oraz URL

Samo wpisanie nazwy folderu natychmiast otworzy Dolphina z tym folderem. Użyteczne, jeżeli mamy strukturę wielu podfolderów i pamiętamy nazwy.

Wpisanie adresu URL do KRunnera otworzy ten adres w domyślnym browserze. Wygodne, o ile nie ustawiliśmy na browser jakiegoś skrótu klawiaturowego - skoro i tak musimy wpisać adres do KRunnera/paska adresu, oszczędność czasu polega właśnie na szybszym odpaleniu pola do wpisywania.

Lista procesów

Kliknięcie ikonki z wykresem obok pola do wpisywania to bodaj najwygodniejszy sposób odpalenia listy procesów, gdzie możemy standardowo podejrzeć użycie zasobów, zabić dany proces czy uczynić ukłon w stronę paranoików i panicznie szukać działających w tle keyloggerów.

Konfiguracja KRunnera

Na zrzutach ekranu zwykle widzimy KRunnera u góry, na środku ekranu. Tymczasem jego rozmiar i położenie są w pełni konfigurowalne.

Zmiana rozmiaru odbywa się na takiej samej zasadzie, jak przy każdym innym oknie - kierujemy kursor na krawędź KRunnera i ciągniemy w dowolną stronę.

Zmiana położenia wymaga przytrzymania Alt+F2 i zwykłego przeciągnięcia KRunnera metodą drag'n'drop, czyli "przeciągnij i upuść".

W konfiguracji KRunnera (ikonka klucza) możemy także ustawić, by otwierał się jako osobne okno i powyłączać denerwujące nas wtyczki.

To tyle. Niektóre źródła podają także istnienie w KRunnerze prostego sprawdzania pisowni oraz przelicznika walut, ale obie rzeczy u mnie nie działają, na liście wtyczek brak też pozycji za nie odpowiedzialnych. 

Komentarze

0 nowych
skandyn   10 #1 25.01.2011 17:40

Bardzo przydatny wpis jak dla mnie, bo od niedawna przesiadłem się na KDE 4. Pod moim PCLOS-em działają poprawnie wszystkie wtyczki m.in.: Sprawdzanie pisowni, Przelicznik walut zainstalowane w KRunner.

Pozdrawiam.

quadro555   7 #2 25.01.2011 18:02

@skandyn
mały off-top gmail plasmoid działa ci na pclos kde ?

skandyn   10 #3 25.01.2011 18:54

@quadro555

Gmaila używam pod Operą. Tak więc, nie potrzebuję tego zbędnego dodatku.

Pozdrawiam.

Jaahquubel_   13 #4 25.01.2011 21:35

Najlepszy dziś wpis w tematyce Linuksa. Ale dziwnym zbiegiem okoliczności poruszamy (Ty i ja) dość podobne jednak wątki.

  #5 25.01.2011 21:57

Co to za distro?:)

gedgon   4 #6 25.01.2011 22:16

Cala masa **, a do wykonywania pierwotnej funkcji to jeden z gorszych runnerow. Nie polecam.

Jaahquubel_   13 #7 25.01.2011 22:32

@Ave5 "zatrzymaj firefox"

Ej, powinno być "zatrzymaj firefoksa". ;)

BenderBendingRodriguez   6 #8 26.01.2011 01:17

Jedno z lepszych narzędzi błyskawicznego dostępu :)

Nie wyobrażam sobie pracy w KDE bez krunnera. Pomimo tego że wykorzystuję tylko ułamek jego możliwości to jednak jest to świetne narzędzie i jedno z wielu niedocenionych funkcji KDE :)

Ave5   8 #9 26.01.2011 12:00

@Pentus

Kubuntu Lucid, obszerniejszą reckę masz u mnie na blogu ;)

@Jaahquubel_

Po prostu obaj piszemy o możliwościach uruchamiania poleceń. Ty piszesz o Screenlecie na pulpicie w Gnome, ja o elemencie Plasmy na autohide w KDE.

Bucic   9 #10 22.05.2011 17:25

Każdy kolejny zrzut ekranu z KDE utwierdza mnie w przekonaniu, że to środowisko dla szklanych fetyszystów :D