Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Test słowników offline ENG v2

Dzisiaj powitanie obrazkowe, zdjęcie własne z dworca PKS w Gdańsku:

Stali bywalcy mojego bloga (wszyscy trzej licząc ze mną) pamiętają zapewne mój test słowników offline. Od czasu tamtego wpisu znalazłem kolejne aplikacje tego typu, toteż przyszedł czas na kontynuację.

Flashback

Gwoli przypomnienia: testuję zarówno thesaurusy jak i słowniki działające w trybie offline i dostępne na platformę Linux (a większość też na Windows). Test wykrywalności słów to mój własny wynalazek, jak pokazał pierwszy wpis - dość dobrze spełniający swoją rolę. Lista słów:

1.beckon 2.bouge 3.chasm 4.chisel 5.coup 6.dishevelled 7.gad 8.intertwining 9.linger 10.livid 11.lurch 12.nab 13.oust 14.probe 15.reconcile 16.reprieve 17.savage 18.slurred 19.sprawl 20.tutelary

Wszystkie powyższe słowa znajdują się w bazie serwisu Dictionary.com, więc zgromadzenie listy słów zawierającej je wszystkie jest możliwe.

By the rivers of Babiloo

Ten program zasugerował mi w komentarzach do części pierwszej kamil_w . Tutaj pozdrowienia za fajną rozmowę na Zlocie :) Ale wróćmy do rzeczy.

Standardowo interfejs przypomina początki HTMLa, kiedy strony dzielono na kilka kolumn. Ekran powitalny od razu zaznacza bardzo ciekawą rzecz:

Żeby zainstalować nowy słownik z internetu, zaznacz "Zarządzaj słownikami... i wybierz jeden z Pobierz słowniki

Wow! Wreszcie jakieś user-friendly rozwiązanie dotyczące instalacji słowników! Niestety rzeczywistość to nie utopia i owo magiczne autopobieranie....cóż.....niby działa jak trzeba. Ale ktoś ewidentnie nie pomyślał i tak oto:

1) Żeby zaznaczyć słownik do ściągnięcia na liście TRZEBA użyć klawisza Enter, nie można samą myszą
2) Idiotyzm stulecia - przycisk Accept tylko zamyka okno, a trzeba użyć malutkiej ikonki pod listą

Cieszy za to domyślny katalog zapisu - w katalogu aplikacji, nie robiąc burdelu w /Home. Niestety nadal nie jest to pełna automatyzacja - pobrane słowniki nie są od razu instalowane. Aplikacja zaliczyła zresztą epic faila, bo katalog do którego ma zapisywać ściągnięte słowniki nie powstał, a samych słownikow z autodociągarki nie mogłem znaleźć. W związku z tym wrzuciłem te, które na potrzeby 1 wpisu ściągnąłem do StarDicta.

W efekcie wykrywalność słów to kalka StarDicta, co nie dziwi. Znowu zabrakło dwóch słów. Tutaj wyszła na jaw bardzo ciekawa sprawa. Otóż w komentarzach do części poprzedniej ktoś zarzucił mi piractwo, w sensie ściągania tych słowników. Postanowiłem sprawę zbadać i po jakimś czasie znalazłem taką informację:

The original StarDict project has recently been removed from SourceForge due to copyright infringement reports. Most of the files were lost with the demise of the project. The project has re-emerged here since then, though the legal issues may never have been resolved.

No i weź tu ufaj developerom. Nie chcę od razu rzucać oskarżeń, więc powiedzmy że w związku z tym StarDictowi dochodzi nowa wada w postaci kontrowersji licencyjnych a wybór słowników do Babiloo powinien być ostrożny.

Aplikacja lokuje swoją ikonkę w tacce systemowej i jest z grubsza przetłumaczona na język polski. Nie wiedzieć czemu, część ustawień (Wygląd i Okno Popup) jest....zablokowana.

Mój złociutki!

Nikogo chyba nie zaskoczę pisząc, że w programie GoldenDict znowu mamy typowy układ kolumn. Po lewej indeks słów, po prawej wyjaśnienia. Górna belka programu zawiera szereg nieopisanych ikonek. Genialnym pomysłem jest filtr słowników - możemy jednym kliknięciem włączać je i wyłączać na ikonkach. Poza tym znajdziemy tam tak przydatne przyciski jak Print czy Pronounce Word.

Ogółem interfejs robi dobre wrażenie, aczkolwiek górna belka mogłaby być domyślnie nieco większa. Okno preferencji pozwala ustawić sporo rzeczy ,w tym własne hotkeysy.

Wykrywalność słów to prawdziwa zagadka. Domyślnie po odpaleniu aplikacji zobaczyłem, że samoistnie zaimportowała te dwa pechowe słowniki Longmana i Oxfordu. I tutaj zaskoczenie - wyniki różnią się od StarDicta i Babiloo, a to dokładnie te same słowniki! Niestety dla GoldenDicta, wykrywalność spadła - brakuje już 3 słów.

Po wyłączeniu tych dwóch podejrzanych oraz Sieci (Wikipedia to źródło sieciowe, Wordnet w tym przypadku nie) wykrywalność....wzrosła do 2 brakujących.

Brak języka polskiego (ale jest kilka innych), śliczna ikonka w zasobniku. Dwa tryby wyświetlania definicji. Szału nie ma, ale to naprawdę porządny kawałek kodu.

Wnioski, konkluzje, dyskurs

Całkowicie subiektywna klasyfikacja programów:

1. Artha
2. GoldenDict
3. Babiloo
4. StarDict
5. KThesaurus

Artha króluje za wybitny pomysł z oznaczeniami jak na kartach kolekcjonerskich oraz wykrywalność. Tuż za nią GoldenDict ze względu na dobrą wykrywalność, fajne wybieranie słowników w locie oraz nieco lepsze dopracowanie od Babiloo, który byłby wyżej gdyby nie idiotycznie wykonane instalowanie słowników i brak jakiegokolwiek na starcie. StarDict ze względu na ten bałagan legislacyjny oraz wykrywalność nielepszą od konkurencji wyżej być nie może. KThesaurus to szrot jakich mało, nie odpalajcie bo nie ma po co.

Ciekawskim mogę jeszcze zaoferować LightLang, który wymaga kompilacji i jest BARDZO mocno zrusyfikowany. Na tyle mocno, że nie znając tego języka nie mam po co opisywać tego programu.

Aż dziw bierze że Arthy nadal nie ma w zbiorach DobrychProgramów.

Dziękuję za czytanie i zapraszam do Komentarzy - pierwsza część dostała ich niewiele i naprawdę mocno rozważałem porzucenie drugiej z tego powodu. 

Komentarze

0 nowych
4lpha   10 #1 30.08.2011 10:12

"Dziękuję za czytanie i zapraszam do Komentarzy - pierwsza część dostała ich niewiele i naprawdę mocno rozważałem porzucenie drugiej z tego powodu."

Zdaje mi się, że mało osób uważa słowniki offline za interesujące :P

Mógłbyś jeszcze napisać, które konkretnie działają pod Winzgrozą.

floyd   15 #2 30.08.2011 11:14

@sunbeam96
A, co to jest Winzgroza? (O ile można się zapytać. :)

Vifon   5 #3 30.08.2011 11:19

Czyli Artha pozostaje na dysku. Używam jej od Twojego poprzedniego wpisu, też mi przypadła do gustu.

4lpha   10 #4 30.08.2011 12:14

@floyd | 30.08.2011 11:14
Jest to Windows XP.
Win 7 awansował na Windozę.

kamil_w   11 #5 30.08.2011 14:49

"Zdaje mi się, że mało osób uważa słowniki offline za interesujące :P"

Być może i mało, ale jednak są tacy. W tym ja.

Co do słownika działającego pod Windowsem od wielu lat korzystam z programu YDP Collins. Wprawdzie pod Siódemką miałem problem z jego działaniem, ale od czego są maszyny wirtualne.

floyd   15 #6 30.08.2011 18:08

@sunbeam96
Dziękuję, i dla równowagi proponuję jeszcze określenia: Lingroza, Macgroza ..... lub coś w tym stylu i wszyscy będą usatysfakcjonowani. Jak na razie nie jest portal dla jakiegoś jedynie słusznego systemu operacyjnego.Chyba się zgodzisz.

djfoxer   19 #7 30.08.2011 18:18

Kupiłem kiedyś Słowniki Collinsa i Langenscheidta od YDP, ale od kiedy Google wydało swój translator, płytki cdrom z nimi wysłałem na emeryturę do szafy ;)

4lpha   10 #8 30.08.2011 18:52

@floyd | 30.08.2011 18:08
Owszem. Tylko w takim razie czemu nie pouczasz, oprócz mnie, sCooBy'iego?

floyd   15 #9 01.09.2011 10:42

@sunbeam96
Od kogoś trzeba zacząć, a poza tym: być może uważam, że tacy jak sCooby nie są warci komentowania. :)
Tak czy inaczej, to takie określenia uważam za dziecinadę z której wcześniej czy później powinno się wyrosnąć. :)
@Ave5
Moim zdaniem nie ma co narzekać na małą ilość komentarzy i zniechęcać się do pisania. Widocznie tekst nie jest kontrowersyjny no i raczej mało ludzi korzysta ze słowników.
Jeśli chce się mieć dużo komentarzy, to trzeba napisać coś o przeglądarkach (która lepsza) albo o systemach operacyjnych i od razu atmosfera robi się gorąca. :)