Awaria Płatnika. ZUS poczeka na deklaracje, ale z pieniędzmi to się pospieszcie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

5. każdego miesiąca to dzień, w którym jednostki samorządowe i finansowane z budżetu państwa muszą składać dokumenty do ulubionej instytucji Polaków, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak wiadomo, służy do tego celu program Płatnik. Tymczasem od wczoraj wieczora Płatnik nie bardzo chce działać – zawiodło coś po stronie ZUS-owych serwerów. Wygląda to na przeciążenie, ponieważ niektórym petentom dokumenty udało się wysłać, po kilkunastu a nawet kilkudziesięciu próbach.

Nie lękajcie się jednak, ZUS nie ukarze tych, którzy dokumentów nie zdołali wysłać. Na swojej stronie opublikował komunikat, który cytujemy w całości:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od dnia 5.07.2016 r. mogą wystąpić problemy z aktualizacją programu i danych płatnika w programie Płatnik, co skutkuje brakiem możliwości wysyłania dokumentów ubezpieczeniowych.

W związku z tym przekazanie dokumentów za czerwiec 2016 r. za pośrednictwem programu Płatnik w ciągu dwóch, trzech dni po 5 lipca 2016 r. (ustawowy termin obowiązujący na przekazywanie dokumentów rozliczeniowych dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych) nie spowoduje konsekwencji wynikających ze złożenia dokumentów po terminie, pod warunkiem terminowego opłacenia składek należnych za czerwiec 2016 r.

Informacja o przywróceniu poprawnego działania programu Płatnik zostanie opublikowana niezwłocznie po usunięciu problemu. Przepraszamy za niedogodności.

Jak widać, awaria trwa, nie wiadomo o co chodzi, nie wiadomo kiedy zostanie usunięta. Oczywiście awaria systemu nie oznacza prawa do spóźnienia się z płatnością składek – należy je sobie wyliczyć i wpłacić na konta ZUS. Chyba nikt nie spodziewał się niczego innego?

Warto przypomnieć, że sama aplikacja kliencka Płatnika, wciąż w praktyce dzierży monopol na dostęp do serwerów ZUS-u, mimo że specyfikacja interfejsu dostępna jest od 2007 roku. Pewną alternatywą może być webowa aplikacja ePłatnik, dostępna dla posiadaczy profilu PUE na Platformie Usług Elektronicznych, dla prowadzących działalność gospodarczą ciekawszą propozycją może być jednak webowa aplikacja bukigo.

Ile utrzyma się taki stan rzeczy? Użytkownicy windowsowego Płatnika, sądząc po komentarzach na ich forum, nie są szczęśliwi. Zacytujemy jednego z nich: Ostatnia aktualizacja (metryka 91 z 29-06-2016) to jakaś tragedia, poza Waszymi problemami - nie działa przycisk "Wylicz", czasem wskazuje błąd składki wypadkowej "do wyjaśnienia w ZUS", i inne pomniejsze problemy. Z tego co zauważyłem to kłopoty są na Windows 10, na komputerze z Windows 7 jest lepiej.

Nic dodać, nic ująć.

© dobreprogramy