Domowy serwer za grosze czyli Zyxel NSA 310

Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym, choć z początku nie do końca, ale o tym dalej, posiadaczem maszyny, która zwie się dumnie Zyxel nsa 310. Jest to jeden z najtańszych, solidnie wykonanych, oferujących przyzwoite parametry i funkcje serwerów NAS na rynku.
W tym spisie postaram się w rozumiały sposób przedstawić bardziej szczegółowo możliwości tego serwerka.

Podstawowe parametry urządzenia

Zyxel nsa 310 to jedno wnękowy serwer plików do którego istnieje możliwość podłączenia drugiego dysku zewnętrznego przez złącze eSATA, aby te mogły działać w raidzie. Wyposażony jest w 1Ghz procesor oraz 256MB pamięci ram. Niewielkie rozmiary 5,8 x 19,6 x 13,0 cm, waga 660g oraz prądożerność 16.3 W (Wake On Lan 0.24 W) przemawiają jak najbardziej za tym, by zaopatrzyć się w taki sprzęt do domu, a cena ~250zł zachęca tym bardziej (bez dysku, ale są też modele z 1 i 2 TB dyskami). Poza tym urządzenie wyposażone jest w dwa porty usb 2.0 (podobno z płyty głównej można wyprowadzić dwa dodatkowe usb), port eSata oraz jedno gigabitowe gniazdo LAN. Szczegółowy opis parametrów można przeczytać tutaj

Panel administracyjny

Przedstawię tutaj poszczególne opcje które można znaleźć w panelu administracyjnym i pokrótce opiszę.

Status

Poniżej na screenie jest główna strona Zyxela 310 na której są w przystępny sposób przedstawione najważniejsze informacje jak wersja oprogramowania, obciążenia podzespołów, temperatura procesora, status usług, aktywne sesje i inne. Wszystko ładnie pokazane bez potrzeby zagłębiania się w strukturę menu i szukania potrzebnej informacji.

Wolumin

Pozycja ta przedstawia informacje o aktualnie podłączonym dysku jak i również umożliwia dołożenie drugiego, zewnętrznego na eSata i stworzenie macierzy raid.

S.M.A.R.T

Jak nazwa wskazuje mamy tutaj wgląd w kondycję naszego dysku, częste monitorowanie pozwala w porę wykryć problemy i wcześniej zareagować.

Serwer FTP

Funkcja ta umożliwia nam stworzenie prostego serwera FTP na nasze pliki, które można później np. udostępniać naszym znajomym.

Usługa pobierania

Czyli tzw. protokół BitTorrent, znany wszechobecnie nawet użytkownikom, którzy nie specjalnie są zżyci z komputerami ;) więc chyba nie trzeba go tłumaczyć. Ogólnie Zyxel umożliwia pobieranie plików, a w połączeniu z bardzo małym poborem energii jest to idealne rozwiązanie do pozostawiania na noc zamiast całego komputera, który to tej energii zdecydowanie więcej pobiera.

Broadcatching

Broadcatching dość ciekawa funkcja zwłaszcza na dziś dzień gdy Google oświadczył, że zamyka Readera, ów usługa po prostu umożliwia pobieranie RSSów i zapisuje je na naszym dysku, czyli jesteśmy niezależni od innych usług w chmurze. Funkcja ta może nie jest idealna, ale sądzę, że jakby ktoś się z nią pobawił można by zrobić własną, dostępną z każdego miejsca bazę RSSów.

Copy/sync

Zyxel nsa 310 posiada z przodu port usb do którego podłączając pendrive czy dysk zewnętrzny możemy łatwo i w szybki sposób skopiować/zsynchronizować w dowolną stronę dane.
Opcja copy/sync właśnie służy do skonfigurowania zamierzonego przez nas efektu

Aplikacje

Jedna z najciekawszych funkcji naszego serwera, zawarte tu są programy, które udostępnia producent, a tych nie można zlekceważyć, bo potrafią przystosować urządzenie konkretnie do celów jakie są nam potrzebne. Lista obecnie dostępnych wraz z opisem na screenie poniżej.
Jakby ktoś miał problem doczytać to tu większy screen.

Udziały

Udziały umożliwiają nam zarządzanie katalogami udostępnionymi za pomocą urządzenia w sieci dla poszczególnych użytkowników czy całych grup. Bardzo przydatna opcja gdy chcemy któremuś domownikowi udostępnić konkretną ilość przestrzeni w konkretnym miejscu, a żeby jednocześnie nie panoszył się po całej strukturze katalogów.

Zasilanie

Sekcja ta umożliwia ustawienie po jakim % ubytku mocy UPSa Zyxel ma się wyłączyć, umożliwia także sprecyzowanie czasu po jakim nieużywane dyski mają się wyłączyć czy pozwala wybudzić urządzenie w sieci lokalnej za pomocą tzw. WoL.

SSL/TSL

Dla bardziej wymagających jest też możliwość uwierzytelniania za pomocą certyfikatów protokołu SSL/TSL

Szata graficzna

Prócz panelu administracyjnego Zyxel posiada także graficzny interfejs dostępny bezpośrednio z przeglądarki, można za jego pomocą skorzystać z prostej przeglądarki plików aby przejrzeć zdjęcia, wideo i wiele innych plików.

Podsumowanie

Na początku wpisu wspomniałem o tym, że stałem się nie do końca szczęśliwym posiadaczem owego sprzętu, obecnie zmieniło się to i nie mogę praktycznie nic mu zarzucić.
Moje podejście wzięło się stąd, że osiągałem dużo mniejsze prędkości transferu niż te, które producent deklarował. Wg. specyfikacji, informacji uzyskanych od firmy oraz dostępnych w internecie testów sprzęt powinien uzyskiwać prędkości rzędu 44MB/s / 36MB/s, a u mnie te wartości oscylowały w granicach ~12MB/s. Ale ostatecznie sprzęt po odwiedzinach w serwisie (swoją drogą bardzo miła obsługa) wrócił z informacją, wydrukami testów i screenami, że wszystko w porządku i wstyd się przyznać powód niskiego transferu okazał się leżeć gdzieś w mojej sieci domowej (najprawdopodobniej router bo wszystko inne sprawdzałem) więc urządzenie z czystym sumieniem mogę polecić.
Zyxel NSA 310 jest na prawdę rewelacyjnym urządzeniem, z mnóstwem zastosowań, które zależą tylko od naszej ambicji, a wszystko to w bardzo niskiej cenie w porównaniu do konkurencji. Mnie co prawda urządzenie służy głównie jako serwer backupowy na ważne dane, taka alternatywa dla zewnętrznego dysku, a cena bardzo podobna, ale nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystywać go do innych celów, a nawet można zainstalować sobie na nim Debiana i skonfigurować od podstaw pod siebie.