Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

SugarSync - darmowa chmura, nowe spojrzenie

SugarSync to bardzo rozbudowana usługa przechowywania plików w chmurze, coś jak Dropbox, Skydrive lecz oferująca znacznie więcej możliwości niż te dwa flagowe, najbardziej znane produkty.
Na Dobrych Programach został popełniony tylko jeden wpis o tym zacnym narzędziu przez underface i to prawie dwa lata temu więc przydałoby się nowe spojrzenie na zmiany jakie doszły zwłaszcza, że SugarSync wyszedł z wersji 2 beta na oficjalną użytkową. Nie będę opisywał wszystkiego by nie dublować się z w/w wpisem underface bo jest on nadal w znacznej części aktualny.

Co to właściwie jest?

Tak ogólnikowo SugarSync to jak pisałem wyżej, program do synchronizacji danych pomiędzy urządzeniami, w przeciwieństwie np. do Dropboxa nie mamy ograniczeń w formie jednego synchronizowanego katalogu, ale to tylko jedna z wielu zalet.
Synchronizować możemy co tylko zapragniemy, na urządzeniach które chcemy. W darmowej wersji SugarSync oferuje nam 5GB miejsca.

Co nowego

Niższa cena

Obecnie usługa dla osób prywatnych dostępna jest w trzech planach, 60GB, 100GB i 250GB w cenach odpowiednio 74.99$/rok, 99.99$/rok i 249.99$/rok z czego każda z tych opcji dostępna jest darmowo przez miesiąc.

Nowy program kliencki

Wygląd zmienił się całkowicie, jest on schludny, przyjemny no i bardzo intuicyjny, niestety nadal nie posiada polskiego języka, ale biorąc pod uwagę zalety nie jest to wcale uciążliwe. Okno dzielą cztery zakładki, pierwsza z nich z symbolem chmury (cloud) zawiera wszystkie nasze foldery dostępne na serwerze SugarSync. Tutaj zarządzamy z prawo kliku czy katalog ma się synchronizować z danym komputerem, czy udostępnić zasób, dodać etykietę lub po prostu otworzyć w Eksploratorze Windows, który tak na prawdę mapuje cały dysk chmury SugarSync pod literą S. Można też zobaczyć w których miejscach (na których maszynach) synchronizuje się dany katalog, oraz wyfiltrować pliki dostępne tylko na konkretnym komputerze (lub tylko te dostępne w chmurze).
Druga zakładka o symbolu dwóch ludzików (sharing) zawiera wszystkie dane które udostępniliśmy lub zostały udostępnione nam. Można stworzyć sobie też książkę adresową, a raczej mailową naszych kontaktów.
Trzecia zakładka z symbolem zegara (activity) przedstawia wszelakie pliki ułożone chronologicznie, które były synchronizowane.
Ostatnia, czwarta zakładka z symbolem lupy (search) po prostu pozwala nam wyszukać określone pliki w usłudze SugarSync.

Także ciekawymi opcjami w kliencie są możliwe do wyboru z paska menu:
- View Deleted Files - gdzie można podejrzeć i odzyskać skasowane pliki
- View File Transfer Status - czyli po prostu okienko postępu synchronizowanych (pobieranych i wysyłanych) plików.

Wersja przeglądarkowa

Wersja webowa zmieniła swój wygląd oraz intuicyjność i wygląda prawie identycznie jak lokalna wersja klienta.
Dostępnymi opcjami widocznymi na zrzucie ekranu są odpowiednio:
- udostępnianie
- wysłanie,
- otwarcie,
- pobranie,
- zmiana nazwy i/lub etykiety
- kopiowanie
prócz tego dla plików dodatkową opcją jest 'wersjonowanie' czyli przywrócenie lub zapisanie w innej lokalizacji poprzedniej wersji danego pliku np. sprzed 5 dni.

SugarSync na Android

W Google Play jest do pobrania wersja SugarSync na Androida. Wg. mnie wersja mobilna bardzo zyskała na funkcjonalności i wyglądzie. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja pyta nas czy chcemy robić automatyczną kopię naszych zdjęć i/lub wideo z smartfona do chmury. Prócz tego możemy oczywiście wybrać sobie inny dowolny katalog do synchronizacji lub backupu. Reszta opcji jest prawie identyczna jak te desktopowe.

Wady i zalety

Niewątpliwie usługa ma wiele zalet, ale i wady się znajdą, poniżej na podsumowanie wpisu przedstawiam te najbardziej istotne z mojego punktu widzenia.

Zalety:

  • nieograniczona pojemność konta którą można zyskać z reflinków (jakby ktoś chciał założyć konto to może przy okazji zrobić mi przyjemność i skorzystać z mojego linka polecającego,,
  • brak ograniczenia dla wielkości plików (sprawdzałem do 500MB co jest już wystarczające, gdzie np. taki Skydrive ma minusa u mnie za maksymalne 100MB pliki, tym samym kilkuminutowego filmiku ze smartfona nie można zbackupować),
  • synchronizacja tego czego potrzebujemy tam gdzie potrzebujemy, a nie jednego katalogu co poniekąd dyskwalifikuje u mnie użycie Dropboxa,
  • możliwość przesyłania tylko zmienionej części plików np. w woluminie TrueCrypta po zmianie opcji 'Preserve modification timestamp of file containers' (dzięki @itsave za info, sam bym tego nie znalazł w Trucrypcie),
  • prostota użytkowania, nawet osoby nie mające prędzej styczności z programem powinny bez problemów sobie poradzić,
  • przeglądanie multimediów na urządzeniu mobilnym bezpośrednio z chmury jest szybkie i bezproblemowe,
  • pełna automatyzacja jak to w tego typu usługach bywa, nie trzeba o niczym pamiętać bo wszystko się samo synchronizuje/backupuje.

Wady:

  • nie na wszystkie platformy systemowe,
  • ceny mimo, że obniżone to nadal dość wysokie,
  • wadą poniekąd jest za mała jak dla mnie ilość zachowanych wersji pliku bo ta wynosi tylko 5.

 

oprogramowanie internet bezpieczeństwo

Komentarze

0 nowych
bachus   23 #1 06.06.2013 15:09

Piszesz o zaletach "brak ograniczenia na wielkość pliku": w darmowej wersji nie ma czasem 2GB? Wiem, że to chyba mnie odstraszyło od postawienia kontenera...

p_mache   6 #2 06.06.2013 15:11

bolączką dla mnie, jak zawsze zresztą - zasobożerność aplikacji. Lubie jak taka aplikacja nie wymaga za dużo, niestety jeszcze na taką nie trafiłem - wysyłanie pliku w tle przy minimalnym braniu zasobów komputera. Także ilość miejsca. Dla normalnego Kowalskiego może by starczyło, ale dla użytkownika komputera takiego jak ja, niestety.

Stawiam na dyski sieciowe w tej kategorii.

itsave   2 #3 06.06.2013 15:11

Nie testowałem SugarSync, ale z tego co piszesz można dowolne katalogi wybrane na komputerze synchronizować przez klienta? Chodzi tutaj bardziej o backup.
To jedna z zalet tychże usług. Wuala oferuje taki mechanizm.

itsave   2 #4 06.06.2013 15:15

@bachus

Ze strony: http://www.sugarsync.com/faq/folder_sharing.html
"Is there a size limit to the folders I can share?
There is no size limit for a shared folder, but your SugarSync account has an overall storage limit. If you use up your free 5 GB of space, you can earn free storage through referrals or upgrade to a paid account. Paid plans start at $5 per month."

Wygląda na to, że nie ma limitu.

  #5 06.06.2013 15:17

Ja od kiedy SyncApp BitTorrenta wyszedł z zamkniętej alfy używam tylko jego.
Nie używa zewnętrznych serwerów więc nie ma limitu danych. Jedynym minusem jest brak aplikacji na androida ale na forum obiecują że niedługo się pojawi.

itsave   2 #6 06.06.2013 15:19

A tutaj w przytoczonej tabeli: https://www.sugarsync.com/sync_comparison.html pisze, że Send files of any size posiadają usługi: SugarSync,Dropbox,Google Drive, SkyDrive,Box - ciekawe porównanie, bo widać, że SugarSync synchronizuje wybrane foldery, tak jak zresztą Wuala.com.

  #7 06.06.2013 15:50

W dropboxie można do synchronizowanego katalogu wstawić skrót do innego katalogu. Pod Linuksem to działa bezbłędnie. Sądzę że pod Windowsem też zadziała.

itsave   2 #8 06.06.2013 16:09

@Anonim - tak pisałem o tym tutaj, to dowiązania symboliczne, od Win Vista w góre bez problemu są, w XP trzeba stosować wtyczki:
http://www.dobreprogramy.pl/itsave/Chcesz-darmowy-dysk,41557.html#komentarz_1172849

bachus   23 #9 06.06.2013 16:21

@itsafe: najwięcej możliwości ma Cubby od Logmein - genialna jest opcja P2P (synchronizacji katalogów między urządzeniami bez pośrednictwa chmury) - świetne do pseudo cross-backupu.
Utworzyłem właśnie kontener 4.5GB i zobaczę, czy przepchnie się przez chmurę, oraz czy tak ładnie działa jak z Dropboksem (synchronizacja różnicowa). Może być to wygodne do backupu danych z Dropboksa - podlinkowanie bezpośrednie katalogu Dropboksa do SugarSync (mam tak zrobione ze SkyDrive), czy wrzucenie ręczne tego za pomocą np. CobianBackup.

Autor edytował komentarz.
Axles   18 #10 06.06.2013 18:34

@Bachus ja sprawdziłem 500MB plik i przeszedł, większego mi nie trzeba było, ale nawet te 500MB to dużo więcej niż dało radę przesłać do SkyDrive. Poza tym wg. opisu ze strony SugarSync limitu nie ma :) ale to już musiałbym sprawdzić. Jedno jest pewne SugarSync obsługuje różnicowe wysyłanie o ile o to ci chodzi, że nie wysyła całego dużego kontenera, a jedynie zmienioną cześć (pisałem o tym we wpisie).
@itsave owszem każdy wybrany katalog jest synchronizowany czyli identycznie to co w danym katalogu mamy zawsze w chmurze, ale prócz tego istnieje też specjalny katalog WebArchive który właśnie jest stricte Backupem, mamy także specjalny katalog Magic Briefcase którego zawartość jest synchronizowana na WSZYSTKIE urządzenia. Czyli są trzy rodzaje katalogów, których nie opisywałem bo są one w przytoczonym blogu underface'a.

itsave   2 #11 06.06.2013 22:46

@Axles - czyli podobnie jak wuala.com. Ma katalogi o share i typowe polityki backupu:

"What is the difference between backup and synchronization?

A backup saves local folders on your computer regularly on Wuala. The period itself can be adjusted (in the "Backup" view > "Edit Settings" > "Interval"). The files can not be changed in Wuala. For more information about the backup take a look here.

A Sync can synchronize multiple local files / folders across multiple computers. So if a file has been modified on the computer then it is automatically updated as soon as possible to the other computers. Thus, you can work normally and don't have to worry about updating the files. The synchronization, in contrast to the backup, can change files locally on your computer. For more information about the synchronization take a look here."

source: http://www.wuala.com/en/support/faq

Nie żebym był zwolennikiem wuala,ale tylko w niej się z tym spotkałem- backup. Wytestuje chętnie Cubby...

bachus   23 #12 06.06.2013 23:34

@itsave: LACIE to dobra firma, fajne zabawki robią (mam dysk USB ze sprzętowym AESem i klawiaturką).
Ogólnie fajne cuda ostatnio powstały, osatnio potrzebowałem QNAP (NAS) do firmy - poza ogromem możliwości (np. synchroizacja poza NASami), ma też opcje podpięcia chmury (np. Amazon E3) i robienia backupu w sieć.

Maroman   2 #13 07.06.2013 11:38

zaletą dropboxa jest jego wiloplatformowość, a stąd łatwa dostępność do chmury. sugersync nie ma agenta linuxowego (wiem, wiem, mało kto tego używa, ale ja tak).

co do funkcjonalności, to argument, że aplikacja realizuje więcej funkcji niż inna nie ma sensu w kategoriach jakościowych. użytkownik koncentuje się nie na ilości funkcji ale na tych, które rzeczywiście są mu potrzebne (a odzyskiwanie którejś tam wcześniejszej wersji już nie raz mi się przydało).

w efekcie trzeba używać wielu narzędzi. do przechowywania dużych i dużej ilości plików jest np. minus.com lub 4sync.

jednak do synchronizacji i backupu plików, pracy grupowej, współdzielenia katalogów dropbox jest chyba wygodniejszy mimo wielu ograniczeń, które dla użytkownika biznesowego akurat są bez znaczenia. po prostu te dwie usługi są dedykowane innym grupom docelowym.

jeżeli już porównywać sugersynca, to raczej z ubuntu one lub jakimiś innymi chmurami skierowanymi do indywidualnego, rozrywkowego użytkownika.

  #14 09.06.2013 21:20

Razi brak w zestawieniu Ubuntu One, jak również nie uwzględniono obecności klienta dla Linuksa, Nierzetelny opis.

Axles   18 #15 11.06.2013 09:08

Tabela z zestawieniem jest ze strony usługi, a brak uwzględnienia klienta dla linuksa wynika pewnie z tego, że go nie ma, co zresztą w wadach wymieniłem.

  #16 15.06.2013 11:31

Czy sugarsync po darmowej wersji trial wykorzystuje jakąś podstępną politykę która automatycznie przechodzi na płatną wersję ? a może konto po prostu się usuwa. Na czym to polega ?

Axles   18 #17 19.06.2013 14:35

Szczerze nie wiem, ale wątpię by przechodziło na płatną wersję, pewnie zmieniają na wersję Free.

  #18 01.11.2013 11:05

czy ta usługa do 5GB jest bezpłatna również dla firm? naprawdę nie wiem jak rozumieć ten licencyjny bełkot... na stronie http://www.sugarsync.com/free/ zdaje się jest taka możliwość, mylę się? jak Wy to rozumiecie?

  #19 14.03.2014 02:47

Niestety sugarsync zmienił swoją politykę i wygląda na to, że poza 90 dniową darmową wersją nie ma już zadnego bezpłatnego planu. Opieram się na: http://techland.time.com/2013/12/11/so-long-free-sugarsync/

Moim zdaniem warto zwrócic uwagę w tym momencie na SpiderOak'a, na początku wydaje się byc trochę toporny ale po małym zagłębieniu się okazuje się, świetną opcją. Wspiera można udostępniac i synchronizacowac wybrane katalogi, wspiera linuxa, dba o praywatnośc uzytwkonika. Niestety ma też swoje wady np: upload plików odbywa się przez specjalną aplikację instalowaną na komputerze użytkownika. Istnieje również wersja online, dashboard, z poziomy którego możemy przeglądac i pobierac pliki. Takich informacji prawie nigdzie nie można znalezc, a moim zdaniem są bardzo cenne.
Polecam mimo wszystko spróbowac i przetestowac :)
https://spideroak.com/download/referral/167eb4dbc229a9507165b82065ac1299
To jest link polecający przez który można się zarejestrowac i dostac 1 GB gratis w porownaniu ze zwykla rejestracją.

Szukam chmury, która byłaby podobna do spideroaka ale umozliwiałaby upload w łatwy sposób, korzystając z obcego komputera np. na uczelni albo w pracy.
Gdyby ktoś z was znał taki serwis, proszę odezwijcie się w komentarzu.
Upload taki jak jest w dropboksie (przeciągnij plik do przeglądarki) to coś niesamowitego, szkoda tylko, że to właśnie dropboks.