Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

TP-Link 3G Mobile – przenośny router Wi-Fi

W tym roku na Hotzlocie w znanym chyba wszystkim losowaniu miałem przyjemność otrzymać mobilny router 3g z wifi. Router ten pozwala rozsyłać sygnał internetowy po umieszczeniu w nim karty sim, do maks 10 urządzeń wyposażonych w moduł wifi takich jak smartfony, notebooki, netbooki i wszystkie inne, które potrafią się połączyć do zwykłej sieci wlan.Postanowiłem więc po krótce opisać routerek wraz z najważniejszymi funkcjami i przykładem podłączenia oraz użycia z kartą Aero2.

Zawartość pudełka oraz wygląd

W niewielkim pudełku prócz samego routera znajdziemy kabel mini usb, instrukcję po angielsku, adaptery na karty mikro i nano sim oraz dedykowany akumulator o pojemności 2000 mAh. Samo urządzenie jest bardzo zgrabne waży niecałe 100 gramów wraz z akumulatorem, wyglądem przypomina mi mydło albo jak to zaznacza producent - ma kształt wygładzonego przez morze kamienia. Obudowa jest chropowata, poza miejscami gdzie umieszczony jest przycisk zasilania oraz trzy diody led informujące o stanie urządzenia.

Pierwsze uruchomienie oraz konfiguracja

Urządzenie włączamy jedynym fizycznym przyciskiem (tak na prawdę to jeszcze jest pod klapką przycisk reset) poprzez 3 sekundowe przytrzymanie go wówczas zaświecą się trzy diody i jest to znak, że urządzenie zostało uruchomione. Po pewnym czasie migać będzie tylko dioda baterii informująca co 3 sekundy ile jeszcze energii zostało.
Diody odpowiednio od góry informują nas o naładowaniu akumulatora, pomyślnym połączeniu z internetem oraz statusie wifi.
Aby zalogować się do routera wystarczy poszukać sieci wifi o nazwie i haśle, które są podane pod klapką baterii, w tym przykładzie nasza sieć nazywa się TP-LINK_M5250_1FA263 następnie gdy nasze urządzenie którym się podpinamy do sieci pobierze automatycznie adres IP to w dowolnej przeglądarce internetowej wpisujemy adres 192.168.0.1. Wtedy zostaniemy poproszeni o login i hasło, wpisujemy przeważnie standardowe w routerach dane czyli admin admin, są one także wydrukowane na naklejce pod akumulatorem.
Naszym oczom ukaże się panel sterowania routera:
Dobrym zwyczajem po zalogowaniu się jest zmiana domyślnego hasła do routera, uczynić to można z zakładki Advanced->System Tools.
W tym miejscu znajdują się wszystkie najważniejsze funkcje możliwe do skonfigurowania:
  • Dial-up - służy do skonfigurowania sposobu połączenia do internetu za pomocą naszej karty sim, można skorzystać z gotowych profili lub stworzyć nowy,
  • SIM lock - włączamy lub wyłączamy żądanie kodu pin przez kartę sim,
  • Wireless - podstawowe opcje wifi jak nazwa, widoczność, ustawienia zabezpień czy czas po jakim wifi ma się wyłączyć (te ostatnie trochę zbędne, przynajmniej nie potrafię znaleźć logicznego zastosowania tego). Można ustawić filtrowanie po adresach MAC oraz zobaczyć aktualnie podłączonych klientów,
  • DHCP server - umożliwia ustawienie adresu IP urządzenia oraz włączenie automatycznego przydzielania adresów IP z ustalonej puli, a także czasu dzierżawienia danego IP, znajduje się też tutaj bardziej szczegółowa lista podłączonych klientów, wzbogacona o nazwę, MAC, IP i pozostały do końca czas sesji.

Poza wymienionymi opcjami istnieje funkcja wysyłania i odbierania SMSów, ale z racji, że mam kartę sim AERO2 nie mam jak jej sprawdzić. Przypuszczam, że na tradycyjnej karcie sim operatora bez problemów można odbierać i wysyłać smsy.

Ustanowienie połączenia na przykładzie karty Aero2

Aby móc skorzystać z internetu, który oferuje nam Aero2 należy w routerze stworzyć domyślny profil o nazwie Aero2 i ustawić poniższe opcje:
  • APN - "darmowy",
  • nazwa użytkownika oraz hasło pozostawiamy puste,
  • "dane roamingowe" - 'włączone',
  • autopołączenie ustawiamy na "wyłączone".

Gdy ustawimy i zapiszemy nasz profil przechodzimy na zakładkę "status" i klikamy w "połącz". Kolejnym krokiem jest wejście na dowolną stronę internetową, w tym momencie pokaże nam się okno:
Po przepisaniu kodu przechodzimy jeszcze raz na zakładkę "status", klikamy na "rozłącz", po chwili "połącz" i możemy się cieszyć darmowym internetem przez jakąś godzinę, po tym czasie sytuacja z kodem captcha się powtórzy.

Podsumowanie

Początkowo obawiałem się, że modem TP-linka nie będzie działał z siecią aero, zwłaszcza po ostatnich zmianach i wprowadzeniu kodu captcha, na szczęście nie było żadnych problemów. Zagadka, którą teraz staram się rozwiązać to co można zrobić z kartą mikro SD użytą z urządzeniem, z poziomu telefonu podłączonego do sieci nie mogę nic na niż zapisywać, jedynie po podłączeniu kablem USB do PCta można zgrywać dane, ale chyba nie o to twórcom chodziło, a w instrukcji nie wspomnieli o zastosowaniu SD nic.

Chciałem jeszcze podziękować Ryanowi za prowadzenie sprawiedliwego losowania w wyśmienitej atmosferze, nie ustępującemu wcale poprzednim, no i że wylosował dla mnie wraz z hostessami ten sprzęcik :) 

sprzęt internet urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Kleryk_LDZ   9 #1 17.07.2014 00:43

Bardzo fajny sprzęt. Dobry wpis.
A jak wygląda sprawa z zasięgiem routera?
Czy jest możliwość podłączenia zewnętrznej anteny?
Co do samej karty micro SD w urządzeniu - myślę że głównym zastosowaniem jest bank danych po podłączeniu routera do ładowania po kablu. Aczkolwiek może router ma jakąś funkcję postawienia serwera mediów albo coś w ten deseń.

oprych   14 #2 17.07.2014 11:33

Jakbyś podał jakieś oznaczenie modelu przez producenta byłoby super :)
Bo tak w necie nie bardzo można to urządzenie namierzyć :P

VEN   6 #3 17.07.2014 11:41

@oprych: przecież pisze jak wół czarno na białym M5250 na trzecim zdjęciu od góry :-)

a tu masz linka jakby co

http://www.tp-link.com.pl/products/details/?model=M5250

Autor edytował komentarz.
  #4 17.07.2014 11:42

Gramatyko ty moja kochana! (dotyczy tylko podsumowania)

oprych   14 #5 17.07.2014 11:48

@VEN
Cóz i to oznaka, że pora się udać na wakacje :)

VEN   6 #6 17.07.2014 11:50

@oprych: zmęczenie materiału - jestem za !!!! :-) ale moje wakacje dopiero w październiku i póki co muszę jakoś egzystować :-)

Jim1961   7 #7 17.07.2014 12:29

Nick losującego to "Ryan", a nie "Rayan".

O4i   12 #8 17.07.2014 15:58

Też wróciłem z tym urządzeniem, jest takie super, że zamieniłem drukarkę, by je dostać. :) Prowadzący losujący rozczarował, bo był trzeźwy, a przynajmniej za trzeźwy w porównaniu do poprzednika. :)

WODZU   18 #9 17.07.2014 16:04

Czyli panika na Zlocie była zbędna i wszystko udało się uruchomić :)

Over   9 #10 17.07.2014 19:43

@O4i: Trzymał się sztywno swojego sumienia.... zamiast troszkę odpuścić hihi

WODZU   18 #11 17.07.2014 19:53

@O4i: @Over Wg mnie prowadzący był naprawdę spoko, zachował styl przy odpowiedniej dawce humoru :)

Axles   18 #12 17.07.2014 20:16

@Jim1961: Dzięki zmienię, miałem dobrze, ale jakoś tak przy odmianie się pokiełbasiło.
@Anonim, to i tak dobrze, że tylko podsumowanie, sądziłem że gorzej będzie :)

Dimatheus   23 #13 10.08.2014 22:48

Hej,

Krótko, konkretnie i na temat. Świetny wpis. :)

Pozdrawiam,
Dimatheus

daras28-82   9 #14 03.05.2015 19:46

A co z opcją udostępnienia przez USB?

  #15 30.05.2015 19:54

Mi nie dziala na laptopie :/ nie wiem co z tym zrobic :/ poza tym za kazdym razem jak ruter sie wylaczy musze sie logowac na stronie 192.168.0.1 . Jest to bardzo uciazliwe. Prosilabym o rade :)

  #16 15.05.2016 18:26

Witam mam ten sam model routera ale nie potrafię go skonfigurować mając Orange. Czy ktoś mógłby zrobić taki poradnik krok po kroku jak ten przedstawiony tutaj.