WD TV Live - strumieniowy odtwarzacz multimediów

WD TV Live Streaming Media Player to urządzenie, którym zostałem obdarowany za moją twórczość na blogu Dobrych Programów, za co chciałem jeszcze raz bardzo podziękować. Korzystając więc z okazji posiadania tego zacnego sprzętu postaram się go w prosty i mam nadzieję zrozumiały sposób przedstawić.

Specyfikacja urządzenia i zawartość pudełka

WD TV jest bardzo mały i zajmuje niewiele miejsca, a dodatkowo waga 189 gramów czyni go sprzętem, który można ulokować praktycznie wszędzie. Posiada wbudowaną gigabitową kartę sieciową, bezprzewodową kartę sieciową w technologii N, dwa porty USB 2.0, port HDMI oraz S/PDIF. W zestawie prócz samego urządzenia znajduje się kabel kompozytowy, zasilający oraz bardzo zgrabny pilot. Instrukcji papierowej co prawda nie dostałem, ale już takie cyfrowe czasy nastały, że producenci najczęściej dają instrukcję na płytce lub udostępniają na oficjalnej stronie firmy, tak też w tym przypadku jest, bardzo obszerna i szczegółowa instrukcja dostępna jest pod adresem - link.

Podłączenie i konfiguracja

Urządzenie praktycznie po podłączeniu do prądu oraz telewizora (zdecydowanie polecam kablem hdmi, który musimy dokupić, zamiast dołączonym do zestawu kompozytem) włącza się samo i po wybraniu odpowiedniego źródła sygnału w naszym TV jest w zasadzie gotowe do pracy. Jednak do pełni szczęścia od razu polecam przejść do opcji (wybrać w menu lub przycisnąć na pilocie klawisz 'option'), podłączyć się do sieci przewodowej lub bezprzewodowej oraz zaktualizować firmware, gdyż z tego co doczytałem ten fabryczny posiada niedoróbki i zdarza się zawieszać urządzenie, za to w nowym nie doświadczyłem niczego niepokojącego i lista funkcji przy okazji się zwiększyła.
Od tego momentu możemy w pełni cieszyć się nową zabawką.

Przegląd menu

Menu jest niezwykle intuicyjne tym bardziej, że w języku polskim. Składa się one z poziomego paska na dole ekranu, na którym są m.in następujące opcje:
- pliki,
- wideo,
- muzyka,
- gry,
- rss,
- usługi,
- ustawienia.

Na poniższym filmie (wybaczcie za jakość, dysponowałem tylko smartfonem) szybko przeleciałem wszystkie opcje by trochę zobrazować wspomniane menu.

Kategoria 'pliki' obejmuje wszystkie obsługiwane formaty i wyświetla je, coś jak menedżer plików, zaś 'muzyka/wideo' wyświetla tylko dostępne dźwięki lub materiały wideo.

Gry

Na dziś dzień dostępne są dwie paczki gier, granie na pilocie nie jest może zbyt przyjemne, ale gry też nie są specjalnie skomplikowane, są wśród nich m.in szachy, sudoku, black jack.

RSS

Czytnik RSS jest dość skąpy, pozwala doczytać jedynie część artykułu bez jakiegokolwiek linku przenoszącego do całości, podobnie grafika/zdjęcie z wpisu się nie wyświetla.
Na dziś dzień czytnik zupełnie nie przydatny do użytku.

Usługi

Tutaj m.in kryje się potencjał tego urządzenia, kategoria 'usługi' zawiera kilkanaście popularnych serwisów w tym do zdjęć, muzyki, wideo, społecznościowe oraz mniej popularne sportowe, giełdowe i inne. Część serwisów wymaga posiadania konta lub umożliwia utworzenie bezpośrednio z WD Live TV, ale są też takie np. Youtube, które opcjonalnie wymagają posiadania konta.

Telewizja na żywo

W telewizji na żywo wymagany jest tuner TV bądź rejestracja, jako że nie korzystałbym z tego to nie chcę zaśmiecać zbędnymi reklamami skrzynki mailowej nie rejestruję się gdzie popadnie.

Przeglądanie zdjęć i wideo z różnych źródeł w praktyce

Przeglądarka zdjęć oraz wideo, radzą sobie bez problemów z większością popularnych formatów, nie ma przycięć, wszystko płynnie działa nawet na dużych plikach udostępnionych w sieci domowej. W końcu wbudowana gigabitowa karta robi swoje.

Aby odtworzyć materiał wideo bądź też przejrzeć zdjęcia w pierwszej kolejności musimy wybrać źródło. Do wyboru mamy dysk lokalny - czyli podłączony do urządzenia pendrive lub dysk USB (w tym i aparat cyfrowy), serwer multimediów - zaliczyć tu można wszelakie urządzenia UPnP oraz zgodne z DLNA, oraz ostatnia opcja - udziały sieciowe, gdzie dla Windowsa są to urządzenia wykorzystujące protokół SMB/CIFS oraz dla Linuxa - NFS.

Fotografie przeglądać można w dwóch widokach listy lub siatki, miniatury ładują się bardzo szybko, a pełne zdjęcia niewiele dłużej. Obrazy w razie potrzeby można filtrować i sortować wg. upodobania.

Materiały wideo również ogląda się z przyjemnością, kilka filmów w różnych formatach/kodekach, a także z napisami, które sprawdzałem odtwarzały się bez najmniejszych problemów.
W opcjach wideo mamy do dyspozycji kilka ustawień widocznych poniżej, które w razie potrzeby zmieniamy.

Dostęp z przeglądarki

Do kilku bardzo podstawowych ustawień mamy dostęp z poziomu przeglądarki z komputera lub innego urządzenia, są tam m.in wirtualny pilot, którym można sterować urządzeniem od WD, oraz RSS do którego można wklejać linki bezpośrednio z przeglądarki www. Na pewno jest to wygodniejszy sposób, lecz przy obecnej funkcjonalności czytnika mało istotny.

WD Tv Remote na Androidzie

Za to zdecydowanie ciekawszą opcją jest oficjalna aplikacja WD TV Remote do sterowania WD Live TV z poziomu Androida. Tym sposobem mamy wirtualny pilot na ekranie smartfona, za pomocą którego sterujemy urządzeniem. Bardzo wygodnie wprowadza się tekst z Androida zamiast z pilota WD. A dla tych którzy chcieliby jeszcze wygodniej WD udostępniło możliwość podpięcia dowolnej bezprzewodowej klawiatury w port USB w urządzeniu i to na prawdę działa :) Poza tym mamy dostęp do usług z urządzenia WD, oraz jest możliwość sterowania gestami na ekranie telefonu.

Podsumowanie

WD Tv Live to multimedialny kombajn, posiada multum opcji, z których wybrałem najciekawsze wg. mnie i opisałem mam nadzieję zrozumiałym językiem. Wpis miał na celu z grubsza nakreślić czym owo urządzenie jest i jakie posiada możliwości, lecz jeśli czegoś nie ująłem, a będą pytania to w miarę możliwości odpowiem lub sprawdzę daną funkcjonalność. Dla lubiących czytać instrukcje od dechy do dechy zapraszam do pobrania, dość szczegółowej i bardzo obszernej ze strony producenta: link.