WhatsApp - aplikacja, która odmieniła moje życie

Przesadzam trochę z tą odmianą życia, ale na pewno bardzo mi ułatwiła wiele rzeczy.
Z aplikacją zetknąłem się dwa razy, za pierwszym razem na stronie oficjalnej , która mnie zniechęciła bo ogólnie nie ufam takim programom, które chcą całą masę uprawnień, które nie za bardzo można powiązać z zastosowaniem aplikacji, temat uprawnień był już poruszany nie raz na łamach Dobrych Programów np.: tu oraz Druedain bronił w jakimś wpisie racji bytu tylu uprawnień.
Za drugim razem zetknąłem się z programem już w Google Play dlatego już miałem mniejsze obawy przed jego uprawnieniami, bo przeszedł wstępną googlową analizę, a poza tym ukazał się też w innych marketach takich jak AppStore i MarketPlace, więc aż tyle skanerów nie może się mylić.

Co to właściwie za program

Aplikację można w jednym zdaniu określić jako taką, który umożliwia wysyłanie znajomym chyba wszystkie najpopularniejsze formy informacji, zacząwszy od sms/mms, zdjęcia, wizytówki, współrzędne, a kończąc na muzyce i filmach.
Ktoś powie, że to można też za pośrednictwem zwykłej wiadomości mms i będzie miał rację, ale nie do końca. Otóż program ten nie dość, że za darmo (teoretycznie za darmo w praktyce to ponosimy koszty związane z dostępem do internetu, ale już w zasięgu wifi nie) potrafi wszystko wysyłać, to robi to bardzo szybko i na dodatek nie ma ograniczeń do tego co wyślemy (a przynajmniej nie było w chwili gdy film 150MB wysyłałem).
Możemy wysłać zdjęcie w pełnej rozdzielczości gdy mms umożliwia tylko wysyłanie średniej jakości, skompresowane fotografie, podobnie z filmem który mimo, że zajmuje sporo miejsca do adresata przechodzi bardzo szybko.

Opis programu

Po zainstalowaniu programu ten prosi nas o numer telefonu, po zaakceptowaniu regulaminu pokazuje nam listę osób które mamy w kontaktach i które już używają WhatsApp, proste aż do bólu.

Wysyłanie wiadomości jest banalnie proste, po prostu wystarczy tapnąć avatara danej osoby po czym w dolnej części ekranu w polu tekstowym miga znak zachęty, wpisujemy tutaj żądany tekst i wzbogacamy go ewentualnie emotą dostępną po lewej stronie. Jeśli nie chce nam się pisać, to po prawej stronie przyciskamy i przytrzymujemy ikonę mikrofonu, wypowiadamy kilka zdań, a po zakończeniu mowy puszczamy ikonę i w tym momencie nasza notatka głosowa trafia do adresata. Proste i przyjemne :)
W górnej, prawej części ekranu mamy symbol spinacza, pod nim kryją się następujące opcje załącznika:


  • galeria - pozwala wybrać zdjęcie z naszej galerii,
  • zrób zdjęcie - przełącza w tryb aparatu i umożliwia nam zrobienie zdjęcia,
  • film - umożliwia nam nagranie filmu z kamery, bądź wybrania go z jakiejś obsługującej aplikacji na naszym smartfonie, oraz czego nie jestem pewien - można wybrać zdjęcia bezpośrednio z naszego konta Google+ (zdjęcia),
  • dźwięk - można dołączyć dźwięk z bazy w telefonie lub nagrać notatkę głosową do 2 minut. Nie wiem czym się różni to od notatki głosowej o której pisałem prędzej, poza szybkością dojścia do tej opcji,
  • lokalizacja - pokazuje przedzielone na pół okno w którym w górnej części jest mapa na której można wybrać nasze współrzędne, a w dolnej części wskazać miejsca w pobliżu których jesteśmy,
  • kontakt - dodawanie wizytówki z dostępnych kontaktów w naszym urządzeniu.

Całość rozmowy wraz z załącznikami można w prosty sposób wysłać na maila, z poziomu menu programu.

Bardzo ciekawą opcją jest tworzenie grup czatowych, tym sposobem można w gronie znajomych dyskutować o mniej lub bardziej ambitnych rzeczach.

Ustawienie statusu też się przydaje.

Istnieje możliwość zdefiniowania przy jakim rodzaju połączenia program może sobie sam multimedia pobierać, poza tekstem i notatką głosową bo te nie potrzebują potwierdzenia.

Podsumowanie

Co tu dużo pisać, program dosyć mi pomaga, często ze znajomymi czy rodziną dzielę się zdjęciami oraz rzadziej filmami i dzięki temu programowi moge w łatwy sposób je przesłać.
Notatki głosowe też się przydają zwłaszcza gdy nie chce dzwonić, a jedynie poinformowac kogoś o czymś w szybszy sposób niż sms.
Program jest darmowy przez rok, po tym czasie można przedłużyć licencję na kolejny rok lub więcej za 0.99$.