Ubuntu 11.10 Beta 1

Instalacja nie zmieniła się - jest tak samo prosta jak poprzednio, nie jest trudniejsza niż instalacja Windowsa, mało tego - Windows nie wykryje Linuxa, a Linux wykryje Windowsa.

Podczas uruchomienia w sesji live-cd z Unity 2D ciągle jakaś aplikacja zgłaszała błąd. Oczywiście to pierwsza beta, więc nie powinno to nikogo dziwić, bałem się jednak, że nawet zwykłego testu nie uda mi się przeprowadzić. Jednak po zainstalowaniu własnościowych sterowników do nvidii, da sie na Ubuntu nieco popracować.

Zamiast starego GDM (menadżer logowania) zastosowano nowy LightDM, który jest nieco szybszy oraz... ładniej wygląda. Po zalogowaniu nie widać znaczących zmian. Tych jest jednak sporo nieco głębiej. Zaczynając od tego co widać - przycisk otwierający Dash został przeniesiony nieco niżej, do Launchera. Moim zdaniem beznadziejne rozwiązanie. Czemu? Wtedy po prostu "jechaliśmy" myszką do rogu i klikaliśmy. Takie samo rozwiązanie jest w KDE - lewy dolny róg. W Windowsie - lewy dolny do Menu Start i prawy dolny do "pokaż pulpit". Teraz trzeba odpowiednio wcelować.

Sam Dash poprawił się jednak i to bardzo. Teraz w pod jednym przyciskiem mamy dokumenty, muzykę i aplikacje. Dodatkowo teraz można wybierać, która grupa aplikacji ma się pokazywać. Wreszcie, teraz nie znając nazwy aplikacji łatwiej ją wyszukać.

Wiele zmian doczekało się Centrum Oprogramowania Ubuntu. Trzeba przyznać, że wygląda nowocześnie i estetycznie.
Dzięki przejściu na GTK 3, aplikacje zostały mocno odświeżone. Szczególnie podoba mi się nowy nautilus. Nie ma pokazanych niepotrzebnych funkcji na wierzchu.

Ubuntu 11.10 to wiele większych i mniejszych zmian. Póki co bardzo często w Unity 2D i czasem w Unity 3D aplikacje zgłaszają błędy. Do premiery jednak jeszcze 40 dni, więc czasu powinno starczyć na dopracowanie tej wersji, szczególnie, że nowe funkcje nie będą już dodawane.