BSA o cyfrowej muzyce

Strona główna Aktualności

O autorze

Zwykle użytkownicy kojarzą komunikaty BSA (Business Software Alliance) z akcjami antypirackimi, tym razem jest jednak zgoła inaczej. Tuż przed weekendem opublikowano dokument opisujący problem bezprawnego, podwójnego podatku za korzystanie z muzyki w formie elektronicznej.

Jak informuje BSA obecnie klient zakupujący legalnie MP3 z np. Apple iTunes Music Store, płaci podwójnie podatek mający rekompensować artystom potencjalne skutki nielegalnego obrotu elektroniczną muzyką. Kosztem tym obłożone są zarówno same pliki MP3 jak i urządzenia i nośniki pozwalające na składowanie utworów (płyty CD/DVD, odtwarzacze MP3). Podwójne opodatkowanie odbiorcy z tego samego tytułu jest sprzeczne z normami Unii i zdaniem BSA powinno się zlikwidować ukryte koszty przy zakupie nośników i urządzeń.

To dosyć niecodzienna informacja serwowana przez BSA, tym bardziej, że zauważono, iż klient uważany jest z góry za winnego piractwa poprzez nałożenie na niego odpowiednich obostrzeń finansowych. Mamy tu więc w pewnym sensie doczynienia z odpowiedzialnością zbiorową, jesteś piratem czy nie - zapłać za piractwo...

© dobreprogramy
s