BSA - podsumowanie roku 2003

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak podaje IT Partner, polski oddział organizacji Business Software Alliance, podsumował ubiegły rok swojej działalności. W wyniku przeprowadzonych przez BSA akcji w 2003 roku, udało się zabezpieczyć 27211 nośników z nielegalnym oprogramowaniem, natomiast straty producentów i twórców z tytułu łamania praw autorskich zostały wycenione na blisko 40 milionów złotych.

Business Software Alliance zdołało w ubiegłym roku skontrolować 82 sklepy komputerowe oraz 142 firmy. W asyście Policji zabezpieczono w tym czasie nielegalne oprogramowanie znajdujące się na 692 komputerach, między innymi w takich miejscach, jak studio telewizyjne, pracownia architektoniczna, wypożyczalnia kaset video czy sklep z akcesoriami militarnymi. Dodatkowo zostały namierzone i zlikwidowane 42 kopiarnie płyt oraz 35 sklepów internetowych z nielegalnym oprogramowaniem.

Miniony rok był również wyjątkowy ze względu na najwyższą do tej pory zasądzoną karę za piractwo komputerowe w Polsce - po 20 tysięcy zł grzywny dla każdego z właścicieli sklepu komputerowego. Zostali oni dodatkowo zobowiązani do zrekompensowania strat materialnych firm Microsoft i Adobe na kwotę 90 tysięcy zł. W połowie roku ujawniono również aferę dystrybucyjną, w którą zamieszane były sklepy komputerowe ze Zgierza, Aleksandrowa Wielkopolskiego i Łodzi, które sprzedawały i korzystały z nielegalnego oprogramowania.

Według przedstawicieli BSA, osoby łamiące przepisy prawa autorskiego i zajmujące się nieautoryzowanym kopiowaniem i dystrybucją oprogramowania, narażone są przede wszystkim na utratę reputacji (informacja o łamaniu prawa jest podawana do publicznej wiadomości), utratę danych, wysokie koszty związane z likwidacją ewentualnych uszkodzeń systemu komputerowego oraz pozbawienie wsparcia technicznego. Co więcej, osobom takim grozi kara pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny i konieczne do zapłaty odszkodowania.

© dobreprogramy
s