BSA walczy z oszustami internetowymi

Strona główna Aktualności

O autorze

Business Software Alliance

(BSA) informuje w najnowszym komunikacie prasowym o podejmowaniu coraz bardziej stanowczych kroków w kierunku zwalczania oszustw internetowych. Wpisywać się one mają w w szereg działań prowadzonych w ramach walki z piractwem komputerowym. Jednocześnie rozpoczęto międzynarodowe działania prawne wymierzone przeciwko pięciu piratom komputerowym. Jeden z nich jest obywatelem USA, drugi pochodzi z Wielkiej Brytanii, a trzej pozostali z Niemiec. Przedsięwzięcie to dało początek międzynarodowym działaniom BSA skierowanym przeciwko osobom sprzedającym nielicencjonowane oprogramowanie komputerowe przez Internet.

Internetowy sprzedawca ze stanu Pensylwania - podejrzany w sprawie amerykańskiej - obsługiwał 20 stron internetowych, na których oferował kopie oprogramowania Adobe, McAfee, Microsoft oraz Symantec. Natomiast, dostawca usług internetowych podejrzany w sprawie brytyjskiej oferował kopie oprogramowania Autodesk. W Niemczech zidentyfikowano trzy strony internetowe oferujące produkty Adobe. W dwóch przypadkach, wydano nakaz sądowy oraz dokonano przeszukań u właścicieli witryn internetowych w celu uzyskania materiału dowodowego, potwierdzającego nielegalną sprzedaż. W trzecim przypadku, nakaz sadowy został wydany w Niemczech, po tym jednak jak się okazało, że siedziby operatora znajdują się w Austrii, tam ostatecznie dokonano zawiadomienia organów ścigania.

O wszystkich tych sprawach, BSA było zawiadamiane przez niezadowolonych klientów, którzy padali ofiarami internetowych oszustów. Internauci byli wabieni niskimi cenami i otrzymywali podróbki.

Do przestępców, małych i dużych, treść naszego komunikatu pozostaje niezmienna: piractwo komputerowe jest nielegalne, a my będziemy podejmować kroki prawne przeciw internetowym piratom - mówi John Wolfe, dyrektor BSA ds. zwalczania piractwa internetowego. I dodaje: Ogłoszone dzisiaj postępowania międzynarodowe to dopiero początek naszych zaawansowanych działań skierowanych przeciwko internetowemu piractwu komputerowemu.

Niestety, wraz z rozwojem Internetu i zakupów on line, obserwujemy wzrost liczby konsumentów narażonych na nielegalne oprogramowanie mówi Peter Beruk, dyrektor międzynarodowych programów antypirackich w McAfee i przewodniczący Komitetu BSA ds. Internetu. I dodaje: Głównym celem działalności BSA jest podnoszenie świadomości użytkowników w zakresie sposobów ochrony przed oszustwami oraz przestrzegania praw autorskich.

W roku 2006, jak czytamy w komunikacie, z inicjatywy BSA doszło do likwidacji internetowych serwisów aukcyjnych, na których oferowano ponad 20.000 nielicencjonowanych programów komputerowych o łącznej wartości przekraczającej 17 milionów dolarów. Ponadto, BSA wysłało listy ostrzegawcze do osób oferujących łącznie ponad 2 miliony nielegalnych kopii programów komputerowych o wartości przewyższającej 12 milionów dolarów.

W samych tylko Stanach Zjednoczonych BSA doprowadziło do likwidacji 8.025 stron aukcyjnych i 5.961 witryn internetowych - te liczby świadczą o skali problemu.

W Polsce coraz częściej dochodzi do likwidacji stron internetowych oferujących nielegalne oprogramowanie. Działania prawne podejmowane są także, w stosunku do osób oferujących nielegalne oprogramowanie na aukcjach internetowych. Niedawno sąd w Ełku wydał wyrok w sprawie nieuczciwego sprzedawcy oferującego podróbki oprogramowania na aukcjach internetowych. Sąd skazał go na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, a także zobowiązał go do naprawienia szkody oraz orzekł przepadek sprzętu komputerowego. Ta sprawa, podobnie jak wiele innych, dowodzi, że powszechne przekonanie o anonimowości działań w Internecie jest, po prostu, mitem - wyjaśnia Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce.

© dobreprogramy