Bądź legalny czyli Internet Security Suite za 230 zł

Strona główna Aktualności

O autorze

W dzisiejszym odcinku cyklu "Bądź legalny" opisujemy kolejny produkt, który, naszym zdaniem, powinien zwrócić uwagę wszystkich zainteresowanych bezpieczeństwem swojego komputera. Tym razem nie jest to wyłącznie program antywirusowy ale cały pakiet programów służących do kompleksowego zabezpiezpieczenia komputera - Internet Security Suite 6.0 (2004) firmy McAfee.

W poprzednich odcinkach podkreślaliśmy jak ważne jest posiadanie oprogramowania antywirusowego. Takie oprogramowanie to po prostu absolutne minimum aby komputer był zabezpieczony przed najpoważniejszym zagrożeniem czyli wirusami. W celu zapewnienia kompleksowej ochrony komputera, sam program antywirusowy jednak nie wystarczy. Potrzebny jest jeszcze tzw. firewall - czyli tzw. "zapora ogniowa" do ochrony przed włamaniami z zewnątrz i wyciekiem poufnych informacji. Dobrze jest także posiadać narzędzie do ochrony przed spamem, które ochroni nas przed coraz poważniejszym problemie czyli zalewem niechcianych listów e-mail, głównie o treści reklamowej.

Jak już pisaliśmy w poprzednich odcinkach, na rynku dostępne są darmowe programy antywirusowe. Nie gwarantują one jednak tak skutecznej ochrony jak rozwiązania komercyjne, a także, ze względu na zastrzeżenia licencyjne, można je wykorzystywać wyłącznie do domowego i niekomercyjnego użytku. Podobnie jest w przypadku firewalli (z wyjątkiem podstawowej zapory wbudowanej w system operacyjny Windows XP) i programów antyspamowych (z bardzo nielicznymi wyjątkami). Na rynku nie ma jak dotąd kompleksowego i darmowego pakietu służącego do ochrony komputera. Warto więc przyjrzeć się opisywanemu dzisiaj produktowi, który za stosunkowo niewielką cenę taką ochronę nam zapewni.

McAfee Internet Security Suite to bliźniaczy do Norton Internet Security pakiet programów służących do zabezpieczenia komputera. W stosunku do konkurenta ma jedną, bardzo ważną zaletę - jest o prawie połowę tańszy. Jak już pisaliśmy, do ciekawostek należy zaliczyć fakt, że produkty McAfee nie zdobyły jeszcze tak dużej popularności w naszym kraju, jak te "ze stajni" Symanteca. Oferują przecież bardzo podobne możliwości i wysoki stopień zabezpieczeń. W Stanach Zjednoczonych, na głównym rynku dla obu producentów, produkty McAfee cieszą się bardzo dużym uznaniem. Przyczyna tkwi chyba w braku obecności przedstawicielstwa McAfee w naszym kraju i wynikająca z tego słabsza promocja produktu. Nie zmienia to jednak faktu, że są godne równie dużego zainteresowania.

Pakiet McAfee Internet Security Suite 6.0 składa się z trzech podstawowych aplikacji VirusScan 8.0 - bardzo popularnego w Stanach Zjednoczonych programu antywirusowego, Personal Firewall Plus 5.0 - programu do zabezpieczenia komputera przed włamaniami hackerów i kontroli przesyłanych informacji, SpamKiller 5.0 - programu do ochrony przed spamem, a także dwóch narzędzi: Privacy Service - do ochrony osobistych informacji w Internecie oraz Parental Controls do blokowania dzieciom dostępu do niepożądanych treści w Internecie. Wszystkie składniki pakietu są co prawda w wersji angielskiej ale ich obsługa jest wyjątkowo prosta. Godny uwagi jest także fakt, że polscy klienci mają dostęp do bezpłatnej i polskojęzycznej pomocy technicznej przez stronę www.mcafeepomoc.com i darmową infolinię 0 0 800 311131.

Pierwszy ze składników pakietu - VirusScan 8.0 - to uznany program antywirusowy. Częste aktualizacje programu oraz zastosowanie analizy heurystycznej do wykrywania nowych, nieznanych wirusów gwarantują wysoką skuteczność programu w każdych warunkach. Podstawowym elementem pakietu VirusScan jest on-access skaner VShield monitorujący w czasie rzeczywistym w poszukiwaniu wirusów wszystkie operacje otwierania, kopiowania i zapisywania zbiorów. Definicje wirusów są na bieżąco automatycznie aktualizowane (program zawiera roczną subskrypcję definicji), a obsługa programu jest bardzo prosta poprzez intuicyjny, choć jak już pisaliśmy, anglojęzyczny interfejs.

VirusScan wykrywa i usuwa wirusy plików i boot sektora, makrowirusy, wirusy polimorficzne oraz zapewnia ochronę przed wrogimi apletami Java i ActiveX. VirusScan na bieżąco filtruje pliki pobierane z Internetu, współpracuje również z Eksploratorem Windows. Czuwa też nad bezpieczeństwem plików z pakietu Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint). Ciekawostką w programie jest funkcja skanowania procesu synchronizacji z PDA (palmtopami). Jego wysoką skuteczność podkreślają zarówno zdobyte nagrody, jak i niezależne testy potwierdzające 100% wykrywalność wirusów - przeprowadzane np. Virus Bulletin. Program doceniany jest także przez polskie czasopisma - w teście Komputer Świat jego poprzednia wersja otrzymała najwyższą ocenę za testy w laboratorium i ogólną, trzecią lokatę.

Drugi program pakietu, Personal Firewall Plus 5.0 to skuteczna "ściana ogniowa" służąca do zabezpieczania komputera przed włamaniem z zewnątrz (np. ze strony hackerów) oraz do kontroli przepływu informacji z Internetem. Program umożliwia szczegółową analizę i raportowanie ruchu wychodzącego i przychodzącego z sieci, konfigurowanie, które programy mogą korzystać z Internetu, oferuje także system wykrywania intruzów IDS oraz integrację z Hackerwatch.org. Ciekawą funkcją jest możliwość graficznego podglądu w formie mapy (podobnej jak w programie VisualRoute), z jakiego geograficznie miejsca pochodzi źródło zagrożenia. Tak jak w przypadku VirusScan, obsługa programu jest również bardzo prosta poprzez intuicyjny, choć anglojęzyczny, interfejs.

Kolejny składnik pakietu - SpamKiller 5.0 to zaawansowany program służący do wielowarstowej ochrony przed spamem. Wyposażony jest w setki filtrów identyfikujących niechcianą pocztę. Program korzysta też z list tzw. "znanych spamerów". Integruje się z klientami poczty e-mail Microsoft Outlook lub Outlook Express, umożliwiając ochronę "w tle" wielu kont pocztowych. Program jest m.in. wyposażony w system "uczenia się" i umożliwia automatyczne odrzucanie spamu na podstawie wcześniejszych działań użytkownika. Choć program jest w języku angielskim to rozpoznaje spam w wielu językach. Nowością w wersji 5.0 jest m.in. tzw. One-Click Blocks - funkcja umożliwiająca jednorazowe i definitywne usunięcie spamu jednego typu.

Dwa ostanie narzędzia dopełniają zadania ochrony komputera. Pierwsze z nich Privacy Service - umożliwiające ochronę osobistych informacji, które podajemy w Internecie. Drugie to Parental Controls pomocne rodzicom aby blokować dzieciom dostęp do nieodpowiednich dla nich grup dyskusyjnych i witryn internetowych. Umożliwia m.in. konfigurowanie osobnych uprawnień dostępu do Internetu dla każdej osoby korzystającej z komputera. Warto na koniec zaznaczyć, że zgodnie z deklaracjami producenta, wszystkie programy pakietu będą bez problemu współpracować z najnowszym pakietem poprawek Service Pack 2 Microsoftu do sytemu Windows XP.

Producent nie udostępnia wersji testowej całego pakietu. Można jednak pobrać wersje testowe poszczególnych programów wchodzących w jego skład - dostępne są na stronie producenta. Instalacji ze strony producenta można dokonać wyłącznie online poprzez kontrolkę ActiveX. W vortalu udostępniamy także wersję testową głównego składnika pakietu - VirusScan 8.0.

Zainteresowanych zakupem, jak zawsze, zapraszamy do współpracującego z nami internetowego sklepu z oprogramowaniem CHStudio.pl. Aktualna cena pakietu wynosi 189 zł netto (230,58 zł brutto). Koszty wysyłki przy zamówieniu o łącznej wartości poniżej 200 zł netto (244 zł brutto) wynoszą 12,20 zł.

Opis opisywanego pakietu znajduje się w dziale:
PROGRAMY -> Narzędzia -> Pakiety narzędziowe

Dotychczas w cyklu "Bądź legalny" opisywaliśmy:
Microsoft Office 2003 za 488 zł, Microsoft Windows XP za 439 zł, CorelDRAW 9 za 670 zł, Adobe Photoshop za 580 zł, Norman Virus Control za 73 zł oraz AntiVirenKit 2004 za 153 zł.

© dobreprogramy
s