Bądź legalny czyli PaintShop Pro za 573 zł

Strona główna Aktualności

O autorze

W tym odcinku cyklu Bądź legalny, wracamy na chwilę do tematyki programów graficznych. Opisywaliśmy już CorelDRAW 9 za 670 zł oraz Photoshop Elements 2 za 580 zł, dzisiaj chcielibyśmy zwrócić uwagę na Paint Shop Pro, z którego prezentacją czekaliśmy na premierę w Polsce, najnowszej, 9-tej już wersji.

Jak już pisaliśmy, większość z nas przynajmniej od czasu do czasu potrzebuje skorzystać z programu graficznego, a dla osób zajmujących się grafiką jest to po prostu narzędzie pracy takie samo jak w biurze edytor tekstu. Darmowe programy jakie są dostępne na rynku oferują niestety bardzo ubogie możliwości i nadają się jedynie do bardzo prostych zastosowań. Z kolei zaadoptowany z Linuxa darmowy GIMP, choć potrafi sporo, jest wyjątkowo trudny i nieintuicyjny w obsłudze.

W przypadku produktów komercyjnych mamy już w czym wybierać ale na zakup najbardziej uznanych aplikacji np. ze stajni Adobe, stać jedynie profesjonalistów z zasobną kieszenią. Najbardziej uznany program graficzny Photoshop CS to wydatek rzędu 3270 zł netto (3989 zł brutto). Ceny aplikacji innych producentów "nie schodzą" poniżej 1500 zł brutto. Jednym z wyjątków w tym gronie jest Paint Shop Pro. Wiele osób być może słyszało już o tym programie, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z jego ogromnych możliwości. Warto wspomnieć, że wielu użytkowników Paint Shop Pro uważa go za najlepszą alternatywę do Adobe Photoshop i najpoważniejszego dla niego konkurenta.

Paint Shop Pro, podobnie jak inne profesjonalne programy graficzne, umożliwia prację na tzw. warstwach. Warstwy można dowolnie mieszać, przekształcać. Zdjęcia lub grafikę możemy upiększyć dodając jeden z wielu filtrów, efektów specjalnych lub dodając stosowną ramkę. Osoby które obrabiają bardzo dużą ilość zdjęć np. przygotowując zdjęcia na stronę WWW do odpowiedniego formatu powinny skorzystać z możliwości nagrywania i tworzenia skryptów. Dzięki nim nie musimy powtarzać wielokrotnie tych samych operacji przez co znacznie skraca się czas wykonania przeróbek jak i wygoda. Podczas pracy z dokumentem możemy z okna historii cofać poszczególne operacje bez względu na to kiedy się pojawiły (selektywne cofanie operacji).

Paint Shop Pro dostarcza niezbędnych narzędzi do bardzo popularnej obecnie obróbki i poprawy jakości zdjęć. Umożliwia szybką zmianę jasności, kontrastu, balansu bieli, redukcję szumów (jedna z nowości w PSP 9), a także redukcję efektu tzw. "czerwonych oczu" itp. Na uwagę zasługują m.in. funkcje "Chromatic Aberration Removal Filter" - redukująca aberacje chromatyczne czyli kolorowe lub jaśniejsze obwódki tzw. "aureolki" wokół elementów o wysokim kontraście. Dwie kolejne funkcje "Fill Flash Filter" i "Backlighting Filter" umożliwiają korekcję niedoświetlenia lub prześwietlenia zdjęcia co bardzo często zdarza się w trudnych warunkach oświetleniowych. Program oferuje także możliwośc usuwania tła i korekcję perspektywy.

Obróbka zdjęć to oczywiście tylko część możliwości programu. Dzięki zaawansowanym narzędziom malarskim jakie daje nam Paint Shop Pro możemy stworzyć atrakcyjne grafiki własnego autorstwa. Do dyspozycji mamy bogatą paletę pędzli. farby można dowolnie mieszać tak jak na prawdziwej palecie, obrazy wykonane przy ich użyciu są bardzo realistyczne wyglądają jak obrazy namalowane farbami olejnymi, akwarelami czy kredą. Pędzel może być jednolitego koloru, przechodzący z jednego koloru w drugi (gradient), może być dowolną teksturą lub zawierać wybrany wcześniej wzór (balony, liście, cegła itp.).

Osoby tworzące grafikę na potrzeby prezentacji, druku czy stron WWW powinny zainteresować się ciekawymi możliwościami jakie daje Paint Shop Pro. Przygotowanie lini, przycisków, obiektów dowolnego kształtu nie sprawia żadnego problemu. Interesujące są m.in. funkcje "Vertical text" dzięki czemu tekst może być zorientowany w pionie, dopracowane w wersji 9, wygładzanie czcionek o małym rozmiarze oraz możliwość pisania po krzywej - opcja bardzo doceniana w Photoshop CS. Program umożliwia pracę z wieloma zdefiniowanymi i przydatnymi kształtami wektorowymi m.in. figurami, strzałkami, symbolami, a nawet "chmurkami" z komiksów.

Paint Shop Pro umożliwia oczywiście obsługę bardzo wielu formatów graficznych. Oprócz wszystkich będących standardem m.in. JPG (w tym JPG 2000), GIF, PNG, TIFF, BMP, najważniejsze z nich to PSD (z zachowaniem warstw) - wykorzystywany przez Adobe Photoshop, CDR - format CorelDraw, a także DWG/DXF - format AutoCAD. Programiści z Jasc nie zapomnieli również o użytkownikach posiadających aparaty fotograficzne z wyższej półki udostępniając obsługę coraz bardziej popularnego formatu RAW. Warto wspomnieć również o obsłudze plików animowanych GIF, AVI, FLC ANI, MNG. Animacje możemy tworzyć za pomocą załączonego w zestawie programu Animation Shop.

9-tka jest z pewnością ciekawą propozycją dla domowych i profesjonalnych użytkowników. Oczywiście, należy mieć świadomość że, Paint Shop Pro nie zastąpi nam w pełni możliwości Adobe Photoshop, stanowi jednak dla niego interesujacą i dużo tańszą alternatywę. Nie bez znaczenia jest większa szybkość działania programu na takiej samej platformie sprzętowej. W chwili obecnej program nie jest jeszcze oferowany w polskiej wersji językowej ale jej premiery należy się spodziewać w najbliższym okresie. Wraz z premierą polskiej wersji użytkownicy wersji angielskiej będą mogli zakupić polską nakładkę.

Wszystkich zainteresowanych zakupem opisywanego programu, jak zawsze, zapraszamy do internetowego sklepu z oprogramowaniem CHStudio.pl. Aktualna cena programu wynosi 470 zł netto (573,40 zł brutto). Wysyłka jest bezpłatna. Dodatkowo, wszyscy czytelnicy vortalu mogą otrzymać 3% specjalnego rabatu wpisując kod promocyjny dobreprogramy przy składaniu zamówienia.

Szczegółowy opis programu oraz wersję testową udostępniamy w dziale:
PROGRAMY -> Grafika -> Obróbka grafiki rastrowej

Dotychczas w cyklu "Bądź legalny" opisywaliśmy:
Microsoft Office 2003 za 488 zł, Microsoft Windows XP za 439 zł, CorelDRAW 9 za 670 zł, Adobe Photoshop za 580 zł, Norman Virus Control za 73 zł, AntiVirenKit 2004 za 153 zł, Internet Security Suite za 230 zł, Pinnacle Studio 9 PL za 439 zł, VideoStudio 8 za 373 zł oraz PDF Transformer za 243 zł.

© dobreprogramy
s