Bądź legalny czyli Photoshop za 580 zł

Strona główna Aktualności

O autorze

W dzisiejszym odcinku cyklu "Bądź legalny" będziemy chcieli przedstawić produkt, który można określić mianem Mercedesa wśród programów graficznych. Mercedesa ale klasy... A ;-). Jest nim atrakcyjna cenowo wersja, najbardziej cenionego na świecie programu do edycji grafiki rastrowej - Adobe Photoshop, oznaczana przez producenta jako Elements 2.

Dlaczego akurat ten program? Ponieważ w naszym kraju często pokutuje błędna opinia, że "najlepszy" do grafiki to Adobe Photoshop 7 (ew. CS), podobnie jak "najlepszym" pakietem biurowym jest Microsoft Office 2003 Professional, "najlepszym" pakietem antywirusowo - narzędziowym jest Norton System Works 2004 Professional, a wszystko to powinno pracować pod kontrolą "najlepszego" systemu Microsoft Windows XP Professional, albo "jeszcze lepszego" Microsoft Windows Server 2003.

Oczywiście ogromna większość osób głoszących te opinie wykorzystuje najwyżej 10% możliwości polecanych przez siebie aplikacji, a w dodatku często używa wersji pirackich, na które nie wydała ani złotówki. Nie zastanawia się przy tym, czy istnieją inne, tańsze ale równie funkcjonalne programy, które by z powodzeniem spełniły swoje zadanie. Potęguje to piractwo gdyż uczciwy użytkownik, nasłuchawszy się takich opinii, mając nawet i może potencjalny zamiar zakupienia legalnego oprogramowania, nie robi tego ponieważ po podliczeniu kosztów tych wszystkich "najlepszych" aplikacji otrzymuje sumkę za którą można nabyć niezły samochód (sam Photoshop CS to wydatek ok. 4000 zł brutto).

Od samego początku istnienia vortalu dobreprogramy staramy się obalać taki sposób myślenia i udowadniać, że istnieją tańsze (lub nawet bezpłatne), równie funkcjonalne rozwiązania, a także, że wszystko zależy od obiektywnej analizy rzeczywistych potrzeb oraz oceny stosunku funkcjonalności do ceny. Niestety niekiedy jednak jest tak, że tańszy lub bezpłatny odpowiednik ma inny interfejs, nie oferuje niezbędnych nam funkcji lub 100% zgodności przy wymianie danych, co w praktyce ogranicza możliwość jego zastosowania (tak jest m.in. w przypadku bezpłatnego OpenOffice, który nie radzi sobie z bardziej skomplikowanymi dokumentami z Microsoft Office). W przypadku Adobe Photoshop, z pomocą może nam przyjść, dużo tańsza jego odmiana Adobe Photoshop Elements 2.

Adobe Photoshop Elements 2 to program zaprojektowany specjalnie z myślą o entuzjastach fotografii, hobbystach i użytkownikach biurowych potrzebujących prostego w obsłudze, a jednocześnie efektywnego narzędzia do obróbki grafiki rastrowej (lub jak kto woli bitmapowej). Aplikacja może być jednak z powodzeniem używana do zastosowań półprofesjonalnych. Użytkownicy mają bowiem dostęp do wielu zaawansowanych funkcji i narzędzi wykorzystywanych przez profesjonalnych grafików, a zaczerpniętych z najlepszego wzorca, jakim jest Photoshop. Program w stosunku do pierwowzoru jest ponadto wzbogacony o wiele dodatkowych funkcji przydatnych głównie do obróbki zdjęć (np. redukcję efektu tzw. czerwonych oczu).

Nie będziemy w tym miejscu przedstawiać fukcji programu, ponieważ szczegółowy opis jest dostępny w vortalu. Warto tylko podkreślić najważniejsze jego cechy. Są to przede wszystkim interfejs programu, który do złudzenia przypomina interfejs "normalnego" Photoshopa, dzięki czemu, ew. późniejsza "przesiadka" na pełną wersję jest całkowicie bezbolesna. Ważną zaletą programu jest kompatybilność z formatem EPS i to z zachowaniem warstw. Mamy też dostęp do wielu filtrów które pozwolą na uzyskanie ciekawych efektów. Ponadto, warto zwrócić uwagę na możliwość eksportu plików do formatu PDF, przechwytywanie kadrów plików wideo oraz wsparcie obsługi aparatów cyfrowych.

Niestety tańsza wersja programu nie jest pozbawiona szeregu ograniczeń. Głównym z nich jest brak polskojęzycznej wersji programu - może to utrudnić pracę z nim, osobom do których jest głównie kierowany. Większość pozostałych ograniczeń wychwycą profesjonaliści wykorzystujący na co dzień pełną wersję Photoshopa. Jednym z nich jest brak obsługi kodowania barw w standardzie CMYK, wykorzystywanego przy profesjonalnym wydruku. Nie oznacza to oczywiście, że za pomocą aplikacji nie możemy wykonać atrakcyjnych wydruków - ogranicza to po prostu profesjonalne zastosowanie programu. Przy publikacjach elektronicznych nie ma to praktycznie znaczenia ponieważ tu zazwyczaj jest używany, obsługiwany przez program, standard RGB.

Jeżeli chodzi o kwestie licencyjne, Adobe Photoshop Elements nie posiada żadnych ograniczeń - może być wykorzystywany zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych. Niestety wersja Elements nie może stanowić podstawy do zakupu w przyszłości uaktualnienia do pełnej wersji Photoshopa. Pamiętajmy jednak, że program kosztuje ok. 1/7 ceny normalnego Photoshopa, więc z takimi ograniczeniami musimy się liczyć. Warto podkreślić, że Adobe jest jednym z tych producentów, którzy udostępniają wersje testowe do większości swoich programów. Tak jest i w przypadku wersji Elements 2 - w pełni funkcjonalną, 30-dniową wersję testową można pobrać w naszym vortalu.

Zainteresowanych zakupem tradycyjnie zapraszamy do współpracującego z nami internetowego sklepu z oprogramowaniem CHStudio.pl. Aktualna, promocyjna cena programu wynosi 475 zł netto (579,50 zł brutto).

Opis oraz wersja testowa opisywanego programu znajdują się w dziale:
PROGRAMY -> Grafika -> Obróbka grafiki rastrowej

Dotychczas w cyklu "Bądź legalny" opisywaliśmy:
Microsoft Office 2003 za 488 zł, Microsoft Windows XP za 439 zł oraz CorelDRAW 9 za 670 zł.

© dobreprogramy
s