Bądź legalny czyli Pinnacle Studio 9 PL za 439 zł

Strona główna Aktualności

O autorze

W dzisiejszym odcinku cyklu "Bądź legalny", zmieniamy tematykę. Tym razem chcielibyśmy przedstawić program służący do nieliniowej obróbki video - czyli mówiąc "po ludzku" do obróbki i tworzenia filmów. Jest nim uznany i popularny Pinnacle Studio 9 w polskiej wersji językowej.

Ceny cyfrowych kamer video (DV), podobnie jak cyfrowych aparatów fotograficznych, od pewnego czasu systematycznie maleją. Nic więc dziwnego, że coraz częściej goszczą w naszych domach i nie są już postrzegane jako drogie gadżety dla tzw. snobów. Wraz z upowszechnieniem się cyfrowych kamer gwałtownie rośnie też zainteresowanie oprogramowaniem do obróbki video. Dzięki niemu możemy z nagranego kamerą filmu np. z wakacji, komunii czy wesela, samodzielnie stworzyć półprofesjonalny film i nagrać go np. na płytę DVD.

Niestety, tak jak w przypadku opisywanego wcześniej Adobe Photoshop, także w przypadku oprogramowania do obróbki video, w naszym kraju mamy często do czynienia z niezrozumiałym kultem tzw. "najlepszych" rozwiązań. Powszechne jest wykorzystywanie pirackich wersji, bardzo drogich i profesjonalnych rozwiązań takich, jak np. Adobe Premiere Pro (koszt około 4500 zł brutto) czy Adobe Video Collection (koszt około 7700 zł brutto!). Gdy komuś przyjdzie nawet ochota zakupu takiej aplikacji to dowiedziawszy się o jej cenie, z pewnością z zakupu zrezygnuje. Gwoli wyjaśnienia należy dodać, że tak wysokie ceny wynikają z faktu, że są to rozwiązania przeznaczone do profesjonalnego, a nie amatorskiego użytku.

Tymczasem na rynku dostępnych jest szereg naprawdę tanich i legalnych rozwiązań, które w pełni zaspokoją domowe lub półprofesjonalne potrzeby. Koronnym przykładem takiego rozwiązania jest Pinnacle Studio 9 - kompletny zestaw zawierający wszystkie niezbędne narzędzia do cyfrowej obróbki video. Studio 9, jest unikatem w tej grupie programów do obróbki video, posiada bowiem w pełni spolonizowany interfejs, pliki pomocy oraz polskojęzyczną instrukcję obsługi. Polskie przedstawicielstwo producenta oferuje też bezpłatne wsparcie techniczne dla wszystkich klientów, którzy zakupili produkty Pinnacle w naszym kraju. Jest to z pewnością duże ułatwienie w stawianiu "pierwszych kroków" przy tworzeniu czy obróbce filmów.

Program mimo, że adresowany jest przede wszystkim do amatorskiego użytku, posiada wiele ciekawych i przydatnych funkcji, które zaczerpnięte są z produktów profesjonalnych. Należy przy tym zaznaczyć, że jego obsługa jest bardzo prosta. Od samego początku, czyli od zgrania materiału na dysk, program "trzyma użytkownika za rękę". Mamy tu do wyboru dwie możliwości - podczas zgrywania z kamery DV materiał video może zostać automatycznie podzielony na sceny na podstawie daty i godziny zapisu (funkcja ta wychwytuje poszczególne ujęcia, oszczędzając nam żmudnego wyłapywania i cięcia materiału na sceny) lub na równe odcinki o określonym czasie trwania. Gdy już posiadamy zgrany materiał na dysku twardym możemy przejść do jego montażu.

Tutaj decydujemy się czy będziemy montować film na osi czasu (timeline), tak jak to się robi w profesjonalnych programach do montażu wideo np. Adobe Premiere, czy poprzez układanie klipów w serii ujęć (storyboard). Jeśli zajdzie potrzeba możemy przyciąć klipy z dokładnością do jednej klatki. W nowym Studio nie zapomniano również o efektownych przejściach i efektach specjalnych 2D i 3D (za pośrednictwem dołączonego programu Hollywood FX 5 Basic), których łącznie jest ponad 100. Do dyspozycji mamy również filtry nakładane na klip dzięki czemu uzyskujemy ciekawe efekty np: stary film, kropla wody, szum, rozmycie, mozaika itp.

Tak jak obraz, również i dźwięk możemy poddać obróbce - do tego celu posłuży nam korektor graficzny, redukcja szumów, równoważenie, pogłos czy opcja karaoke. Nowością w Studiu 9 dotyczącą dźwięku jest możliwość regulacji w przestrzeni (Surround Sound). Osobno możemy regulować miejsce, z którego będzie dochodził do nas dźwięk, ścieżki filmu, efektów dźwiękowych i podkładu muzycznego SmartSound lub umieszczonego utworu z płyty CD, pliku WAV czy MP3. Pisząc o dźwięku należy wspomnieć o bardzo użytecznej funkcji generatora podkładu dźwiękowego SmartSound, która dopasowuje automatycznie ścieżkę dźwiękową do długości materiału filmowego.

Aby nasze dzieło wyglądało jak prawdziwy film należy dodać napisy. Posłuży nam do tego bogaty edytor napisów TitleDeko, w którym możemy korzystać z dowolnej czcionki systemowej i z polskich znaków. Na koniec przychodzi czas na pokazanie znajomym, rodzinie (lub klientowi ;-) naszego filmu. Do tego również posłuży nowe Studio i zintegrowany moduł służący do authoringu. Materiał możemy nagrać na płytę w formacie VCD, SVCD czy DVD. Dla płyty DVD możemy dodać także menu, z kilkunastu gotowych szablonów, bądź stworzyć swoje własne i wskazać odnośniki do kolejnych etapów. Warto zaznaczyć, że program wspiera obraz w trybie widescreen (16:9) oraz monitory LCD, na których Studio 9 będzie pracowało na pełnym ekranie (do rozdzielczości 1280x1024).

Nową i bardzo interesującą opcją programu Studio 9 jest możliwość automatycznego stworznia filmu. Odpowiada za to moduł SmartMovie. Decydujemy o charakterze naszego filmu (wolne i romantyczne, stary film itp.), dodajemy podkład muzyczny i po chwili uzyskujemy gotowy projekt z pociętym filmem, dodanymi przejściami, filtrami, a wszystko jest zsynchronizowane z wybraną przez nas muzyką. Teraz wystarczy wprowadzić kilka zmian i mamy już gotowy film. Kolejną nowością jaka zaszła w nowej wersji Studio, to możliwość rozbudowy programu o nowe funkcje, poprzez tak system wtyczek (plug-in), dobrze znane do tej pory tylko z programów profesjonalnych takich jak np. Adobe Premiere.

Wszystkich zainteresowanych zakupem opisywanego programu, tradycyjnie zapraszamy do internetowego sklepu z oprogramowaniem CHStudio.pl. Aktualna cena programu wynosi 360 zł netto (439 zł brutto). Wysyłka jest bezpłatna.

Szczegółowy opis programu oraz jego polskojęzyczną wersję testową (wymaga doinstalowania polskich plików językowych) udostępniamy w dziale PROGRAMY -> Multimedia -> Obróbka video

Dotychczas w cyklu "Bądź legalny" opisywaliśmy:
Microsoft Office 2003 za 488 zł, Microsoft Windows XP za 439 zł, CorelDRAW 9 za 670 zł, Adobe Photoshop za 580 zł, Norman Virus Control za 73 zł, AntiVirenKit 2004 za 153 zł oraz Internet Security Suite za 230 zł.

© dobreprogramy
s