Bądź legalny czyli 3ds max 7 za 530 zł

Strona główna Aktualności

O autorze

W tym odcinku cyklu "Bądź legalny" powracamy do tematyki oprogramowania komercyjnego dla celów edukacyjnych. Pisaliśmy już o tańszej wersji Microsoft Office 2003 dla Nauczycieli, Studentów i Uczniów. Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować 3ds max 7, produkt równie popularny jak pakiet biurowy Microsoftu - oczywiście wśród grafików i animatorów.

3ds max 7 firmy Discreet jest jednym z najlepszych programów do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Jest to narzędzie stworzone przede wszystkim dla profesjonalistów, ale dzięki przejrzystemu interfejsowi użytkownika i prostocie obsługi, połączonej z dużymi możliwościami, zyskuje popularność w coraz szerszym gronie grafików. W wersji 7, która niedawno miała swoją premierę, program oferuje pełną integrację z narzędziem animacyjnym character studio, możliwość tworzenia tzw. map normalnych (normal mapping) - wykorzystywanych przy tworzeniu bardzo realistycznych gier takich jak Doom 3 oraz renderowaniu 3D na potrzeby sekwencji video.

Program ten, jak już wspomnieliśmy, jest bardzo popularny, jednak w naszym kraju jest bardzo niewiele osób posiadających jego legalną wersję. Wynika to przede wszystkim z nieosiągalnej dla prywatnego użytkownika ceny programu, wynoszącej w chwili obecnej aż ok. 17 900 zł netto (21 838 zł brutto). 3ds max jest bowiem zaawansowanym narzędziem przeznaczonym do użytku profesjonalnego (podobnie jak np. popularny wsród architektów AutoCAD). Można co prawda pobrać jego wersję testową (trial) ale umożliwia ona pracę z programem tylko przez 30 dni. Mało kto jednak wie, że producent oferuje 3ds max w wersji studenckiej, która choć posiada szereg ograniczeń licencyjnych, jest interesującą propozycją dla wszystkich, którzy chcieliby w sposób legalny pracować z programem.

Wersję studencką mogą nabyć wyłącznie uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci wyższych uczelni. Licencja programu zawiera szereg ograniczeń, które przede wszystkim uniemożliwiają wykorzystywanie programu do celów komercyjnych. Ponadto, co jest główną wadą tego rozwiązania, licencja na używanie programu udzielana jest tylko na dwa lata. Programu nie wolno też odstępować, wypożyczać czy odsprzedawać innej osobie. Na te mankamenty należy jednak patrzeć przez pryzmat faktu, że cena zakupu wersji studenckiej to zaledwie trochę ponad 2% ceny pełnej wersji 3ds max 7, zaś dwa lata to wystarczający okres na naukę programu. Można to potraktować jako swoistą inwestycję "w siebie", w efekcie której nabyte umiejętności powinny pozwolić na zdobycie dobrze płatnej pracy do skończeniu studiów.

Oprócz zawiłych postanowień licencyjnych dość skomplikowana jest niestety też procedura zamawiania programu. W związku z tym, że licencja wykupywana jest na konkrentą osobę, produkt nie występuje w postaci "pudełek" będących w wolnej sprzedaży. Osoby, które są zainteresowane zakupem wersji studenckiej muszą przede wszystkim pobrać i wypełnić specjalny formularz (plik DOC). Wypełniając formularz należy w części 1 (To be completed by Student) podać nazwę uczelni (Name of the institution), adres uczelni (Adress) oraz wydział (Faculty). Poniżej tych danych należy wpisać numer legitymacji studenckiej. W kolejnym kroku należy podać swoje imię i nazwisko (Printed Name), adres zamieszkania (Adress), adres e-mail i wpisać datę złożenia zamówienia (Date).

Wpisując powyższe dane jednocześnie oświadczamy, że będziemy używać oprogramowania zgodnie z warunkami licencji (tylko do użytku nie komercyjnego, o którym była mowa wcześniej) oraz, że w momencie gdy przestaniemy być studentem zaprzestaniemy używania programu, odinstalujemy go i zniszczymy posiadaną kopię. Jeżeli więc zgadzamy się z tymi postanowieniami należy wypełniony formularz zapisać na dysku (część 2, która ma być wypełniona przez sprzedawcę zostawiamy pustą). Zapisany formularz wraz z kopią legitymacji studenckiej należy wysłać następnie na adres sklep@chstudio.pl. Po otrzymaniu zamówienia pracownik CHStudio wystawi i prześle fakturę pro-forma na podstawie której należy dokonać zapłaty. Czas realizacji zamówienia wynosi ok. 7-14 dni od daty wpłynięcia należności na konto.

Przypominamy też, że wszyscy czytelnicy vortalu mogą otrzymać 3% specjalnego rabatu powołując się na kod promocyjny dobreprogramy przy składaniu zamówienia (w tym przypadku należy to zaznaczyć w mailu).

Opis programu oraz wersję testową udostępniamy w dziale:
PROGRAMY -> Grafika -> Modelowanie 3D

Dotychczas w cyklu "Bądź legalny" opisywaliśmy:
Microsoft Office 2003 za 488 zł, Microsoft Windows XP za 439 zł, CorelDRAW 9 za 670 zł, Adobe Photoshop za 580 zł, Norman Virus Control za 73 zł, AntiVirenKit 2004 za 153 zł, Internet Security Suite za 230 zł, Pinnacle Studio 9 PL za 439 zł, VideoStudio 8 za 373 zł, PDF Transformer za 243 zł oraz Paint Shop Pro 9 za 573 zł.

© dobreprogramy
s