Ban na Facebooku częścią sankcji politycznych? Konto przywódcy Czeczenii zablokowane

Ban na Facebooku częścią sankcji politycznych? Konto przywódcy Czeczenii zablokowane

Ban na Facebooku częścią sankcji politycznych? Konto przywódcy Czeczenii zablokowane
28.12.2017 11:23

Żyjemy w dość dziwnych czasach, w których polityka międzynarodowa ma wpływ także na działania w Internecie – od cyberataków po możliwość korzystania z serwisów społecznościowych. W ubiegłym tygodniu przywódca Czeczenii, Ramzan Kadyrow, został objęty sankcjami na mocy amerykańskiego Aktu Magnickiego. Częścią obostrzeń, nałożonych na Kadyrowa, jest blokada jego kont na Facebooku.

Serwis społecznościowy wyjaśnił, że jest prawnie zobowiązany blokować konta, prowadzone na rzecz lub przez osoby wpisane na listę obywateli objętych sankcjami handlowymi przez Stany Zjednoczone. Sankcje weszły w życie z dniem 21 grudnia.

Wraz z naczelnikiem Republiki Czeczeńskiej na listę wpisanych zostało jeszcze czterech obywateli Rosji. Ich konta na amerykańskich platformach społecznościowych zostały zablokowane bez podania przyczyny, a wśród nich było kilka profili Kadyrowa.

Rosyjski regulator telekomunikacji i mediów, Roskomnadzor, zapowiedział, że zacznie oficjalne dochodzenie w tej sprawie. Póki co rosyjskie władze domagają się podania powodu, dlaczego konta czeczeńskiego przywódcy zostały zablokowane. Rzecznik Kremla przyznał, że ban na Facebooku jest powodem do zmartwień.

Sam Kadyrow przyznał, że jest dumny z niechęci, jaką darzą go Stany Zjednoczone. Przywódca Czeczenii uważa, że amerykańskie służby nie mogą wybaczyć mu walki z zagranicznymi terrorystami, z których wielu było protegowanymi Stanów Zjednoczonych. Władze Rosji zaś są zdziwione, że Kadyrow został powiązany ze sprawą Siergieja Magnickiego.

Na koniec warto wyjaśnić, czym jest Akt Magnickiego, obejmujący sankcjami między innymi przywódcę Czeczenii. Dokument został wprowadzony w życie w 2012 roku, a jego nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiego prawnika i audytora, który badał i ujawniał szczegóły korupcji rosyjskich władz. Magnicki został aresztowany w 2008 roku pod zarzutami oszustw podatkowych. Zmarł w 2009 w więzieniu w Moskwie, rzekomo na atak serca. Stany Zjednoczone wpisały na czarną listę osoby powiązane z jego śmiercią, korupcją i pogwałceniem praw człowieka.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)